» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Bir Doğru Dört Yanlışını Götürür mü?

A+  A- Bir Doğru Dört Yanlışını Götürür mü?

Zekai EKŞİ – Eğitimci/Yazar

Yaşadığımız şu zaman diliminde doğrular ve yanlışlar arasında sürekli seçimler yapıyoruz. Seçimlerimizin de doğru ya da yanlış olduğuna bir süre sonra sonuçlarına bakarak karar verebiliyoruz.

Bu durum bireyler için geçerli; fakat devlet hayatı için böyle bir süreç yaşanabilir mi? Devlet verdiği kararların uygulama sonuçlarına bakarak doğru ya da yanlış olduğuna karar verebilir mi?

Evet. Bunun adı da pilot uygulamalar.

Dar bir çevrede projene dair uygulamalar yaparsın ,sonuçlarına bakarsın olumlu ise tüm ülkeye yayarsın, olumsuzsa orada o proje biter. Böylece bilimsel bir tavır sergilemiş olursun.

Mesela yapılandırmacı eğitime geçilirken böyle bir uygulama yapılmış, aksayan yönler giderilmiş, o süreç içerisinde ders kitapları yazılmış ve öğretmenler eğitimden geçirilmişti.

Bugüne geldiğimizde eğitim – öğretim faaliyetlerinin kademeli bir şekilde düzenlenmesi yalnızca buna karar verenlerin doğruluğuna inandığı bir eğitim sistemi haline dönüşmüş durumda. Özellikle birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin velileri bir tedirginlik içerisinde. Bunun yanında bu kararı alanlara kendini yakın hissedenler ise kendini zamana yani sonuca teslim etmiş durumda. Eğitimle ilgili insanlar şunu bilirler ki eğitimin sonuçları en geç alınan bir faaliyettir. İşte en büyük tehlike de buradadır. Biz sonuçlarla yüz yüze kaldığımızda iş işten geçmiş olur.

Böyle olmak zorunda mı ? Karar vericiler ülkesinin iyiliği için düşünüyor ve ülkesi için en iyiyi yapmayı hedeflemişse neden toplumun sadece bir kesimini mutlu edecek kararlar alınıp uygulamaya geçiliyor? Kafalardaki soru işaretleri giderilmiyor? Giderilmediği için de eğitim işleri milli olmaktan çıkıyor siyasal bir alan haline dönüşüyor. Böylece tedirginlik daha da artıyor.

Bu tedirginliği artıran bir başka noktada, bakanlığın birinci sınıfa başlayacak çocukların gelişim düzeylerini gözeterek birinci sınıfların müfredatını değiştirmesi, okuma – yazmayı bir tarafa bırakarak, ilk dönem sonuna kadar oyun ağırlıklı yeni bir müfredat hazırlamasıdır. Bu hazırlık sisteme yöneltilen eleştirilerin haklı olduğunu doğrulamak anlamına gelir.

Gelir, gelir; ama cemaat ne derse desin imam bildiğini yapmakta kararlı. Demekki çocuklarımızın 66 aylıkken okutulmasında bir keramet var; fakat biz bunu bir türlü anlayamadık. Bu gidişle de nato kafa nato mermer, bu kafa! anlamayacak.

Mademki hikmete haiz bir yaş, bu 66 ay; acizane benim bir önerim var, bir doğrunun dört yanlışını götürmesi için.

Yazıyorum: 1+3+4+4. Birinci yıl anasınıfı olsun sonrası da sizin .

Ne yaparsanız yapın, diyebilir miyiz?

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 10 Eylül 2012 tarihinde eklenmiştir. "Bir Doğru Dört Yanlışını Götürür mü?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. aliyildirim_66

  RT @tlgglcc: Eşim 4 aydır işsiz,11 aylık bebeğim var.Devletten hiç bir yardım alamadık.Faturalar ve bebeğin ihtiyaçları için el işi Doğal T…

 1. celenk__

  RT @topik42226624: #tuprs 66.80 aylik trend destegi günlukte düşeni kirarsa izlerim... https://t.co/qKHXTPUqUC

 1. 1songulkarayel

  RT @1esrakarayel: Mutualist canlılar mutlu mesut yaşarken 36-66 aylık çocuklarda motor gelişimini sağlamak için prokaryot hücreler iyonik…

 1. topik42226624

  #tuprs 66.80 aylik trend destegi günlukte düşeni kirarsa izlerim... https://t.co/qKHXTPUqUC

 1. 1esrakarayel

  Mutualist canlılar mutlu mesut yaşarken 36-66 aylık çocuklarda motor gelişimini sağlamak için prokaryot hücreler i… https://t.co/G4WcwOfeAI

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8