» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Bir Velinin 4+4+4 İsyanı

A+  A- Bir Velinin 4+4+4 İsyanı

4+4+4 hakkında herkes fikrini belirtiyor. Okulların açılmasına günler kala tüm televizyon programlarında bu konuyla ilgili bir uzmanı izlemek mümkün. Eğitim uzmanları, sendikacılar, pedagoglar, psikologlar, veliler 4+4+4 ile ilgili görüşlerini açıklamakta.

4+4+4‘e hem eğitimci hem de veli gözüyle bakan bir ziyaretçimizin sitemize gönderdiği yorumu haberimizin devamında bulabilirsiniz.

4+4+4 ile ilgili olarak;

Bilimselliği değil altyapı eksikliklerini anlamak lazım. Ben bir babayım ve küçücük kız çocuğum 29 Mart doğumlu olduğu için iki gün ile okula gitmek zorunda bırakılıyor.

İdeolojik hiçbir saplantım yok (sorsalar kendimi milliyetçi-muhafazakar olarak nitelendirebilirim, darbelere de, 28 şubatlara da en az senin kadar karşıyım) Sadece çocuğumun geleceğini düşünüyorum.

BU İŞİN SİYASETİ YOK

On üç yıllık bir öğretmenim ve eğitim programları yüksek lisans mezunuyum. Anlayacağınız yeterince tecrübe sahibiyim. Okulların eksikliklerini ve devlet okullarının sınırlarını da çok iyi biliyorum. Ayrıca ilkokula beş yaşında başlayan biriyim. Sınıf arkadaşlarından 1,5-2 yaş küçük okula gitmiş bir çocuk iken tüm öğrenim hayatım boyunca yaşadığım zorlukları da çok iyi biliyorum.

Geçtiğimiz yıl okula başlayıp başlamamak veli iradesine bağlıydı. O velilerin çocukları okula başlayacak. 8 yaşındaki çocuk ile 5,5 yaşındaki çocuk aynı sınıfı paylaşacak, bunun çocuğuma getireceği bedensel yetersizliklerden kaynaklanan sorunları ve hazırbulunuşluğundan kaynaklanan öğrenme yetersizliklerinin neler olabileceğini çok iyi biliyorum.

Ayrı sınıflarda yaş grupları olmayacak.

Bir çok devlet okulu tek ya da iki şubeli, yaş gruplarına göre sınıfları düzenleme imkanı yok.

İnsanları kimse yaftalamasın; İmam Hatiplerin kesinlikle varolmasını isteyen, darbelerin karşısında olan, 4+4+4‘ün yararlı olabileceğini düşünen bir insanım… Ancak bir çok aile benimle aynı endişeleri paylaşıyor.

Belirsizliklerin ve de yetersizliklerin hakim olduğu bir eğitim ortamının kobayı çocuklarımız değildir.

Empati ve anlayış bekliyoruz. Acelecilik niye? Pilot uygulamalar yapılıp sonuçlarının görülmesini arzu ederdim. Bu işi lütfen bilenler konuşsunlar, bilmeyenler ve çocuğu 5,5 yaşında okula başlamak zorunda kalmayanlar konuşmasınlar.

Şu an ideolojilerimizi susturup sağduyularımızla hareket etmemizin gerektiği bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum. Kendilerini ve haklarını savunamayacak, daha tuvalet ihtiyacını bile bizsiz karşılayamayan küçücük yavruların geleceklerinden söz ettiğimizi unutmamalıyız.

Herşeyi bir kenara bırak, altını ıslattığı için utancından okuldan kaçıp evin yolunu bulamayan ve başına bir iş gelen cocuk olduğunda bunun vebalini hangi ideoloji, -izm ya da -cı, -ci, -cü ödeyebilecektir?

Yine “vatan sağolsun” mu diyeceğiz?

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 4 Eylül 2012 tarihinde eklenmiştir. "Bir Velinin 4+4+4 İsyanı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. YÜCELHAN YILDIRIM

    22 YILLIK SINIF ÖĞRETMENİYİM AYNEN KATILIYORUM

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5