» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Başbakan Öğrenciye Dava Açtı

A+  A- Başbakan Öğrenciye Dava Açtı

İleri demokrasinin son ürünü… Tayyip Erdoğan, referandum sürecinde yazdığı bir yazı nedeniyle 22 yaşındaki genç bir blog yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu.

“Beyn.org” adlı blog sayfasında yazı yazan üniversite öğrencisi Barış Ünver, referandum sürecinde AKP ve demokratik açılım sürecini eleştirdi.

Başbakan Erdoğan’ın miting meydanlarında söylediği “PKK, BDP, MHP, CHP, YARSAV hepsi aynı cephede, hiçbiri evet demiyor. CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu” sözlerine atıfta bulunarak, bir makale kaleme aldı.

“Öcalan’la ruh ikizi”

Ünver, bu makalede Öcalan’ın devletle olan temasını değerlendirdi ve Başbakan Erdoğan ile aynı kelimeleri kullanarak, “Recep Tayyip Erdoğan da Öcalan ile ruh ikizi oldu” dedi. Ünver yazıya bir de AKP bayrağını PKK bayrağına benzeten bir resim yerleştirdi.

Ünver’in yazısı üzerine Başbakan suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Ünver, yazıyı internet sitesinden kaldırdı.

Erdoğan suç duyurusunda, “kişilik haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayri kabil hakaretlerde bulunulduğunu” savundu.

“Yanlış anlaşıldım”

Suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Atalay, Ünver hakkında 2 yıl hapis istemiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Ünver, soruşturma safhasında alınan ifadesinde, ifadelerinin saldırı ve hakaret amaçlı olmadığını belirterek yazının amacının sadece eleştiride bulunmak olduğunu, hakaret amacı taşıyan kelimeleri kullanmadığını vurguladı.

Cezası ömür boyu sürecek

Ünver ifadesinde, yazısının demokratik sistemlerde kabul gören ve yer bulan düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde olduğunu kaydederek, sadece eleştirdiğini ve yanlış anlaşıldığı için de yazısını kaldırdığını söyledi. Savcılık iddianamesinde, hakaret iddiasının yanı sıra blog yazarı Barış Ünver’in TCK 53. maddeden de cezalandırılması istendi. 22 yaşındaki Ünver bu maddeden ceza alırsa, kamu görevinde bulunamayacak ve memuriyet haklarını kaybedecek, seçme-seçilme hakkını da kullanamayacak. – Radikal

Barış Ünver’in beyn.org sitesindeki açıklaması:

“Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde, 21 Nisan 2011’de hakim karşısına çıkacağım dava ile ilgili birer tane haber çıktığını gördüm.

Türk Ceza Kanunu’nda “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” başlıklı bir madde var: 288. madde. Bu maddeye göre henüz sonuçlanmamış davam hakkında yorum yapmam suç olarak değerlendirileceği için, avukatımın da önerisiyle, hiçbir yerde hiçbir şekilde yorum yapmamaya özen göstermek zorundayım. Dolayısıyla söyleyebileceğim bir şey yok.

Bu süreçte bana destek veren herkese çok teşekkür ederim.”

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 7 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "Başbakan Öğrenciye Dava Açtı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4