» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Bu da 4+4+4 Milliyetçiliği

A+  A- Bu da 4+4+4 Milliyetçiliği

soL‘un haberi; Erdoğan, Adana’da yaptığı konuşmada, ilkokullarda okunan “and”ın kaldırılması üzerine, “milliyetçilik çocuklara insanca eğitim görecekleri sınıflar inşa etmektir” dedi. Başbakan “milliyetçilik” konusunda caka satarken, İstanbul’un göbeğindeki bir okulda yaşananlar “ülkeye hizmet” anlayışını çarpıcı şekilde gösterdi.

Dün Adana’da toplu temel atma töreninde konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, “Demokratikleşme Paketi”yle kaldırılacağını duyurduğu ilkokul andına göndermede bulunarak, “Milliyetçilik çocuklara slogan attırmak değil, onlara vizyon sunmaktır. Milliyetçilik, o çocuklara insanca eğitim görecekleri sınıflar inşa etmektir” dedi.

Oysa çocuklar, özellikle 4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçişle birlikte hiç de insanca koşullarda eğitim görmüyor. Bu durumun en çarpıcı örneklerinden biri İstanbul’un göbeğinde, Bahçelievler’deki 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu’nda yaşanıyor.

Aslında sadece ilkokul olarak hizmet vermesi gereken binada, ortaokul ve anasınıfı öğrencileri de eğitim alıyor. İsmi “ilkokul” olsa da başka bir binaya taşınması gereken ortaokul kısmının binada kalması, çevre mahallelerde bölünen okulların ortaokul bölümlerinin bu binaya taşınması, üstüne de anaokulu açılmasıyla birlikte, okul mevcudu 2 bin 500’ü geçmiş bulunuyor.

Kocasinan Mahallesi’ndeki okulda bulunan 25 derslik, bu kadar öğrenciyi almayınca, spor salonu, idarecilerin odaları, öğretmenler odası ve kütüphane de derslik yapıldı. Bunlar yetmedi, okul personelinin odası da derslik oldu. Onunla da kalmadı, koridorlara masa-sandalye atıldı, bazı sınıflara burada ders yaptırılmaya başlandı.

Sınıfların mevcudu 70’i bulurken, dersliklere sıralara ek olarak sandalyeler kondu.

‘Fitness odası’ derslik oldu

Okulda bu yıl, ilkokul ve ortaokulun yanı sıra ana okul sınıfları da açıldı. Ana okul için yaklaşık 130 kayıt alan okul yönetimi, okul bahçesine yapılmakta olan binanın 1 Eylül’de hizmete hazır hale geleceğini vaat etti. Kayıt için velilere, Eylül ve Haziran ayları arasında toplam 500 TL’yi bulan ücretlerini peşin ödemelerini şart koşan okul yönetimi, bina yetişmeyince 3-6 yaş arasındaki çocukları eğitim için hiçbir şekilde uygun olmayan spor salonun üst katındaki “fitness odası”na aldı.

Eğitim programına göre öğlenleri uyumaları gereken çocuklar, spor için kullanılan minderlerin üzerine yatırıldı.

Velilerin soL’a verdiği bilgilere göre, spor salonunda farelerin bulunduğunun görülmesi üzerine tepki daha da büyüdü ve çocuklar bunun üzerine, aslında engelli öğrenciler için ayrılan özel eğitim sınıfına alındı. Engelli öğrenciler okul kütüphanesine alınırken, çocukların uyuması için bu defa kazan dairesinin yanındaki okul personeline ayrılmış oda ayarlandı.

Öğretmen bir hafta dayanabildi

Sözleşmeli olarak çalışan anasınıfı öğretmeni bu kadar soruna ancak bir hafta dayanabildi ve okuldan ayrıldı. Böylece felaket koşullarda eğitime başlayan çocuklar, bir de öğretmensiz kalmış oldu.

Bu skandallara bir de sabah ve öğle saatlerinde verilmesi gereken yemekler eklendi. Sertifikalı bir aşçının yapması gereken yemekler, okul personeline yaptırıldı. Sabah kahvaltısı vermekten ilk haftada çark eden okul yönetimi, öğlenleri de makarnayla geçiştirmeye başladı.

Din öğretmeniyken 2010 yılında okul müdürü olan Hacı Ali Ekinci, duruma isyan eden velilere, ana okulu binasının yakında bitirileceğini vaat etti ancak aylık ücretleri almayı da sürdürdü. Bazı veliler, verdikleri paraya rağmen çocuklarını okuldan aldı, bazıları ise göndermemeye başladı. Çalışan anne-babalar, çocuklarını okula gönderemedikleri için işlerinden izin almak zorunda kaldı.

Sınıflar koridora taştı

Çocuğu ortaokulda okuyan bir veli, okulda sınıfların birleştirildiğini, sınıf mevcutlarının 70’i bulduğunu, sabah ve öğlen paylaşımının de yetmeyerek, koridorlarda ders verilmeye başlandığını söyledi. Bu yıl ortaokulun taşınmasının vaat edildiğini ancak verilen sözlerin tutulmadığını belirten veli, durumun belirsiz olduğunu, daha ne kadar bu binada kalacaklarını bilmediklerini söyledi.

soL’a bilgi veren velilerden Gülay Yıldız, anasınıfında olan çocuğunun ilk haftadan beri öğretmensiz olduğunu, ne yapacaklarını bilmediklerini söyledi.

