Bir Seçim Yatırımı; F@tih

MEB ve Ulaştırma Bakanlığı’nın işbirliği ile gerçekleşen Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (Fatih) Projesi ile 3 yıl içerisinde 614 bin 364 diz üstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile 38 bin 688 çok amaçlı fotokopi makinesi ve akıllı tahta, 40 bin okulda öğrenci ve öğretmenlerle buluşacağı açıklanmıştır.

F@tih, ilk bakışta taktir edilesi, hatta ayakta alkışlanası bir proje gibi görünse de, biraz düşünüldüğünde böylesi bir projenin hayata geçirilmesi pek te mümkün görünmüyor.

Bakanlık, 1.5 milyar TL‘ye mal olacak dediği akıllı sınıf projeleri ile “öğretmenlerimiz tebeşir tozu yutmaktan kurtulacağı”, okullarda “İnteraktif eğitim öğretim sürecinin” başlatılacağını iddia etmektedir.

Yapılan son araştırmalara göre her iki okuldan birinde her tür fiziksel (sıra, sandalye, ders araç gereci, teknik donanım, atölye ve salon eksikliği) donanım eksikliğine rastlandığı ifade edilmektedir.

350 bini aşkın işsiz öğretmen kadrolu atanmayı beklemektedir.

Okullar elektrik, su, internet, doğalgaz, kırtasiye, tamirat ve boya-badana harcamaları için devletten ödenek alamamakta, idareciler kaynak yaratmak adına zorunlu “bağış” talep etmekte ya da bir işletme gibi davranmak zorunda kalmaktadır.

Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) adı altındaki bu “çılgın proje”nin eğitimdeki sorunları çözeceği, bu adımın teknolojiyi yakalama ve ilerleme adına büyük bir gelişme olacağı söylenmektedir.

Eğitimdeki sorunların projeksiyon cihazında saklı olduğunu düşünen Bakanlık, projenin önümüzdeki üç-dört yıl içerisinde gerçekleştirileceğini ifade etmektedir. Bu da satır arasına gizlenen bir ayrıntı.

Anayasa değişikliği, kadroya geçme, çeşitli projeler AKP tarafından hep seçim sonrasına bırakılmakta, devlet kaynaklarıyla yapılacağı iddia edilen çalışmalar birer seçim propagandasına dönüştürülmektedir.

Fatih Projesinin, verilen bir çok sözün yerine getirilmediği düşünülürse uzun yıllar gerçekleştirilemeyeceği ortadadır.

Aşağıda konuyu özetleyen temsili fotoğrafın yorumunu size bırakıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.