Boykot Barikatı Aştı

İstanbullu öğrenciler, Yüksek Öğrenim Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifreleme yapıldığının ortaya çıkmasının ardından uğradıkları haksızlığığa karşı okulları boykot ederek alanlara çıktı.

YGS’nin iptal edilmesi ve başta ÖSYM Başkanı Ali Demir olmak üzere milyonlarca insanı aldatmaya yönelik açıklamalar yapanların istifasını isteyen lise öğrencileri, kendilerini provokatörlükle suçlayan Başbakan Erdoğan’a da tepki gösterdi. Okul yönetimlerinin öğrencilerin boykotunu engellemeye yönelik akıl almaz uygulamaları ise öğrencilere engel olamadı.

İstanbul’da kimi okullarda yüzde 100’e varan katılımla yapılan boykota karşı okul yönetimleri çareyi öğrencileri okullara kilitlemekte buldu.

KARTAL’DA ENGELLEMEYE RAĞMEN

Kartal Hacı Hatice Bayraktar Lisesi öğrencileri sabah sınıfları dolaşarak arkadaşlarını boykota davet etti. Çağrıya uyan 12. sınıf öğrenciler sınıfları boşaltarak okul bahçesinde toplandı. Alkış ve sloganlarla bahçede toplanan 500 öğrencinin dışarı çıkması okul yönetimi tarafından engellendi. Kapıları kilitleyen yöneticiler, öğrencilerin basına konuşmasına da engel olmak istedi. Eylem üzerine Eğitim Sen yöneticileri de okula gelerek yöneticilerle konuştu. Öğrencilerin eylemden vazgeçmemesi üzerine Kartal Emniyet Müdürü de okula geldi. Öğrenciler, tüm uğraşlara rağmen derslere girmeyince öğle saatlerinde kapılar açılmak zorunda kaldı. Pankart açarak yürüyüşe geçen öğrenciler otobüs duraklarına kadar yürüyerek eylemi sürdürdü.

Kartal Lisesi’nde de öğrenciler de büyük oranda boykota katıldı. Okul yönetiminin engelleme çabalarına rağmen bahçede toplanan öğrenciler YGS’de yaşanan şifre skandalını protesto etti.

BİZİ ESİR ETTİLER

Eyüp Refhan Tümer Lisesi yönetimi de, öğrencilerin Taksim’de yapılacak olan eyleme katılmasını önlemek için çareyi okulun giriş -çıkış kapılarını kilitlemekte buldu.

Taksim’e gitmek isteyen öğrenciler, karşılarında yöneticileri buldu. Öğrenciler ısrar edince, okulun ana kapısı ile giriş ve çıkışlar kapatıldı, kapılar kilitlendi. Bu sırada okul yönetimi, bahçede toplanan öğrencileri ikna etmeye çalıştı. Okulda bunlar yaşanırken bazı öğrenci velilerinin de kapının kilitli olmasından dolayı içeri giremediği görüldü. Dışarıya çıkamayan öğrenciler, kapının mazgalından kameraya, “Mahsur kaldık burada. Bakın, görün kapıyı açmıyorlar. Bizi esir ettiler buraya“ dedi.

ÖĞRENCİLERDEN ALKIŞLI PROTESTO

Öğrencilerin kapı mazgalından konuştuğunu gören bir öğretmen de, kapının yanına gelerek öğrencileri içeri gönderdi. Uzun süre okulun bahçesinde bekleyen öğrenciler, sık sık alkışlayarak kapının kapatılmasını protesto etti. Bu sırada habercilerin görüntü çektiğini gören bir öğretmen, elindeki gazete parçasıyla kapı mazgalını kapatarak görüntü alınmasını engelledi. Bu da bahçedeki öğrencilerin tepkisini çekti. Okulun giriş ve çıkışlarının yasaklandığı sırada okul duvarında da ilginç bır görüntü kameralarca kayıt edildi.

