Branş Sıralamaları Açıklansın

KPSS sonuçları açıklandı. ÖSYM’nin verdiği bilgilere göre sınava toplam 800 bin aday katıldı. Bu adaylardan 300 bini öğretmen olmak istemekte. ÖSYM yıllardır branş bazında sıralamaları açıklamamakta. Bunun da en büyük nedeni teknik alt yapının yetersizliği olduğunu belirtmekte.

Ancak yüzbinlerce adayın boş yere umutlanmaması adına bu verilerin ÖSYM; veya öğretmen branş sıralamasının MEB tarafından açıklanması, binlerce genci 2 yıl boyunca boş yere umutlandırılmaması gerekmekte.

ÖSYM, KPSS yapıldığından bu yana branş bazında sıralamaları yayınlamaktan çekinmekte.

Branş sıralamaları, adaylar açısından oldukça önemlidir. Bir adayın kendi alanındaki başka bir adaya göre sıralamalasını öğrenmekten daha doğal bir hak olamaz. Bu şekilde bir uygulama bir çok adayın boş yere umutlanmamasını sağlayacaktır.

Diğer taraftan, MEB öğretmen verilerini ÖSYM’den almaktadır. En azından Milli Eğitim Bakanlığı’nın, sorunlu da olsa, branş bazında sıralamaları yayınlaması gerekmektedir. 300 bin öğretmenin boş yere umutlanmaması açısından bu gereklidir.

Hem ÖSYM’nin, hem de son 2 yıldır bu uygulamadan vazgeçen MEB’in, bu kez adayların çağrısına kulak vermeleri umut ediliyor.

İnternet sitesi memurlar.net, teknik imkansızlıkları bahane eden ÖSYM ve MEB’e, verileri kendilerine vermeleri durumunda kendi teknik imkanları ile gerekli sıralamayı yapabileceklerini iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.