» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Başarısız Karneyi Cezalandırmayın”

A+  A- “Başarısız Karneyi Cezalandırmayın”

Yeditepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müzeyyen Sevinç, karnesinde zayıf olan çocuğu suçlamanın, aşağılamanın ve cezalandırmanın olumlu sonuçlar vermediği gibi bunun çocuğun motivasyonunu yok ederek ileriki öğrenmelere de ket vurabileceğini bildirdi.

Sevinç, yaptığı yazılı açıklamada, uzun bir ders döneminin ardından eğitim öğretim yılının birinci döneminin sona ereceğini hatırlatarak, cuma günü karneler alındıktan sonra birçok evde sevinç, bazı evlerde ise hüznün hakim olacağını belirtti.

Karnesi başarısız olan öğrencilerin ailelerine uyarılarda bulunan Sevinç, “Karnesinde zayıf olan çocuğu suçlamak, aşağılamak ve cezalandırmak olumlu sonuçlar vermediği gibi çocuğun ileriye dönük motivasyonunu da yok ederek ileriki öğrenmelere de ket vurabilir” ifadesini kullandı.

“Başarılı karneyi para ya da pahalı oyuncakla ödüllendirmeyin”

Sevinç, verimli olmadığı dersler hakkında ailesiyle konuşarak, başarısızlığın nedenlerini birlikte tespit etmesinin öğrenciyi hem rahatlatacağını hem de çocukla anne ve baba arasındaki iletişimi, paylaşımı destekleyeceğini vurgulayarak, aileleri çocuğa sürekli ders çalışması yönünde baskı yapmamaları konusunda uyardı.

Müzeyyen Sevinç, ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

“Çocuğa, başarısızlıklarının üstesinden geleceği hissini vererek, öz güven oluşturmasına yardımcı olun. Bunu başarabilecek gücün kendisinde olduğunu ve disiplinli bir çalışmayla performansını istenilen seviyeye getirebileceğini ve bu yönde kendisine her zaman destek olunacağı anlatın. Birlikte yapılacak bir çalışma planı içinde zayıf derslerin tekrarını genel başlıklarıyla anlatın ve bununla ilgili alıştırmalar yapın. Gerektiğinde aile dışından bir öğretmenle birlikte çalışma imkanı hazırlayın. Çocuğa çalışma yöntemleri ve öğrenme eksiklikleri konusunda yardımcı olun. Ayrıca başarılı karneyi para ya da pahalı oyuncakla ödüllendirmeyin. Başarının ödüllendirilmesi, çocuğun yaşı ve gelişim seviyesine göre yapılmalı. Ödüllendirme, maddi ağırlığı olacak şekilde olmamalı, daha çok manevi ve haz uyandıracak sürpriz nitelikte, işlevsel olmasına dikkat edilmeli.”

“Öğrenciler yarıyıl tatilini verimli geçirmeli”

Öğrencilerin yarıyıl tatilini verimli geçirmesi gerektiğini belirten Sevinç, “Farklı kültürlerle tanışmak yeni kazanımlar, yeni bakış açıları sağlar. Çocuğun hayal dünyasını geliştirmesi, özgür düşünebilmesi, zihin açıklığı, yaratıcılığı yeni öğrenmelere yol açar, motivasyonu artar. İleri yaş seviyesinde olan öğrenciler ise kendi arkadaş gruplarıyla planladıkları etkinliklere katılabilirler. Aile dışında sosyalleşmeleri ve dış dünyaya açılma istekleri kişilik gelişimleri açısından desteklenmeli. Bütün gün evde kalıp dinlenme adına bilgisayarda gezinmek veya televizyon önünde film seyretmek çocuğun zihinsel ve psikolojik sağlığı açısından olumlu davranışlar değildir. Çocuğunuzla seçtiğiniz kitapları okuyup üzerinde tartışmak dil becerilerini geliştirebilir. Sinema, tiyatro ve konserlere giderek, kültürel paylaşımlar edinilir” değerlendirmesinde bulundu.

Sevinç, ebeveynlerin, çoğu zaman çocuğu birey olarak tanımadan kendi beklentilerini, hayallerini çocukta yaşatmak gibi gerçekçi olmayan yaklaşımlarda bulunabileceğine işaret ederek, çocukla kurulacak sağlıklı iletişimin, etkili dinlemenin ve paylaşımın şikayet edilen birçok iletişim sorununu ortadan kaldıracağını kaydetti. -cnnturk

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 22 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "“Başarısız Karneyi Cezalandırmayın”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6