Okulun giriş kapısının kapalı olduğunu gören bir öğrenci, okula girebilmek için arka tarafa yürüdü. Okulun duvarına zorlu tırmanan öğrenci, demir korkulukları atlayarak okula girebildi

İstinye Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nde okulun kapısını kilitleyip kapıya güvenlik görevlilerini diken okul müdürü, boykota katılmak isteyen öğrencilere de hakaretler yağdırdı. Boykottan bir gün önce velilere mesaj atarak velisi olduğu öğrencinin boykota katılması halinde soruşturma açılacağı yönünde tehditler savuran okul müdürü öğrencilere boykota katılımlarını engellemek için kapıyı kilitlediğini de itiraf etti. Müdür güvenlik görevlileri kapıya dikti kapıyı kilitledi. Okulda öğrenciler dışarı çıkıp boykota katılmasa da gün boyunca son ders yapmayarak fiili olarak boykot yaptı.

Galatasaray Lisesi okul yönetimi de öğrencilerin dışarı çıkmasına izin vermedi.

EĞİTİM SiSTEMiNiZ BATSIN ÖSYM ALTINDA KALSIN

İstanbul’da lise öğrencileri önce Gezi Parkı’nda, ‘Eğitim sisteminiz batsın, ÖSYM altında kalsın’, ‘Parasız eğitim, sınavsız üniversite istiyoruz’, ‘Ne YGS ne LGS Tayyip girsin strese’, yazılı pankartları açtı. Öğrenciler ellerinde, ‘İtinayla şifre verilir ÖSYM’, ‘Organize İşler ÖSYM’, ‘Cemaat elini liselerden çek’, ‘Lütfen şifre giriniz’ yazılı dövizleri taşıdı. Davullar zurnalar ve halaylar eşliğinde taleplerini haykıran binlerce liseli, Gezi Parkı’ndan Galatasaray Meydanı’nda tepkilerini dile getiren başka bir grupla birleşmek için yürüyüşe geçti.

Liseliler, aileleri ve öğretmenleri İstiklal Caddesi güzergâhından Galatasaray Meydanı’na doğru yürürken sık sık, ‘Nimet abla sen gir sınava’, ‘Gelecek biziz, gelecek şifresiz’, ‘A-B-C-D-E şifreci kopyacı AKP’, ‘Ali Demir istifa’ sloganları ile yürüdü. İstiklal Caddesi’nin bir alt sokağında bulunan cemaate yakın bir dersanenin önünden geçerken grup, ‘İşte burası yandaş yuvası’ diyerek tepkilerini dile getirdi. Bu sırada, polisin dershane etrafında yoğun güvenlik önlemi alması gözlerden kaçmadı.

Galatasaray Meydanı’na ulaşan grup buradaki liselilerle birleşerek, ‘Ali Demir istifa’, ‘Nimet Abla sen gir sınava’ sloganları ile Taksim Tramvay durağına doğru yürüyüşe geçti. Tramvay durağına gelen öğrenciler burada basına açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Berkin Dereli, YGS skandalına karşı tepkilerine dile getirmek için okullarında çalışmalar yaparken bazı öğretmenlerinin ve müdürlerin kendilerini ‘sınav yapacağız’ diyerek tehdit ettiğini anlattı. Dereli, şifre skandalının aydınlatılmasını, sorumluların yargılanmasını ve ÖSYM başkanı Ali Demir’in istifa etmesini talep etti.

Açıklamanın ardından, öğrenciler, taleplerinin kabul edilmesi için Gezi Parkı’nda çadır kurdu. Binlerce liseli öğrenciye, Casoer Bilgisayar’da çalışırken sendikalı oldukları gerekçesi ile işten atılan öğrenciler ve Eğitim Sen İstanbul Şubeleri de destek verdi.

BOYKOTA KATILIM

İstanbul’da, Şişli Kurtuluş Lisesi, Kadıköy Mustafa Kemal Atatürk Lisesi, Beylikdüzü Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi, Beylikdüzü Cumhuriyet ve 75. yıl Lisesi(Lise sonlar) ve Kartal Hatice Bayraktar Lisesi’nde boykota katılım oranı yüzde 100.

Maltepe ECA Ergin Kan Lisesi’nde katılım yüzde 40, Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi’nde ise tüm tehditlere rağmen boykota katılımın olduğu bildiriliyor.

