» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Bu Memlekete Dershane Gerekiyorsa…

A+  A- Bu Memlekete Dershane Gerekiyorsa…

Dershane tartışmaları bir yönüyle; yakın tarihimizin ünlü simalarından, tek parti iktidarının ve bürokrasisinin sembol isimlerinden, 1929-1946 yılları arasında Ankara Valiliğini ve Belediye Başkanlığı yapmış olan Nevzat Tandoğan’ın ünlü, “Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?” sözlerini hatırlatıyor.

Neden mi?

Öncelikle MEB Sayın Nabi Avcı’nın bu konu ile ilgili sözlerini aşağıya almak istiyorum.

İl Milli Eğitim Müdürleri Değerlendirme Toplantısı’na katılmak için Antalya’da bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, basın mensuplarının dershane tartışmalarıyla ilgili sorularını cevaplandırırken, öğretmenlerin istihdamı, dershanelerin dönüşüm sorunları ve yol haritaları hakkında bilgi verdi. Dershanelerin açık liselere dönüşeceğini belirten Avcı, “Yeni sistemde bunun adı ‘Açık lise mi, akademik lise mi, çok programlı liseler mi? olacak. Muhtemelen çok programlı lise olur bunlar. Şimdi biz bu açık liseyi şuna dönüştürmek istiyoruz; ortaokulu bitirmiş öğrencilerden isteyenler açık liseye kaydolabilirler. Ama açık lise aynı zamanda artık devam mecburiyeti olan bir lise türüne dönüşecek. Normal olarak örgün liselerde haftalık 40 saat yüz yüze eğitim var. Bu açık liselerde öngörülen liselerde yüz yüze eğitim 40 saat olmasın. Sektör temsilcileri ‘bize bu imkanı verirseniz açık lise olarak, liselerden çok fazla öğrenci çekeriz’ diyorlar. Planlamalarımızı yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Dönüşümün ardından dershane öğretmenlerinin istihdamına da değinen Avcı, “MEB’e geçmek isteyenleri bugüne kadar yapmakta oldukları işin yapısına uygun bir birimimizde, yani Halk Eğitim Merkezleri (HEM) ya da okullarda açacağımız kurslarda değerlendirebiliriz.” dedi. Bu öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen mi olacağı sorularına Avcı, “Bizim sözleşmeli diye bir uygulamamız yok. Daha önce kadrolarımızda kendi bünyemizde olanlar kadroya geçti. Şu anda sözleşmeli öğretmen yok.” diye cevap verdi.

Dershanelerin kapatılmasının/dönüştürülmesinin ve buralarda görev yapan öğretmenlerin MEB’de istihdam edilmesi planının geldiği aşamaya bakar mısınız?

Hükümet ve MEB yetkililerince, dershane tartışmalarının başlamasından bu yana dillendirilen, “Dershanelere ihtiyaç yok” söyleminden; “HEM ve okullarda açılan kurslar” söylemine; dershane öğretmenlerinin MEB’de istihdamı söyleminden; HEM kurslarında ya da okullarda açılan kurslarda görevlendirilmesi söylemine gelindiğini görmek, üzüntü verici olduğu kadar, düşündürücüdür de.

Eğer eğitim sisteminin geldiği aşamada dershanelere ihtiyaç yoksa bu kurumların gördüğü işlevin bir benzerini görecek olan HEM’de ve okullarda açılacak kurslar neyin nesi oluyor?

Tartışmaların başladığı günlerde, “Dershanelerde görev yapan öğretmenleri MEB’e alacağız” iddialarını öne süren Bakanlığın, bugün, o öğretmenleri “HEM’de ve okullarda değerlendireceğiz” söylemine gelmesi ne anlama geliyor?

Halen dershanelerde görev yapan bu 52 bin öğretmeni, dershanelerin kapatılması veya dönüştürülmesi sonucu HEM bünyesine alarak “ücretli öğretmen” olarak çalıştırmayı planlamak, (Bu öngörü bize ait. Çünkü MEB’de kadrolu ve ücretli öğretmen dışında herhangi bir istihdam şekli yok) en hafif tabiriyle bu öğretmenlerle dalga geçmek anlamına gelmiyor mu?

Bu öğretmenler zaten serbest piyasa koşullarında kendilerini ispatlamış, uzun yıllar branşlarında emek vermiş ve profesyonelleşmiş öğretmenlerdir. Bu öğretmenleri varolan konumlarından daha geriye götürebilecek değişikliklerin, planlamaların kime ne yararı var?

İnsan sormadan edemiyor; yoksa dershane tartışmalarının, eğitim boyutu dışında, “Bu memlekete ‘dershane’ gerekiyorsa ve ‘dershane’ yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?” boyutu mu var?

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 11 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir. "Bu Memlekete Dershane Gerekiyorsa…" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ufukcoskunn

  Bir veli olarak dershane toplantısına katıldım. Öğretmenlerin hemen hepsi çocukların okullardan boş geldiğini ifade… https://t.co/gJACzBiS3d

 1. ersoydede

  @sak_kr Onların hesapları eskiye dayanıyor. Ünlü sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, bizzat Yaşar Okuyan tarafından,… https://t.co/aFDn5HUk0f

 1. bensuadas

  lise son sınıf staj ögrencisisin 3 gün staj 2 gün okul 5 gün okul staj cıkısı dershane haftasonun yok daha yıkık bi… https://t.co/OS8yxqkImd

 1. dortcopsis

  bu benim top noktam, arkadaşın köpeği Çılgın Dershane Kampta’da oynamıştı https://t.co/Pc5xInCu0w https://t.co/RQu4tZSoEB

 1. dlk44

  RT @ilkaycoban92: Kpss için Dershane hocaları: Bol bol çıkmış soruları çözün. Youtubedaki hocalar: Çıkmış soruları çözmeden sınava girmeyin…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6