“Başka Öğretmenler Ölmesin”

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil: “Açığa alınan 6007 öğretmenin görevlerine iade edilmesi iyi bir haber. Ancak, biz isterdik ki bu kadar geç kalınmasaydı”

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, cuma günü 6007 öğretmen iadesi üzerine Meclis genel kurulunda MEB teşkilat görüşmeleri sırasında Milli Eğitim Bakanlığına önemli uyarılarda bulundu.

“Açığa alınan 6007 öğretmenin görevlerine iade edilmesi iyi bir haber. Ancak, biz isterdik ki bu kadar geç kalınmasaydı” diyen İrgil şöyle devam etti:

BU İNSANLARI GERİYE KİM GETİRECEK?

“Çünkü bu süreçte açığa alınan 20’ye yakın öğretmenimiz intihar etti.

Örneğin, Öğretmenler Günü’nde, 47 yaşındaki Ergülü Yıldız kendini astı, açığa alınmış bir öğretmendi, maalesef bu karara yetişemedi. Bir gün önce olsaydı belki iade edilmiş olacaktı.

Aynı şekilde, Bilecik’te Mustafa Güneyler, 50 yaşında, evinde tüp gazıyla intihar etti.

Muğla’nın Ortaca ilçesinde, 37 yaşında Mehmet Karadoğan limon bahçesinde kendini vurarak intihar etti.

Mersin’de, öğretmen olan oğlu tutuklanan bir imam bu itibarsızlığa, bu karalamaya tahammül edemeyip intihar etti.

Onurlarıyla oynanan bu yükün altından kalkamıyorlarsa intihar ediyorlar. Bu intiharlar kul hakkı değil mi? Bu haksızlıklar, sorgusuz sualsiz bu ihraçlar, bu açığa almalar kul hakkı değil mi? Bu insanları geriye kim getirecek?”

ONURLARINI YARALIYORSUNUZ

Bu ölümlerin bir ders olması gerektiğini belirten İrgil, şunları söyledi:

“Bundan sonra geri kalan öğretmenlerin dosyalarının veya yapılacak işlemlerin bir an önce gözden geçirilmesini, olabilecek en hızlı şekilde iadelerini veya bir hükme varılmasını istiyoruz. Çünkü, insanlarla ilgili hüküm kurmadan, bir hükme varmadan onları karaladığınızda onurlarını yaralamış oluyorsunuz. Başınıza geldiğini düşünün. Lütfen bir an önce ihraç edilen veya açığa alınan öğretmenlerle ilgili kriterleri net olarak belirleyin ve bu kriterleri -genişletmek değil- daraltarak insanların onurlarını, aşlarını, işlerini iade edin.” -egitimhaberci

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.