» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Biber Gazından Korunmak

A+  A- Biber Gazından Korunmak

Biber gazına karşı yapılacaklar nelerdir? Ülkemizde polisin en çok kullandığı müdahale yöntemi “biber gazı”dır. Son olarak Torba Yasa’yı protesto eylemlerinde ve Hopa’da AKP protestolarında göstericilere karşı yoğun olarak kullanıldı ve bu durum basına yansıdı.

BİBER GAZINI TANIYALIM

Biber gazı (O-Klorobenzalmalononitril) kapsaisin denilen bileşiklerden elde edilen bir gaz türüdür. Bibere acı tadını veren budur ve bilinen en acı maddelerdendir. Kapsaisin her ne kadar ilaç olarak kullanılsa da biber gazı halinde öldürücü bir silaha dönüşebilmektedir.

BİBER GAZININ ETKİLERİ NELERDİR?

Biber gazı vücuda solunum yoluyla girdiği gibi deriden emilim yoluyla da girebilir. Biber gazı emilimden sonra sinir uçlarına birikip dağılır. Biber gazı teknolojisi günden güne gelişmekte, güvenlik güçleri de bu gelişime ayak uydurmaktadır. Biber gazının içeriği, yapısı ve etkisi sürekli değişmektedir. Biber gazı atıldığı ortamda 2-3 km‘lik alanda etkisini gösterebilir. Çok hızlı yayılır.

Etkisi kişiden kişiye ve gaza maruz kalma durumuna göre değişir. Sağlık sorunu olan kişilerde, gaza maruz kalan kişi ölebilir.

Etkileri arasında göz yaşarması, burun tıkanması, burun ve boğazda şiddetli yanma, şuursuzluk, baş dönmesi, nefes darlığı, görme bulanıklığı, bilinç bulanıklığı, panik, aşırı öfke ve kızgınlık yer alır.

Biber gazına maruz kalan kişinin gözleri yanar ve yaşarır. Doğal tepki olarak gözyaşı salgılanır. Solunum yolunda tıkanma etkisi yapar ve kişiye boğulma hissi verir. Sürekli öksürük kişiyi kusturabilir.

BİBER GAZINDAN NASIL KORUNULUR?

Biber gazı deriden de etkili olduğu için öncelikle vücudun hiç bir yeri açıkta kalmayacak şekilde giyinmiş olmalısınız.

Eldiven, bere, atkı takmalı, giysi, içine hava geçirmeyecek şekilde sıkıca kapatılmalıdır.

Mümkünse, gaz maskesi en temel çözümdür.

Biber gazının etkisini en basit şekilde limonla azaltabilirsiniz. Limonu bir mendil ya da atkıya sıkarak nefes alabilirsiniz. Ayrıca limonu göze, burna sürebilir, limonun suyunu içebilirsiniz. Bu önlemler, öksürüğü ve yanmayı biraz olsun azaltacaktır.

Biber gazına maruz kalma ihtimaliniz varsa yanınızda mutlaka fazladan limon, sirke bulundurunuz. Herhangi olumsuz bir durumda, çevrenizde yardıma ihtiyacı olan kişiler mutlaka olacaktır. Gazdan az etkilenen kişiler, zor durumda kalan kişilere sakin bir şekilde müdahalede bulunmalıdır.

Aynı şekilde sirke de benzer bir etkiye sahiptir, limonun yanısıra kullanılabilir.

Yanan gözle kesinlikle ovuşturulmamalıdır. Ovuşturulan gözler biber gazıyla tahriş olur ve uzun süre düzelmezler. Gözyaşının akmasına engel olmayın, gözyaşlarıyla gözler yıkanacağı için bu durum yararlıdır.

Su içmek, yüzü, gözü su ile yıkamak doğru değildir. Su, deriye yapışan zehirli gazın gözeneklere girmesine neden olabilir.

Biber gazına maruz kalındığınızda gazlı havayı mümkün olduğunca teneffüs etmemeye çalışınız. Nefes almanız gerektiğinde ise yüzünüzü “temiz havaya” doğru dönerek nefes alınız.

Biber gazı cilt yoluyla da alınabildiği için en kısa sürede gaz bulaşan giysileri değiştiriniz.

Not: Bu bilgilerin demokratik haklarını kullanmaları şiddetle engellenen tüm emekçilere yararlı olması dileğiyle.


Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 1 Haziran 2011 tarihinde eklenmiştir. "Biber Gazından Korunmak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. evrim

  polisler bibergazı ilemüdahale edebilir ama can yakar

 1. evrenselgzt

  Keşan'da dün sokakta alkol alanlara müdahale eden polis, toplanan kalabalığa biber gazı sıkıp havaya ateş açtı. Küç… https://t.co/PXdHCJ5PBC

 1. alparslankuytul

  Copla, kaskla, tekmeyle, bazılarının gözünün içine biber gazı sıkarak hatta yere yatırıp ters kelepçe taktıktan son… https://t.co/cwYiJNUDtR

 1. tele1comtr

  Ankara’nın göbeğinde bekçi şiddeti! Öldüresiye dövüp biber gazı sıktılar https://t.co/iPraiwJTDF https://t.co/uA8pXUDx3Q

 1. uumutacl

  Ne bileyim sen acı seviyorum deyince bende biber gazı sıktım

 1. yakil61

  @samedd61ts Diğerleri aklıma gelen ilk şeylerden değil de biber gazı ben bile yedim orda kral 😂 Bu arada benim yaş… https://t.co/AMSluo3z4j

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9