» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Beyaz mı, Kahverengi mi?

A+  A- Beyaz mı, Kahverengi mi?

Bilindiği gibi 12 Eylül’de yapılacak referandumun pusulalarının rengi belli oldu. Evetler beyaz, hayırlar kahverengi pusulaya mühür basacak. Hiç düşündünüz mü, evetler neden beyaz? Her zaman ki hikaye.

AK Parti’nin halkla ilişkiler uzmanları öyle öneriyor!

İlle de beyaz…

Peki nedir bu beyazın hikmeti?

Halkla ilişkiler uzmanlarının, toplum bilimcilerin, psikoloji ile ilgilenenlerin belirttiği gibi beyazın insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal bazı etkileri var.

Beyaz yeni başlangıçların rengidir. Örneğin gelinlikler yeni bir yaşama atılan adımı simgelediği için beyazdır.

Bozulmamış, değerini kaybetmemiş ve kutsal sayılan kavramlar beyaz renkle temsil edilir. Beyaz saflığı ve iyiliği simgeleyen renktir. Barışçıl, uzlaşmacı, doğrucu ve rahat davranmayı simgeler. Savaşlarda ateşkes demek için için beyaz bayrak kullanılır.

Aynı zamanda beyaz renk temizliği sembolize eden bir renktir. Beyaz, hastaneler ve ilaç firmaları tarafından çok sık kullanılır. Neredeyse bütün ilaç kutuları beyaz renktedir. Hastaya güven verirler.

Hayatımızı değiştiren başka beyazlar var mı, şöyle bir bakalım.

The White House yani Beyaz Saray. Dünyanın en kirli anlaşmalarının, planlarının yapıldığı yer.

Ülkemizi yöneten bir Başbakan vardı; Tansu Çiller, dikkat ettiyseniz hep beyaz giyerdi. Beyaz ona çok yakışırdı, ama mutlaka beyaz

12 Eylül darbesinden sonra dönemin Genelkurmay Başkanlığı’nın bastırdığı kitap; “Beyaz Kitap“…

Bugün eleştirilerin odağı olan 1982 Anayasası oylanırken ne tesadüf ki Anayasa’ya “Evet” diyen pusula yine beyazdı.

Hayatımızı değiştiren parti; (AKP denmesine şiddetle karşı çıkıyorlar) Ak Parti. O da “ak“ı isminde kullanmayı tercih etti. Hatta icraatlarını “ak devrim” olarak niteledi.

Şimdi “evet” yazan oy pusulaları da beyaz.

Tarihin ilk devirlerinden beri beyaz “bazılarının” ilgisini çekti, çekmeye devam ediyor.

Referandum yaklaşıyor. Önünüzü iyi görmeniz ve doğru kararı verebilmeniz için gerçekten beyaz, bol aydınlık günler dilerim…

Not: Resimle ilgilenen bazı ziyaretçiler “beyaz renk değildir” diyebilirler. Yorumlarınıza bırakıyorum.
Bu haber GÜNCEL, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 25 Temmuz 2010 tarihinde eklenmiştir. "Beyaz mı, Kahverengi mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7