» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Branş Sıralamaları Açıklansın

A+  A- Branş Sıralamaları Açıklansın

KPSS sonuçları açıklandı. ÖSYM’nin verdiği bilgilere göre sınava toplam 800 bin aday katıldı. Bu adaylardan 300 bini öğretmen olmak istemekte. ÖSYM yıllardır branş bazında sıralamaları açıklamamakta. Bunun da en büyük nedeni teknik alt yapının yetersizliği olduğunu belirtmekte.

Ancak yüzbinlerce adayın boş yere umutlanmaması adına bu verilerin ÖSYM; veya öğretmen branş sıralamasının MEB tarafından açıklanması, binlerce genci 2 yıl boyunca boş yere umutlandırılmaması gerekmekte.

ÖSYM, KPSS yapıldığından bu yana branş bazında sıralamaları yayınlamaktan çekinmekte.

Branş sıralamaları, adaylar açısından oldukça önemlidir. Bir adayın kendi alanındaki başka bir adaya göre sıralamalasını öğrenmekten daha doğal bir hak olamaz. Bu şekilde bir uygulama bir çok adayın boş yere umutlanmamasını sağlayacaktır.

Diğer taraftan, MEB öğretmen verilerini ÖSYM’den almaktadır. En azından Milli Eğitim Bakanlığı’nın, sorunlu da olsa, branş bazında sıralamaları yayınlaması gerekmektedir. 300 bin öğretmenin boş yere umutlanmaması açısından bu gereklidir.

Hem ÖSYM’nin, hem de son 2 yıldır bu uygulamadan vazgeçen MEB’in, bu kez adayların çağrısına kulak vermeleri umut ediliyor.

İnternet sitesi memurlar.net, teknik imkansızlıkları bahane eden ÖSYM ve MEB’e, verileri kendilerine vermeleri durumunda kendi teknik imkanları ile gerekli sıralamayı yapabileceklerini iddia etti.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 13 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Branş Sıralamaları Açıklansın" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7