Bakanlıktan İkinci Geri Adım

Çok tartışılan 4+4+4 eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılardan sonra MEB okula başlama yaşı konusunda geri adım atmıştı. Zorunlu okula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çeken Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi bir geri adım daha attı.

MEB son olarak plansızca ve günü geçirmek adına uygulamaya konan “branş değişikliği” konusunda da geri adım atmak zorunda kaldı.

Eksik iken bir anda norm fazlası durumuna düşen sınıf öğretmenlerini eritmek için uygulanan ‘branş değişikliği’nde önemli bir değişiklik yapıldı.

GERİ DÖNEBİLECEKLER

Hatırlanacağı gibi binlerce sınıf öğretmeni okullarında norm fazlası olmaktan kurtulmak için özel eğitim ve uzmanlık gerektiren Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği ile Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine geçmişti.

Eğitim Sen‘in yargıya taşıdığı konu hakkında Danıştay’ın verdiği kararla söz konusu düzenlemenin yürütmesi durduruldu.

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği ile Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine geçiş yapmış olan sınıf öğretmenleri yapılan değişiklikle eski branşlarına dönebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı da Bakan Nabi Avcı’nın imzasıyla valiliklere yolladığı genelgede bu öğretmenlerin branşlarına geri dönüşlerinin sağlanması talimatını verdi.

Şimdi öğretmenler branşa dönüşün ne şekilde olacağını beklemekte.

3 thoughts on “Bakanlıktan İkinci Geri Adım

  1. Arkadaşım sınıf öğretmenleri kendi isteği ile geçmedi mecbur bırakıldı yanlışın var.Ben mağdurum biliyorum.Teknoloji Tasarım öğretmenlerinin norm fazlası olmasının tek suçu MEB dir.

  2. hiç şaşırmadım, asıl istikrar olsa şaşırırdım. bekleyin daha neler bozulacak yapılacak ve tekrarr bozulacak. başbakanımızın bu olaya bir el atması lazım

  3. sınıf öğretmenlerinin başka branşlara geçmesi değil asıl sorun onlar zaten kendi istekleri ile branş değiştirdi. Asıl sorun sınıf öğretmenlerinin branş değiştirmesi nedeniyle norm fazlası durumuna düşen Teknoloji Tasarım Öğretmenleri, Zihinsel Engelliler vb branşlardaki öğretmenlerin durumları ne olacak. Bu kısmı hiç düşünen yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.