» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

‘Bizi Bu Hale MEB Getirdi!’

A+  A- ‘Bizi Bu Hale MEB Getirdi!’

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlerin ekonomik ve atama sorunları nedeniyle mesleklerini yapamaz hale geldiklerini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) eğitimcilerin sorunlarını çözmeye yönelik politikalar geliştirmesini istedi.

Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in anketine göre öğretmenlerin borç ödemeleriyle boğuştuğunu, MEB’in ise sorunlarına çözüm bulamayacağını düşündüğünü kaydetti.

Türk Eğitim-Sen’in 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlediği ankete 3 bin 534 kişi katıldı. Öğretmenlerin ekonomik durumları ve özlük haklarıyla ilgili soruları yanıtladığı anket sonuçlarına göre öğretmenlerin yüzde 79.9’unun kredi kartı borcu olduğu anlaşıldı. Öğretmenlerin yüzde 28.8’i 1001-2000 TL, yüzde 27.6’sı 500-1000, yüzde 22.8’i 2001-4000 TL yüzde 9.9’u 4001-6000 TL kredi kartı borcundan mağdurken, ankete göre, yüzde 68.8’i son bir yıl içinde bankadan kredi çekti.

Öğretmenlerin yüzde 79.7’sinin de banka kredisi borcu olduğu dile getirilen sonuçlara göre, öğretmenlerin yüzde 9.4’ünün 1000-3000 TL, yüzde 11.2’sinin 3001-5000 TL, yüzde 8.9’unun 5001-7000 TL, yüzde 14.8’inin 7001-10000 TL borcu var.

ŞANS OYUNLARINA HÜCUM
Ekonomik sıkıntıları nedeniyle öğretmenlerin şans oyunlarına yöneldiğine dikkat çekilen anket sonuçlarına göre eğitimcilerin yüzde 42.1’i şans oyunları oynuyor. Öğretmenlerin 58.9’unun kirada oturduğu, yüzde 31.2’sinin kendi evinde oturduğu belirtilen ankete göre, eğitimcilerin 52’si, “ekonomik sorunları nedeniyle stres ve endişe içinde olduğunu” ifade etti. Eğitimcilerin borçları nedeniyle, “işine dikkatini verememe, sinirli tavırlar sergileme, uyku bozukluğu ve depresyon” gibi şikayetlere sahip olduğu anlaşılan anket sonuçlarına göre, öğretmenlerin yalnızca 13.1’i ekonomik sorunları nedeniyle bir olumsuzluk yaşamadığını bildirdi.

ÖĞRETMENLERİN YARISI PİŞMAN
Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 49.7’si öğretmenlik mesleğini seçtiği için pişman olmadığını söylerken, yüzde 50.3’ü pişman olduğunu belirtti. Pişman olanların yüzde 36’sının MEB’in politikaları yüzünden işinden soğuduğu kaydedilirken, yüzde 30.2’sinin öğretmenlik mesleğinin saygınlığının kalmadığını düşündüğü kaydedildi. Yine anket sonuçlarına göre öğretmenlerin yüzde 49’unun “herhangi bir sosyal faaliyette bulunmadığı” belirtilirken, eğitimcilerin yüzde 37.6’sının günde en az bir gazete okuduğu dile getirildi. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 82.6’sı Bakan Nimet Çubukçu’yu başarısız bulurken, “başarılı” bulanların oranı sadece yüzde 2.4’de kaldı.

‘Öğretmenlerin, MEB’in siyasallaşma ve kadrolaşmasından şikayetçi olduğu anlaşılan anket sonuçlarına göre, yüzde 35.7’si “MEB’in siyasallaştırılması, kadrolaşma”, yüzde 29.1’i “Bakan Çubukçu ve bürokratların eğitimin sorunlarına hakim olmaması”, yüzde 25.1’i “MEB’in öğretmenler ve eğitim çalışanlarıyla yeteri kadar ilgilenmemesi”, yüzde 6.2’si “MEB’e ayrılan bütçenin yetersizliği”ni eleştirdi. Öğretmenlerin yüzde 92.4’ünün, MEB’in öğretmenlere hak ettiği değeri vermediği belirtilen ankete göre, eğitimcilerin yarısı MEB’le sorun yaşıyor. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 75’i de “iş güvencesinin tehlike altında olduğunu ve mesleğin geleceğinin parlak olmadığını” düşünüyor.

‘ÖĞRETMENLER MÜJDE BEKLİYOR’
Anket sonuçlarını değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, eğitimcilerin bağlı oldukları kurum olan MEB’e güvensiz ve mesleklerinden pişman olarak çalıştıklarına dikkat çekti. MEB’in siyasallaşması, öğretmenlerin ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda olması ve atama bekleyen on binlerce eğitimcisi olan bir sistemin memnun edici olmadığını dile getiren Koncuk, “eğitimcileri bu hale getiren, MEB’i siyasallaştıranlardır” diye konuştu. Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen eğitimcilerin gayretle mesleklerini icra ettiğine atıf yapan Koncuk, bu 24 Kasım’da MEB’in öğretmenlere müjde vermesini beklediklerini söyledi. (EVRENSEL)

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 24 Kasım 2010 tarihinde eklenmiştir. "‘Bizi Bu Hale MEB Getirdi!’" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7