Esenyurt Nakipoğlu lisesi’nde yüzde 80 oranında katılım olduğu öğrenildi. Boykotçu öğrenciler, diğer liselerden öğrencilerle birleşip AKP’ye yürüdü.

ANKARA’DA POLİS-İDARE BASKISINA RAĞMEN BOYKOT

Lise ve dershane öğrencileri Ankara’da da YGS’nin iptali için boykottaydı. Sabah 10.30’dan itibaren öğrenciler dersleri boykot etti. Pek çok lisede ve dershanede öğrencilerin boykota katılmaması için kapılar kilitlendi. Okul polisi ve okul idareleri öğrencileri tehdit etti.

Öğrenciler, baskılara rağmen boykota katıldı. Kolej Meydanı’nda toplanan öğrenciler, veliler ve eğitimciler Ziya Gökalp’e yürüyerek ÖSYM Başkanı Ali Demir’in istifasını istedi.

ÖĞRENCİLER OKULLARA KİLİTLENDİ

Ankara’da birçok lise ve dershanede öğrenciler saat 10.30’dan itibaren derslere girmedi. Mamak’ta Ege Lisesi, Suzan Mehmet Gönç Anadolu Lisesi, Başkent Lisesi, Keçiören’de İncirli Endüstri Meslek Lisesi, Çankaya’da da Çankaya Lisesi’nde öğrencilerin okuldan çıkması polis ve okul idareleri tarafından engellendi. Birçok okulun kapılarına kilit vurulurken, teneffüsler dahi iptal edildi. Okulların önüne çevik kuvvet ekipleri yığınak yaptı. Suzan Mehmet Gönç Lisesi’nde boykota katılmak polis tarafından uzun süre engelledi. Öğrenciler tepkilerini pencerelerden sloganlar atarak gösterdi. Daha sonra okuldan topluca çıkan öğrenciler Kızılay’daki ortak eyleme katıldı. Eğitim Sen Genel Merkezi’nin eyleme destek vermesine rağmen öğrencilerin boykota katılmalarına engel olan yöneticilerin bir kısmının Eğitim Sen üyeleri olması öğrencilerin tepkisine yol açtı.

‘SINAVSIZ ŞİFRESİZ EĞİTİM İSTEDİLER’

Tüm baskılara rağmen öğrenciler Kolej Meydanı’nda buluştu. Öğrencilere aralarında Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, KESK Basın Yayın Sekreteri Hamide Yiğit, Eğitim Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Doğan Kaya’nın da bulunduğu çok sayıda sendika temsilcisiyle veliler destek verdi.

“Sehven Boykottayız” pankartı açan öğrenciler, “Sınavsız, şifresiz hava sahası istiyoruz”, “Sınavlar kalksın, hayata zaman kalsın”, “İmamın ordusu, öğrencinin düşmanı” dövizleri taşıyarak Ziya Gökalp Caddesi boyunca yürüdü.

‘YGS İPTAL EDİLSİN’

Öğrenciler adına açıklamayı Özge Dinç ve Özgür Selim Gürler yaptı. YGS mağduru öğrencilerin sorunlarının acilen çözülmesi istenen açıklamada, ÖSYM Başkanı Ali Demir ve Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının gerçeği gizlemeye dönük yalanlar olduğu ifade edildi. “Bizler bu ülkenin aydın gençliğiyiz. Amacımız ülkesinin ve halkının sorunlarına sahip çıkan, duyarlı, birikimli bireyler olabilmek” denilen açıklamada, mevcut sınav sisteminin böyle bir geleceği imkansız hale getirdiği vurgulandı. YGS’nin iptal edilmesi istenen açıklamada, ÖSYM Başkanı Ali Demir ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun istifa etmesi istendi.

