Bedelli Askerlik Gelebilir

Başbaka,n bedelli askerlik için “Genelkurmay’a neden kabul etmediklerini soracağız ve dinleyip karar vereceğiz” dedi.

Yıllardır zaman zaman Türkiye’nin gündemine gelen, fakat destek gördüğü kadar da tepki çeken bedelli askerlik konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çarpıcı açıklamalar yaptı.

Dolmabahçe’de gazetecilerle bir araya gelen Erdoğan, sorulan soru üzerine bedelli askerlik konusunda “yeşil ışık” sayılabilecek bir yanıt verdi.

Tek tip askerlik konusundaki çalışmaların sürdüğünü ve Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay’dan gelecek raporu beklediklerini kaydeden Erdoğan, “Bu raporlar bir gelsin, ona göre bakacağız. Genelkurmay’a bedelli askerliğe neden karşı çıktıklarını da soracağız. Sonuçta karar vereceğiz” dedi.

3 thoughts on “Bedelli Askerlik Gelebilir

  1. nıye 15 ay yapan fakırlerın sucu ne burda pekı bu askerlıgı 15 ay yapan kısıler acaba haklarını sıze helal ederlermı bence hayır elbet bırgun bunun hesabını sorarlar herkese kacanlara mılletın hakkını yıyenlere.

  2. Bedelli askerlik madem belli bir yaş üzerine çıkarılabiliyorsa ;

    – SADECE ZENGİN BEDEL ÖDER söylemini düzeltecek 4000-5000 TL gibi bir bedeller daha geniş bir kitlenin toplamda daha büyük bir kaynak oluşturabileceği bir bedell askerlik düzenlemesinin yapılması daha isabetli olacaktır.

    – Zaten askerlik süresinin kısaldığı düşünülürse , bedelli askerliğinde belli yaş üzerinde ki askerliği verimsiz olacak kitleden , daha fazlaca bir kaynak oluşturulmasını mümkün kılacaktır.

    – Belli yaş üzerinde ki kitle bir şekilde kaçmayı yaşam biçimine dönüştürdüğünden 4000-5000 TL gibi bir bedelle askerlik egitimini alıp görevini yerine getirmek isteyecektir. Yani ancak uygun bir ücretle belli yaş üzerinde ki birikmiş asker yükümlüsü temizlenebilir.

  3. Bedelli Askerlik; Bedel ödeyerek askrlik yapmak isteyenler, askerlik yaşı geçmiş, çoğu yoklama kaçağı,bakaya yükümlülerden oluşmaktadır. Siz sözkonusu yükümlüleri, anayasa gereği “Her Türk Erkek Vatandaşı Askerlik Yapmak Mecburiyetindedir.” silahaltına alırsanız zaten verim alamazsınız. 3031 sy.yasa ile yurt dışında çalışan işçiler dövizle askerlik yaptığından, kimse bu kişiler için; zengindir, Ülkemizde terör olayları var, parayla askerlik olurmu diye karşı çıkmıyorsa, bedelli askerlik yapmak isteyenlerin de zengin olduklarını söylemek çok yanlış olur. Çünkü bu kişiler evli,işgüç sahibi, yaşını-başını almış. Belki de banka kredisi çekecek ve taksitler halind bedel ödeyecek. Silahlı kuvvetlere alınıp, hiçbir hizmete yaramıyarak sadece gün saymakla geçirip, tüketici olacağına, bedel ödesin. Orduya maddi katkıda bulunsun. Daha hayırlısı olur diye düşünüyorum. Bence en az 10 yılda bir bedelli askerlik çıksın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.