» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Binanızda Kimler Oy Kullanacak?

A+  A- Binanızda Kimler Oy Kullanacak?

Sizinle aynı hanede oy kullanacak kişiler kimler? Bulunduğunuz binada oturmadığı halde seçmen listesinde o adrese kayıtlı olarak adı bulunanlar var mı? “Korsan oya” ev sahipliği yapıyor olabilir misiniz?

Hatırlanacağı gibi daha önceki seçimlerde “korsan oy” kullanıldığı yönünde söylentiler çıkmış, boş binalarda, boş dairelerde ikamet ettiği beyan edilen kişiler o seçim bölgesinde oy kullanmıştı.

YSK tarafından iddialar kabul edilmediği gibi bu yönde şeffaflığı sağlayacak herhangi bir çalışma da yapılmamıştı.

YSK’nın sahip olduğu teknik imkanlara ve seçmen bilgilerine rağmen bu tarz bir çalışma yapmaması iddiaları ciddiye alan çevrelerden tepki toplamıştı.

YSK’nın Yapmadığını CHP Yaptı

YSK’nın yapmadığı teknik çalışmaya CHP’nin ilgili sayfalarından erişilebiliyor.

CHP’nin oluşturduğu veritabanı üzerinden “hane sorgulama” yapabiliyor ve hanenizde/apartmanınızda kimlerin oy kullanacağını görebiliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken TC Kimlik Numaranızı yazdıktan sonra güvenlik kodunu girerek “Getir” butonuna tıklamak. Açılan sorgu sayfasından nerede oy kullanacağınızı, hanenizde ve binanızda kimlerin oy kullanacağını, adları ve daire noları ile birlikte görebilirsiniz.

Eğer hanenizde bulunmadığı halde listede adı çıkanlar olursa bu durumu muhtarlığınızla, YSK ile veya basın kuruluşları ile paylaşabilirsiniz.

Seçim Hane Sorgulama sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hane Sorgulama Sayfası

Not: Eğer sorgulama sayfası yoğunluktan dolayı açılmazsa daha sonra yeniden deneyebilirsiniz.

SON GELİŞME…

Yüksek Seçim Kurulu, Ankara Seçim Kurulu aracılığıyla CHP’ye gönderdiği yazıda, seçmen kütüklerinin siteden yayınlanmasının sakıncalı olduğunu belirtti; kaldırılmasını istedi.

Son kararı CHP’nin hukukçuları verecek. Alınacak karar YSK’ya bildirilecek.


Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 11 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "Binanızda Kimler Oy Kullanacak?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6