‘ENKAZIN ÜSTÜNDE TEPİNMEYİN’

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, hükümetin, öğrencilerin yaptığı eylemlerden ders çıkartması gerektiğini belirterek, “Öğrencilerimiz, onların göstermediği demokratik davranışı geleceklerine sahip çıkarak göstermişlerdir. Bir eğitim sistemi ancak bilimsel temeller üzerinde yükselirse ilerleyebilir, aksi takdirde çöker. Bugün yaşanan budur. Eğitim sistemi çürümüştür” diye konuştu. Öğrencilerin eğitim sisteminin enkazı altında kaldıklarını ifade eden Kılıç, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milli Eğitim Bakanı ve ÖSYM Başkanı’nın bu enkazı kaldırmak yerine üstünde tepindiklerini söyledi. ÖSYM’den sınava ilişkin her gün yeni itiraflar geldiğini kaydeden Kılıç, “İstifa etmek için neyi bekliyorsunuz. ÖSYM Başkanı ya istifa edecek, ya istifa edecek” dedi. Şifreli YGS’nin iptal edilerek, LGS’nin tek sınav olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten Kılıç, sınavsız ve kamusal bir yükseköğretim için mücadele edeceklerini dile getirdi.

EĞİTİM SEN ŞUBELERİNDE BOYKOT ÇATLAĞI

Eğitim Sen Ankara Şubeleri imzasıyla öğrencilerin boykot eylemi yerine, akşam saatlerine eylem çağrısı yapılması tepki topladı. Eğitim Sen Ankara 1 ve 3 Nolu Şubeler öğrencilerin boykotuna destek verirlerken, bazı okullarda işyeri temsilcilerinin “Bizim eylemimiz akşam saatlerinde” diyerek öğrencilerin boykota katılmasına destek vermemesi dikkat çekti. Duruma tepki gösteren öğrenciler, destek istemek için görüştükleri bazı Eğitim Sen şube yöneticilerinin kendilerine “siz öğrencileri temsil etmiyorsunuz” diyerek olumsuz yanıt verdiklerini anlattı.

İZMİR’DE ÖSYM BAŞKANI İSTİFAYA ÇAĞRILDI

YGS’de yaşanan şifre skandalı ile ilgili olarak İzmir’de öğrenciler sabah saatlerinden itibaren boykota başladı.

Çiğli, Buca, Bornova ve Konak gibi ilçelerin merkezlerinde toplanan öğrenciler, buralarda açıklamalar ve yürüyüşler yaparak Konak’taki eyleme katıldı.

Çiğli’de kasaplar Meydanı’nda bir araya gelen öğrenciler burada basın açıklaması yaptı. Öğrenciler adına konuşan Özgün Yıldızbaş, önce tesadüf denilen şifre skandalının kabul edilmiş olduğunu ifade ederek, “Şimdi bu kepazeliği ortadan kaldırmaya ve sınavı iptal etmeye çağırıyoruz” dedi. Çocukluk yıllarından itibaren hayatlarının sınavlara mahkum edildiğini belirten Yıldızbaş, “Yıllardır dershanelere giderek hazırlandığımız sınavlarda emeğimiz çalınarak, cevaplar birilerine servis ediliyor” dedi. ÖSYM Başkanı Ali Demir’in istifa edip yargılanmasını istediklerini belirten Yıldızbaş, sınav iptal edilinceye kadar mücadelelerinin süreceğini vurguladı.

Çiğli Ahmet Adnan Saygun Lisesi’ndeki öğrenciler, okuldaki sınavlar nedeniyle boykot eylemine katılamazken, okulun penceresinden pankart açtı.

Büyük Çiğli Anadolu Lisesi, Şehit Ali Karaoğlan Lisesi öğrencileri de, yakalarına, “YGS’deki şifre skandalı çözülene kadar boykottayız” yazılı kokartlar taktı. Şehit Ali Karaoğlan Lisesi’nde sivil kıyafetle okula giden ve arkadaşlarını boykota çağıran bir öğrenci sınava alınmadı.

Büyük Çiğli Anadolu Lisesi’nde idareciler, kokart dağıtan öğrencilerin okuldan çıkıp boykota katılmasına engel oldu. İdareciler, “Bu suçtur ailelerinize haber vereceğiz” diyerek öğrencileri tehdit etti.

Buca’da öğrenciler Şirinyer’de toplandı.

Konak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelen öğrenciler, “Onlar mod-medyan diyor, biz hodri meydan diyoruz” yazılı pankartla Konak’a yürüdü.

