Bakan Şimşek’ten Maaş Müjdesi

Bugünkü maaş müjdesi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘ten. Maliye Bakanı Şimşek öğretmelerin özlük haklarının iyileştirileceğini söyledi. Şimşek, “En düşük öğretmen maaşı 1.600 TL. Ayrıca ek ders ücreti olarak da 450 TL. alıyorlar. Bu rakam Ocak ayından itibaren artacak” dedi.

Memleketi Batman’ın Beşiri İlçesi’nde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Valisi Ahmet Turhan ve çok sayıda AK Partili’nin katıldığı açılış töreninde, yeni yılda öğretmen maaşlarının arttırılacağını söyledi.

EN DÜŞÜK MAAŞ 1600 LİRA

Hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerini anlatan Şimşek, “Hükümetimiz döneminde her kente bir üniversite kazandırıldı. Hakkari ve Batman ile Bayburt gibi illerimiz de hak ettikleri üniversitelere bu dönemde kavuştu. 76 olan üniversite sayısını 165’e çıkarıp eğitime ne kadar önem verdiğimizi gösterdik. Eğitimde sadece bina ve yatırımlara yönelmiyoruz. Bir o kadar da eğitimcilerimizin özlük haklarını iyileştiriyoruz. Öğretmenlerimize önem veriyoruz. Çünkü onlar çocuklarımızı yetiştiriyor. En düşük öğretmenin maaşı 1.600 liradır. Ayrıca ek ders ücreti de 450 liradır. Bu rakam Ocak’tan itibaren arttırılacak” dedi.

“Yaptığınız açıklama çerçevesinde, ocak ayındaki artış, öğretmenlere yönelik farklı bir uygulama gibi algılandı. Hükümetin öğretmenlere farklı bir çalışması mı olacak?” şeklindeki soruya Bakan Şimşek şu yanıtı verdi:

“Hayır. Yapmış olduğum açıklama çerçevesinde enflasyon oranında bir artış olacak dedim. Öğretmenlerimizin maaşları, memurlarla yapılacak toplu görüşmeden çıkacak oran ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak artacak. Bugün bu konuda yaptığım açıklama bazı yayın organlarında eksik olarak yer aldı. Dolayısıyla kamuoyunda yanlış bir algılama olmaması için konuya açıklık getirmek istedim.” dedi.

“TÜRKİYE, DÜNYA İLE ARAYI KAPATIYOR”

Türkiye’yi dünya ülkeleriyle kıyaslayan Bakan Şimşek, İngiltere’de 2017 yılına kadar 700 bin memurun işini kaybedeceğin belirterek, şunları söyledi:

“2017 yılına kadar İngiltere’de 700 bin memur işini kaybedecek. Aynı durum, İtalya’da da söz konusu. İtalya’da da ücretler donduruldu. Enflasyon orada yüzde 1’lerde, 2’lerde değil, daha yüksektir. Türkiye, dünya ülkeleriyle arayı hızla kapatıyor. Biz, eser hizmeti, siyaseti yapıyoruz.

Tek isteğimiz, bu güzel memleketimizin huzurlu olmasıdır. Yatırımcılar buraya gelsin. Buradaki açık, ancak böyle giderilmiş olur. Bu ülkede artık red, inkar siyaseti yoktur. Hepimiz kardeşiz, kimsenin bir birinden üstünlüğü de yoktur.” Ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.