Bu Virüse Dikkat

Yeni bir virüs (ZBOT), Rap yıldızı Eminem’in öldüğünü duyuran bir mesajla bilgisayarlara sızmaya çalışıyor.

Trend Micro’nun araştırma merkezi TrendLabs, geçtiğimiz hafta, farklı bir ZBOT türünü ortaya çıkardı. Bu yeni virüs e-posta yoluyla yayılıyor. Gelen e-posta mesajında Rap yıldızı Eminem’in öldüğü iddia ediliyor.

E-posta bir haber sitesinden geliyormuş gibi görünüyor ve alıcıyı Rap yıldızının geçirdiği sözde trafik kazası hakkında bilgilendiriyor.

Alıcılar, daha sonra, kaza hakkındaki videoyu izlemek için bir bağlantıya tıklamaya teşvik ediliyorlar. Kullanıcılar, video sitesi yerine .exe dosyası indiren bir siteye yönlendiriliyorlar. Ne var ki, indirilen dosyanın kendisi bir Truva atı oluyor ve bu Truva atı, hedef bilgisayara bir kez sızdı mı, online bankacılık, sosyal ağlar ve e-posta hesapları gibi oturum açma bilgilerini kolaylıkla ele geçiriyor.

Trend Micro güvenlik şirketi yetkilileri, yeni virüs hakkında şunları söyledi:

“Bütün dedikodulara şüpheyle yaklaşın ve popüler bir arama motoruna bile dayansa tıklayacağınız bağlantılar karşısında dikkatli olun. Herhangi bir olayın yeterince haber değeri varsa, detayları belli başlı haber sitelerinde zaten bulursunuz. Adresi kendiniz yazın ya da kendi yer imlerinizi kullanın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.