ÖSYM ÖNÜNDE EYLEM

Konak’ta 80’e yakın öğrenci sabah saatlerinde dersleri boykot ederek, Kıbrıs Şehitleri Caddesindeki ÖSYM binası önünde toplandı. “Fetullah elini sınavımdan çek”, “İmamın ordusu olmayacağız” sloganları atan öğrenciler, ellerindeki yumurtaları binaya attı. Öğrenciler, “Biz Ali Demir’in mektubuyla tatmin olmadık” dedi.

‘SEHVEN DEĞİL BİLEREK BOYKOTTAYIZ’

Denizli’de lise öğrencileri birçok okulda boykot yaparak okula gitmezken dershaneye giden mezun öğrenciler de bu boykota destek verdi. Denizli’deki liselilerin boykotunda Denizli Lisesi öğrencileri okul idaresi tarafından eylem saatinde kasten dışarıya bırakılmazken, Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi’nde de idare tarafından okula gelmeyen öğrencilerin velilerine tek tek telefon edildi. Ayrıca, Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesinde 9. sınıf öğrencilerinin boykota katılım oranı yüzde 100’e yakın gerçekleşirken, il genelinde TEV Anadolu Lisesi, Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi, Denizli Anadolu Lisesi, Nevzat Karaalp Anadolu Lisesi, Atatürk End. Mes. Liselerinden 500’ün üzerinde öğrenci boykota katıldı.

Saat 13.30’dan itibaren Candoğan Parkında toplanmaya başlayan liseli öğrenciler önce burada müzik dinletisi gerçekleştirdi. Pankart ve dövizlerini de burada hep birlikte hazırlayan liseliler, çevredekileri de eylemin gerçekleşeceği Denizli Belediyesi meydanına çağırdı. Candoğan parkından davullar eşliğinde yürüyüşe geçen liseliler Belediye Meydanı’na kadar yürüdü. Belediye önüne gelindiğinde hep birlikte sloganlar atan gençler ÖSYM için besteledikleri “Şifre şifre içinde, şifre sınav içinde. Dur oynaşma ÖSYM, azcık torpil geçsene, çöz bunu çözemez misin? Sen ne biçim öğrencisin?” sözlü şarkıyı hep bir ağızdan söyledi.

Basın açıklamasını lise ve dershane öğrencileri adına yapan Beran Aday, şifre rezaletinde protestolarla başlayan sürecin artık ‘Parasız Eğitim, Sınavsız Üniversite İstiyoruz’ sloganıyla daha da büyümek zorunda olduğunu belirterek, “Çünkü eylemler başladığından beri hem ÖSYM’nin ve başkanının hem cemaatin hem de mevcut eğitim sisteminin arkasında duran hükümetin samimi hiçbir yanı kalmamıştır” dedi. Bu sebeple sınavın yeniden yapılmasını istemek aynı güvenmediğimiz kurumun, aynı güvenmediğimiz eğitim sisteminin altında ‘şifreli olabilmesi yüksek ihtimalli’ sınavlara girmek anlamına geldiğini aktaran Aday “Biz binlerce liseli genci ve ailesini kandırmak isteyenlere izin vermeyerek bugün boykottayız. Bu eylemlerdeki örgütlülüğümüzü ve gücümüzü 1 Mayıs’ta alanlara taşıyacağız” dedi.

Eyleme öğrenci velilerinin yanı sıra Eğitim-Sen’li öğretmenler, KESK üyeleri ve TMMOB üyeleri de katıldı. Eğitim-Sen Denizli şube başkanı Ali Şimşek de alanda bir açıklama yaparak “ÖSYM’nin kamuoyunu yanıltmak için elinden geleni yaptığını ve kim ikna olursa olsun biz ikna olmadık, olmuyoruz geleceğimiz olan gençliğe sahip çıkıyoruz” dedi. Liseli öğrenciler bundan sonra 1 Mayıs’a daha güçlü katılmak için tek tek her okuldan temsilciler belirleyip, Lise ve Dershane öğrencileri olarak katılmak için sözleştiler. Davul ve zurna eşliğinde Ege yöresi oyunları oynayan ve halaylar çeken gençler eylemlerini böylece sonlandırdı.

