“Başedemedik, Başgöz Ettik”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencilerine Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen 280 TL’lik kredinin silinmesi için geçtiğimiz günlerde harekete geçmişti.

Bakanlığın evli öğrencilerin 13 bin liralık kredi borcunu silmek için yaptığı çalışma üniversite öğrencileri tarafından tepkiyle karşılandı.

“Evlenene Kredi Borcu Yok”

‘Evlelene kredi borcu yok, baş edemiyoruz. Bari baş göz edelim!’ sloganıyla bir araya gelen üniversite öğrencileri saat 14:00’da İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesinde eylem yaptı.

Eylemde gelinlik ve damatlık giyen iki öğrencinin sembolik olarak nikahı kılınırken, öğrenciler yaptığı basın açıklamasında tepkilerini, “Bu uygulama direniş boyunca en önde olan kadınlar için de özel olarak düşünülerek hazırlanmış. Hareketli bir dönem geçiren kadınları ‘borç sildirme’ taktiğiyle muhafazakar aileye hapsetme planları yapan AKP, bir türlü ulaşamadığı üniversitelilere bu şekilde ulaşmaya, aile düzenenini erkenden kurarak istedikleri düzeni erkenden yaratmaya çalışıyor” şeklinde dile getirdi.

Öğrenim Kredisi Borçları Silinecek »

Eylem sonrasında düğün halayı çeken öğrenciler, gelin ve damatla birlikte hatıra fotoğrafı çektikten sonra olaysız dağıldı. –radikal

 

1 thought on ““Başedemedik, Başgöz Ettik”

  1. acaba bu 2 yıl kredi alan öğrennciler içinde geçerli mi? bilgisi olan var mı? acil bigiye ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.