» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Boğaziçi Üniversitesi: 4+4+4 Bilim Dışı

A+  A- Boğaziçi Üniversitesi: 4+4+4 Bilim Dışı

Boğaziçi Üniversitesi, bugün yazılı bir açıklama yaparak 12 yıllık kesintili eğitim tasarısının geri çekilmesini talep etti. Fakülte tarafından yapılan açıklamada, eğitim sisteminde öngörülen değişikliklerin bilim dışı olduğu gibi, insan haklarına ve eşitlik ilkesine de aykırı olduğu vurgulandı.

Talebin gerekçelerinin sıralandığı açıklamada, tasarının bilim dışı olduğunun ve bunun yanı sıra insan hakları ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunun altı çizildi. “Bir ülkedeki eğitim sistemi ve bunun uygulanmasını içeren model değişiklikleri, ancak daha önceki sistem ve uygulamalar bilimsel değerlendirmelerle ele alınıp gelişim ve değişimin zorunlu olduğu saptanırsa, gerekli olabilir” saptamasıyla başlayan açıklamada, “Böyle bir bilimsel değerlendirmeye dayanmayan değişiklikler, insan gücü açısından olduğu kadar ekonomik açıdan da savurganlığa neden olur” denilerek tasarının geri çekilmesi talep ediliyor.

Açık öğretim seçeneği, çocukların sosyal ve duygusal gelişimine ket vuracaktır.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından yapılan açıklamada, çağ nüfusu bilişsel gelişim açısından ayrıştırıldığında; 7-11 yaşın somut işlemler, 12 yaş üstünün ise soyut işlemler dönemleri olarak belirlendiğini, bu yüzden dördüncü sınıftaki bir çocuğun, somut işlemler döneminin tam ortasındayken ilköğretimin ikinci kademesine geçmesinin, bilimsel veriler ve bulgulara ters düştüğü belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Çocukların soyut işlemler dönemine girmeden bir öğretim kademesini tamamladığı hiçbir gelişmiş ülke bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Tasarının, kız ve erkek çocuklarında %98’e ulaşan okullaşma oranını düşüreceği, bu düşüşün, “alt sosyo-ekonomik düzeyden gelen” çocuklar için daha fazla yaşanacağı belirtilerek, “Böyle bir eşitsizlik, insan hakları açısından olduğu kadar insan gücü niteliğinin düşmesi açısından da eleştiriye açıktır” denildi.

Modelin ikinci dört yılından itibaren “açık öğretim”in devreye girmesine ilişkin de açıklamada, “okullaşma yalnız bilişsel gelişimin ‘olmazsa olmazı’ değil, aynı zamanda sosyalleşme süreçlerinin gerçekleştiği, çocuğun birey olarak toplum içinde etkin iletişim ve etkileşimi öğrendiği süreçleri kapsar. Sosyal ve duygusal gelişim, okullaşma süreci içinde önemli yer tutar. Bu nedenle, erken dönemde bu sosyal ortamın dışındaki seçenekler yalnız bilişsel gelişime değil, aynı zamanda da sosyal ve duygusal gelişime de ket vuracaktır” deniliyor.

İkinci dört yılda mesleki yönlendirme bilim dışı

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından yapılan açıklamada, tasarının, ikinci dört yıldan itibaren mesleki ve teknik yönlendirmeyi içermesi ile ilgili olarak da “ikinci 4 yılın mesleki ve teknik yönlendirmeyi içermesi, bilimsel açıdan kabul edilir bir seçenek değildir. On yaşındaki bir çocuğun ilgi, yeti, bilgi ve becerileri, kalıcı bir hale gelmemiştir. Bilimsel veriler, bu alanlardaki değişmezliğin ergenlik dönemi sonunda bile oluşmadığını açıkça göstermiştir. On yaşındaki çocukları ömür boyu çalışacakları alanlara yöneltmek, bilimsel açıdan olası değildir. Bilimsel veriler ilgi, bilgi, yeti ve becerilerin 15 yaşlarında bile kararlılık göstermediğini ve kaygan bir zeminde olduğunu saptamıştır. Bu nedenle 9-10 yaş gibi bir gelişim döneminde, çocukları bu tür seçimleri yapmaya zorlamak, hiç bir bilimsel veri ve sonuçla bağdaşmamaktadır” ifadeleri yer alıyor.

Açıklamada, 12 yıllık zorunlu eğitimi öngörmesi, tasarının bilimsel temellere dayanan ve insan gücü niteliği açısından önem arz eden bir önerisi olarak niteleniyor. Ancak, bu eğitimin zorunlu olması yanında genel ve çağın gerektirdiği temel eğitim yaklaşımını içermesi gerektiği, önemle üzerinde durulması gereken bir konu olarak vurgulanıyor.

“Unutulmamalıdır ki en iyi mesleki eğitim etkin bir genel eğitim üzerine kurulabilir” denilen açıklamada, imam hatipler kast edilerek, “Toplumun çeşitli kesitlerinin farklı tercihleri, zorunlu ve genel eğitim içinde zengin bir seçmeli dersler havuzu çerçevesinde karşılanmalı ve bir insan hakkı olan eğitim, tüm çağ nüfusunu içine alacak bir bütünsellik göstermelidir” deniliyor.

Açıklama, “Eğitim sistemimizde yapılacak değişikliklerin bilimsel veriler ışığında gerçekleşmesi, farklılıklar açısından büyük kaynak, enerji ve birikimi içinde barındıran toplumumuzun insan gücünü donanımlı hale getirmemizde etkin olacaktır. Eğitim Fakültesi’nde çalışan bilim insanları olarak bu konudaki duyarlılığımızı, dayandığı bilimsel temeller ışığında iletiyor, bu olguyu gerçekleştirme gücüne toplum olarak sahip olduğumuzu düşünüyoruz” ifadeleriyle son buluyor.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 28 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Boğaziçi Üniversitesi: 4+4+4 Bilim Dışı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Drmsonay

  @tcmeb Telafi eğitimi derken, nasıl yani? İlk günden bu yana kesintisiz her dersten online eğitim yapan okullar içi… https://t.co/I7lDElzF8y

 1. RadyoPerfect

  🇨🇦 Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce ve Altyapı Hizmetleri Bakanı Laurie Scott, uzaktan eğitim metodunun tüm öğre… https://t.co/bKfEhMR90E

 1. bilgikoleji_

  Haftada 35 Ders Uzaktan Canlı Eğitim İle Bilgi Koleji'nde! 23 Mart'ta başladığımız Uzaktan Canlı Eğitimlerimize (UC… https://t.co/uHYDT8Oux3

 1. karaagunn

  @mrveaydemir İşte bizim toplumun da kesik olan eğitim işte öğretimi alıyoruz yıllarca yani öğretim olmadan eğitim b… https://t.co/5ebk3kXQLd

 1. KemalBAYRAMM

  Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, 31 ilçede 105 merkezde görev yapan personeli zinde tutmak, kesintisiz… https://t.co/h1Rx2cAHZ8

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6