Başarılı Öğrenciler İmam Hatipe

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği iddia edilen bir yazı gündeme bomba gibi düştü.

Söz konusu yazıda İmam hatip liselerinin akademik başarısını yükseltmek için başarılı öğrencilerin idareci, okul aile birliği, veli, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gidilerek imam hatiplere yönlendirilmesinin istendiği iddia edildi.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’ün haberi;

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müdürlüklere gönderilen genelgede “TEOG sınavlarında başarılı olan öğrencilerin imam hatip liselerini tercihlerinin sağlanması konusunda azami çabanın gösterilmesi” istendi. Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’ün haberine göre, genelgede bu konuda hangi müdürlüğün ne gibi çalışma yaptığını da rapor etmesi isteniyor.

MÜFTÜLER DE DEVREDE

Bu çalışmalara, bazı illerde müftüler, dernek ve vakıf yöneticileri de katılıyor. Öğrenci velilerine çocuğunun servis, yemek, giyim masraflarını karşılanacağı anlatılıyor.

Öğretmen liselerini kapatan ve bunları imam hatip liselerine çeviren Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de sınavlarda başarılı öğrencilerin imam hatip liselerini tercih etmelerinin sağlanması için okul ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürlüklerine talimat verdi. Olay, bazı müdürlerin, başarılı öğrencilerin imam hatip liselerini tercihe zorlamasıyla ortaya çıktı.

Bütün okullarda imam hatip müfredatı uygulamaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip ortaokulu ve liselerinin sayısını da hızla artırıyor. Bu okullara daha fazla öğrenci çekebilmek için öğrencilere karşılıksız burs, yemek, servis aracı da sağlanıyor.

‘BAŞARILI ÖĞRENCİLER İMAM HATİBE’

Bakanlığın, başarılı öğrencilerin imam hatip liselerini tercih etmelerinin sağlanması yönündeki politikasının, il milli eğitim müdürlükleri tarafından okul müdürlerine “baskı”ya dönüştüğü öne sürüldü.

Bu örneklerden birisi de Ankara’da yaşandı. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hilmi Karabacak imzasıyla 25 ilçe milli eğitim müdürlüğü ve müdürlükler tarafından da okullara gönderilen genelge şöyle denildi:

“2014-2015 Öğretim yılı Anadolu liseleri tercih takvimi 30 temmuz 2014 tarihinde başlayacağından imam hatip liselerinin niteliğini artırmak ve akademik başarıyı daha üst seviyeye çıkarmak için söz konusu tercihten önce bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu nedenle, idareci, öğretmen, okul aile birliği, veli, sivil toplum örgütleri, bazı kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gidilerek Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında başarılı olan öğrencilerin imam hatip liselerinini tercihlerinin sağlanması konusunda azami çabasının gösterilmesi gerekmektedir. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi ve yapılan çalışmaların 21 Temmuz 2014 tarihine kadar müdürlüğümüze rapor edilmesini önemle rica ederim.”

Sınavda başarılı olan öğrencilerin Anadolu liselerine değil, imam hatip liselerine bazı vaatlerle yönlendirme isteği velilerin tepkilerine neden oldu. Başarılı öğrencilerin velileri okullara davet edilip, “çocuğunun imam hatip lisesini tercihini sağlayın. Kendilerine önemli desteklerde bulunulacak. Masrafınız olmayacak” denildiği ortaya çıktı.

MÜFTÜLER, DERNEKLER DE DEVREDE

Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu, “merkez ve taşra eğitim yöneticileri eliyle sürdürülen; okulları, öğrencileri ve bütünüyle eğitim iklimini ayrıştırıcı, ötekileştirici, bölücü, farklı olanı yok sayıcı tutum, bütün hızıyla sürdüğünü” öne sürdü.

Mutlu, şunları söyledi:

“İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin yanında, bazı müftülükler, dernekler ve vakıflar eliyle, devlet olanakları seferber edilerek bugüne dek bu okullarla ilgili altyapı hizmetlerini artırma, ücretsiz yemek ve yatılık, kılık kıyafet ve teknolojik araç gereç desteği gibi özendirici kampanyalarla yürütülen çalışmalara yakından tanık oluyoruz.

İktidar, Milli Eğitim Bakanlığı ve alt birimlerince ilk ve ortaöğretimde İmam Hatipler lehine yürütülen ayrıştırıcı, ülkemizin bugünü ve geleceğini yakından ilgilendiren inanç odaklı bölücü, öteki okul ve öğrencilerimizi rencide edici, çağdışı bir eğitim anlayışı sergiliyor. İktidarın İmam Hatip sevgisi bir yere kadar anlaşılabilir, ama ‘İmamhatipçilik’ hastalığından bir an önce kurtulmasını diliyor, ilgili kurum ve yöneticilerin bu tür dayatmacı uygulamalarını şiddetle kınıyoruz.”

ankara-mem-imamhatip

KONU MECLİSE TAŞINDI

Sinop Milletvekili, CHP Grup Başkanvekili Engin ALTAY da konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın yanıtlaması istemiyle soru sordu.

İşte yazılı yanıtlanması istemiyle sorulan sorular;

• Bu ifadelerin geçtiği bir yazı gerçekten Milli Eğitim Bakanlığında yer alabilir mi? Bu yazının içeriğinden haberdar mısınız? Yazı sizin talimatınızla mı yazılmıştır?
• Nitelikli eğitim sadece İmam hatip liseleri için mi geçerlidir? Nitelik ve eğitim denince Milli eğitim bakanlığı sadece bir okul türünü mü anlamaktadır?
• 2012 ve 2013 yıllarında yapılan SBS sınavlarında ilk 10 000 ‘e girip İmam hatip liselerini tercih eden öğrenci sayısı kaçtır?
• Okul dönüşümleri, gerçekçi olmayan aşırı talep gibi bilimsellikten son derece uzak nedenlerle plansız ve programsız bir şekilde ortaokulların ve liselerin ( bu ülkenin gözde Anadolu, öğretmen ve diğer liselerin) imam hatip liselerine dönüştürülerek Milli eğitim sistemini sadece bir okul türüne göre dizayn etmek bilimsel bir yönetim metodu mudur?
• Okul dönüşümleri gerekçesiyle ve veli talebi gerekçe gösterilerek imam hatip liselerine okulların dönüştürülme gerekçesini finans eksikliğine bağlamanız bütçenizin yetersiz olduğu anlamını mı çıkarmaktadır? Bu okulları her zamanki söylemlerinize ters olarak artık halk yapmamakta mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.