‘İmam hatipte boş derslik var!’

Konuyla ilgili soL’a bilgi veren veliler, yine Kocasinan’da bulunan Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu’nun sahip olduğu ayrıcalıklara da tepki gösteriyor. İmam hatip okulunda bazı dersliklerin boş olduğunu belirten veliler, tepkiler üzerine okula gelerek kendileriyle toplantı yapan Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün “Dersliği olmayan sınıflar imam hatip okulu binasını kullansın” dediğini aktardı. Veliler, “Öğretmenler de gidip gelir, zaten yakın” diyen İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün önerisini sıcak karşılamazken, imam hatip okulu yönetiminin de öneriye olumsuz yaklaştığı öğrenildi.

İmam hatiplerde cep sineması bile var

İmam hatip okulları ile diğer devlet okulları arasındaki uçurum, giderek büyüyor. Diğer okullarda yaşanan birçok sorun ve yetersizlik nedeniyle ölümler bile gerçekleşirken, imam hatip okulları “bina kompleksi” olarak inşa ediliyor ve bu okullara her türlü imkan sunuluyor.

İlim Yayma Cemiyeti gibi hükümet destekli vakıflar tarafından desteklenen imam hatip projelerinin diğer bir kaynağı ise AKP milletvekilleri. Istanbul Başakşehir’de inşa edilen ve bu yıl eğitime başlayan Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde (İHL) 408 öğrenci eğitim görüyor. 100’er kişilik 4 cep sineması, 800 kişilik konferans salonu, 235 metrekare fuaye alanı bulunuyor.

İzmit’te geçtiğimiz yıl eğitime başlayan ve AKP Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık İlyas Şeker’in de destek verdiği M. Akif Ersoy Anadolu İHL içinse 12 milyon TL harcandı. Samsun’un Canik ilçesine bağlı Dereler Köyü’nde 36 dönüm üzerine inşa edilen 80 derslikli ve içinde 300 kişi barındıran öğrenci yurdu, kapalı spor salonu, konferans salonu, idari bloğu, çeşitli laboratuarları ve anaokulu bulunan imam hatip kompleksi için de 20 milyon TL harcandı. Nevşehir Belediyesi’nce, geçtiğimiz yıl 65 bin metrekare üzerine inşa edilen İHL kompleksi içinde pansiyon, spor salonu ve 3 bin kişilik cami yapılması ve kompleksin gelecek yıl bitmesi hedefleniyor.

3-15 yaş arası 2 bin 500 çocuk!

Bahçelievler 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu’nda 3 yaşında olan da var, 15 yaşında olan da… Aynı binada bu kadar yaş farkı olan çocukların okuması, aslında başlı başına skandal. Ancak o kadar çok sorun var ki, bu bile geri planda kalıyor.

Çocuğu anasınıfında olan Oktay Kip, kitap ve kırtasiye masrafları için, kendilerinden toplam 300 TL daha talep edildiğini söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü’yle yaptıkları toplantıda duruma tepki gösterdiklerini ve bunun üzerine kitapların ücretsiz dağıtılacağı sözünü aldıklarını belirten Kip, kırtasiye masraflarınınsa kendilerine kaldığını söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun yaz aylarında inşaat halindeki anaokulu binasını ziyaret ettiği ve 6 derslikli binanın 1,5 milyon TL’ye ihale edilmesine tepki gösterdiği de iddialar arasında. Anaokulu binasının bayramdan sonra açılması vaat ediliyor ancak bu vaat de sözde kalabilir.

Kalabalık okul can almıştı

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde bulunan 3 bin 700 öğrencili Kanarya İlköğretim Okulu’nda, 20 Eylül’de yüzlerce öğrencinin akın ettiği merdivenlerde, birkaç öğrenci kalabalık yüzünden tartışmaya başlamış, darbelere maruz kalan 13 yaşındaki Ahmet Şahin bir anda yere yığılmıştı.

Hastaneye kaldırılan Ahmet, tüm müdahalelere rağmen kurtulamamıştı. Olaydan sonra “kalabalık okullar” tekrar gündeme gelmişti. 3 bin 700 öğrencisi bulunan Kanarya İlköğretim Okulu’nda her sınıfta ortalama 55 öğrenci eğitim görürken, derslik sayısı ise sadece 42. –soL

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 6 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Bu da 4+4+4 Milliyetçiliği" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. snloktc

  @__Lothlorien__ @gazetesozcu Sen ciddi boş bir adamsın sığırlıkta da Nirvana yapmışsın sen engelli maaşı alıyormusu… https://t.co/6yOKKiqJCs

 1. makinist5858

  @senerabdullatif Normal anadolu lisesinde olupta imamhatip lisesinde olmayan hangi ders var algı yapmaya çalışan abullatif

 1. 26madde

  Canım ülkemde bir yerlere gelmek için YALAMAK gerekiyor. Bilim kimin uğrunda? Her yeri imamhatip lisesi yapalım. Ki… https://t.co/SKHJmqd5Tw

 1. Nur16729766

  RT @capulcu_ihtiyar: Diyanet eğitimde %25 imamhatip"li istiyor.. 🤮 Ya bu ne iğrençlik, biz nasıl koruyacağız kendimizi, çoluğumuzu çocuğum…

 1. fatosdrtyl

  @tele1comtr Bolca tecavuz edesiniz diye imamhatip gencler yetistiriyorsunuz orumcek kafa erbas

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3