» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Bir Sınavın Stresi Yetmedi

A+  A- Bir Sınavın Stresi Yetmedi

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, öğrencileri alt üst eden sınavları yetersiz bulduğunu, bundan sonra bir yerine üç ya da dört sınav yapılacağını açıkladı. YGS’nin üç ya da dörde bölüneceğini belirten Dinçer, öğrencileri sıkıntıya sokan sınavların sayısının arttırılarak sınav stresinin sonlandırılacağını belirtti.

Dinçer “Üniversite sınavlarının yılda bir kere yapılması büyük gerilim yaratıyor. YGS’nin yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde bu gerginlik ortadan kalkar. ÖSYM bir ekip kurdu, çalışıyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üniversite sınavlarının, yılda bir kere yapılıyor olmasının toplumda büyük bir basınç ve gerilim yarattığını belirterek, “Üniversite sınavlarının yılda birden çok tekrarlanarak yapılabileceği bir ihtimal üzerinde çalışıyoruz. YGS sınavının yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde, bu gerginliğin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. ÖSYM bir ekip kurdu, çalışıyor” dedi.

BAŞBAKANI YALANLAYAMADI

Başbakan’ın “Üniversite sınavlarını kaldıracağız” sözlerinin ardından “sınavlar kaldırılmayacak” açıklamaları gelmeye devam ediyor.

Dinçer de Başbakan’ın sözlerinin ardından, sınavlar üzerine kurulu bir eğitim sisteminde sınavların kaldırılamayacağını açıklamak zorunda kaldı.

Ömer Dinçer; “Biz, Sayın Başbakanımızın söylediklerini kendimiz için bir vizyon olarak ele alıyoruz. Bugünden yarına sınavlarla ilgili temel yaklaşımlarımızı değiştirmek sıkıntı yaratabilir. Sınavlara ihtiyaç duymayacağımız bir altyapıyı kurmak zorundayız. ‘Sınavlar kaldırılacak’ ifadesi yanlış sonuçlar doğurabilir. Lise eğitiminden sonra SBS sınavını yapmak gerektiği kanaatindeyiz. Ama bu sınavı öğrenci seçmek için değil, eğitim sisteminin başarısını ölçmek için yapmak lazım.” dedi.

SINAV STRESİNİ SINAVLARI ARTTIRARAK ÇÖZECEĞİZ

Sınav stresi nedeniyle bir öğrencinin hayatını kaybetmesi konusunda da Dinçer, “Böyle hadiselerin olması, çocukların böylesine gergin bir ortamda imtihana giriyor olması bizim sınav sistemlerini gözden geçirmemiz için de gerekçe oluşturuyor” dedi.

Üniversite sınavlarının, yılda bir kere yapılmasının toplumda büyük bir basınç ve gerilim yarattığını söyleyen Dinçer, “Bu sebeple üniversite sınavlarının yılda birden çok tekrarlanarak yapılabileceği bir ihtimal üzerinde çalıştığımızı ifade etmeliyim. Özellikle YGS sınavının yılda en az üç ya da dört kez yapılması halinde bu gerginliğin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Bunun yapılıp yapılamayacağı ile ilgili altyapı çalışmaları var. ÖSYM ayrıca bir ekip kurdu, çalışıyor” diye konuştu.

İZİNLİ SAYMA

Ömer Dinçer öğrencilerin sınav öncesinde izinli sayılmalarıyla ilgili de bir açıklama yaptı. AKP Hükümeti zamanında uygulamaya konan ve eğitimcilerin büyük tepkisini çeken izin uygulaması artık Dinçer’e göre de büyük bir sıkıntı.

Dinçer, YGS öncesinde öğrencilerin 25 gün izinli sayıldığı uygulama için de “Net bir mesaj vermek istiyorum. Eğitimimizin niteliğini artırmak istiyorsak, öğretmenimizin de, öğrencimizin de sınıfta olması gerekiyor. Gerçek olmayan sağlık raporları veya çocuklarımızın okuldan uzaklaşmalarını temin edecek uygulamaları gözden geçirmek gerekir.” dedi.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 4 Nisan 2012 tarihinde eklenmiştir. "Bir Sınavın Stresi Yetmedi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. OdemisOgulcan

  Bundan iyi Türkçem var 12y yaptım ygs de https://t.co/gpgheHXwvJ

 1. iqplusonline

  Matematikten fiziğe, soru çözümlerinden deneme sınavlarına aradığın her şey IQ Plus Online Eğitim'de!… https://t.co/AHV10dh5As

 1. aydinalina

  catır catır ygs matematik cozmek istiyorum sisko faberle https://t.co/vnGbrAewbc

 1. ygs_co

  IHGIDJDFUCK

 1. ernestodogukan

  en büyük başarım dershane de ygs denemesinde birinci olmak

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3