KAYSERİ’DE YOĞUN İDARE BASKISINA RAĞMEN

Kayseri’de YGS boykotu yoğun idare baskısı altında gerçekleştirildi. Boykottan 2 gün öncesinden okul müdürleri sınıfları gezerek, “Cuma günü okula gelmeyenler hakkında işlem başlatacağız, okuldan atacağız” şekilde tehditlerde bulundu. Buna rağmen images/stories/kay ygs.jpgCumhuriyet Meydanı’nda 500 civarında öğrenci ve öğretmen buluşarak sloganlar ve şarkılar eşliğinde AKP il binasına yürüdü. Fesupanallah, İstanbul Hovardası, Bi’şey yapmalı şarkıları eşliğinde yürüyen gençler, ilgi çekici dövizler taşıdılar. Öğrenciler adına konuşan dershane öğrencisi Sait Azmi Türkaslan, emeklerinin çalındığı söyledi ve sınavın iptal edilmesini istedi. Yaşanan şifre skandalına sessiz kalınmamasını isteyen Türkaslan, iddiaların aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

EĞİTİM SEN BAŞKANI: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Esnaf ve vatandaşlar öğrencilere alkışlarla destek oldu. Öğrenciler, eğitim sendikaları tarafından da yalnız bırakılmadı. Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, öğrencilere baskı yapan okul müdürlerine tepki gösterirken, “Herkes ayağını denk alsın, bu öğrencilerin bir tanesine bile zarar gelirse, Eğitim-Sen olarak yakanızı bırakmayız” dedi. Cuma namazına katıldıktan sonra elinde seccadesiyle öğrencilerin eylemine destek olmaya gelen Türk-Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ise, ÖSYM başkanının gönderdiği mektupta, eylemleri düzenleyenler hakkında işlem başlatacağı tehditini hatırlatarak, “Başlatmazsan namertsin” dedi. Öztürk; Türkiye’nin Libya’dan daha faşist bir irade ile yönetildiğini şu örnekle anlattı: “Libya’da Mısır’da gençler facebook üzerinden örgütlenerek ihtilal yapıyor. Bizde ise ancak 500 kişi toplanabiliyor. Çünkü bazı zat-ı muhteremler öğrencileri tehdit ediyor” dedi. Öztürk, öğrencilerin eylemlerine destek olmayan veliler ve öğretmenler için ise “yazıklar olsun size” diyerek site etti.

Öğrenciler, polisin engel olmaya çalışmasına rağmen sloganlar eşliğinde AKP il binasına yürüdü. Burada da konuşma yapan gençler, ÖSYM başkanı istifa edene kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylediler.

ÖĞLE YEMEĞİNE DAHİ ÇIKARMADILAR

Kayseri’de aldığımız bilgilere göre, 75. Yıl Anadolu Lisesi, Kocasinan Anadolu Lisesi, Sema Yazar Anadolu Lisesi, İstikbal Lisesi, Mustafa Eraslan Anadolu Lisesi, Fatma Kemal Timuçin Anadolu Liselerinde doğrudan okul idaresi tarafından öğrencilere tehtitler savruldu. Ayrıca Sema Yazar Anadolu Lisesi’nde boykot gününe özel, öğle arasında dışarı çıkma yasağı konuldu.

ÇORLULU LİSELİLER DE TATMİN DEĞİL

YGS Sınavında ortaya çıkan şifre skandalına karşı ülke düzeyinde yaygınlaşarak devam eden liselilerin tepkilerine Çorlu da eklendi. Önce “şifre yok” sonra da “şifrenin sevhen olduğunu” söyleyen ÖSYM başkanının açıklamalarından tatmin olan hükümet yetkililerine rağmen haklarına sahip çıkmak isteyen Çorlulu liseli gençlik tepkilerini yaptıkları yürüyüş ve eylem ile ortaya koydular. Eğitim Sen Çorlu Temsilciliğinin başvurusu ile gerçekleştirilen eyleme lise ve dershanelerden beş yüz genç katıldı. Tonguçlar Meydanı’nda toplanan eğitim emekçileri ve gençler sloganlar ile Cumhuriyet Meydanı’nda eylemlerini sürdürdüler. Attıkları slogan ve taşıdıkları dövizler ile tepkilerini ortaya koyan geçler alanda kalem kırıp test kâğıtlarını yaktılar.

Alanda geçlere bir açıklama yapan Eğitim Sen Tekirdağ Şube Yöneticisi Kemal Bilginer YGS’deki şifre skandalının MEB ve ÖSYM’nin haksızlık ve eşitsizlikte gelmiş olduğu son noktayı gösterdiğini belirterek, “Bizler eşit parasız bilimsel demokratik eğitim isteyen Eğitim Sen üyeleri olarak, çocuklarımızın bin türlü haksızlıkla boğuştuğu bu eşitsizlik sistemine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz ve öğrencilerimizin bu tarz tertipler ile mağdur edilmelerine izin vermeyeceğiz, sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Öğrenciler adına bir açıklama yapan Buket Çınar ise yaşadıkları sıkıntıları açıklarken sınavın iptal edilmesini ve ÖSYM başkanının istifa etmesini talep etti.

Lise ve dershanelerden toplu olarak gelen öğrenciler davul zurna eşliğinde halaylar çektikten sonra dağıldılar.

ORDU’DA YAĞMUR VE SOĞUK, ‘ŞİFREYE’ TEPKİYİ DURDURAMADI

YGS’de yaşanan ‘şifre’ skandalından sonra liselilerin eylemleri durmuyor. Dün Eğitim Sen’in çağrısı ile öğrenci-veli-öğretmenin katılımı ile protesto yürüyüşü gerçekleşti.

19 Eylül İlköğretim Okulu önünde toplanan 300 kişilik kitle Sırrıpaşa Caddesi boyunca sloganlar atarak yürüdü. Tahıl Pazarı’na gelen kitle yaptıkları basın açıklaması ile yetkilileri istifaya çağırdı.

Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Ahmet Süngü Eğitim Sen olarak bir daha böyle bir sürecin yaşanmaması için öğrencilerle, velilerle birlikte yetkililere seslendiklerini belirterek “Milli Eğitim Bakanı ve ÖSYM Başkanı derhal görevlerinden istifa etmesini. YGS’nin yok sayılmasını. LYS’nin tüm öğrencilerin katılabileceği şekilde yeniden düzenlenerek ortaya çıkabilecek mağduriyetler giderilmesini. Kişiye özel kitapçık uygulamasından derhal vazgeçilmesini. Kamusal ve nitelikli eğitim hizmeti için süratle politikalar geliştirilerek eğitim sisteminin sınav boyunduruğundan kurtarılmasını” istediklerini dile getirdi.

SINAV SİSTEMİ ZULMÜNE HAYIR!

Aydın Eğitim Sen Şubesi’nin çağrısıyla saat 18:00’de sendika binası önünde buluşan kalabalık kitle, sendika binasından öğrencilerin toplandığı Sulu Park’a yürümek istedi. Yürüyüş güzergahlarını kapatan çevik kuvvet ekipleri ve sivil polisler yürüyüşü engellemeye çalıştı. Polisin tavrı atılan sloganlarla protesto edildi.

Kararlı bir duruş sergileyen kitle daha sonra Sulu Park’a kadar yürüyerek burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan şube başkanı Ertuğrul Teberci; Milli Eğitim Bakanı’ndan Cumhurbaşkanı’na, YÖK Başkanı’ndan Başbakan’a kadar değişik çevrelerden yapılan ‘ÖSYM Başkanı’nın yaptığı açıklamalardan tatmin olduk’ açıklamalarının trajikomik bir hal aldığını belirterek “Çünkü tatmin edici açıklama bekleyenler onlar değil, bizleriz. Bizler, sınav sisteminin zulmüne ve eğitim hizmetinin ticarileştirilmesine karşı ‘yeter artık’ diyerek geleceğimize sahip çıkan eğitim ve bilim emekçileri, öğrenciler ve velileriz. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Yürüyüş boyunca halktan ve öğrencilerden büyük destek geldi. Eyleme EMEP, ÖDP, TKP ve EDP destek verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.