» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Büyüyünce Geçer Diye Düşünmeyin

A+  A- Büyüyünce Geçer Diye Düşünmeyin

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı çocuk nefrolojisi uzmanı Prof. Dr. Sema Akman, “6 yaşındaki her 5 çocuktan birinde, 6 ile 12 yaş arasındaki 100 çocuktan 15’inde gece yatak ıslatma problemi var” dedi.

Akman, yatak ıslatmanın başlı başına bir hastalık olmadığını, bir hastalığın belirtisi olabileceğini ifade etti.
Yatak ıslatma sorununun önemli kısmının genetik, yani ailevi durumdan oluştuğunu anlatan Akman, böbreklerde su emilimini artıran antidiüretik hormonun geceleri yatak ıslatma problemi olan çocuklarda arttığını, sorun olmayan çocuklarda ise düştüğünü kaydetti. İdrarın mesane kapasitesini geçmesiyle yatak ıslatma probleminin oluştuğunu dile getiren Akman, yatak ıslatmanın şeker, tiroid, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların habercisi olabileceğinin altını çizdi.

Yatak ıslatmanın erken tanı anlamında önemli olduğunu vurgulayan Akman, “Bu bize bir işarettir. Çocuğun böbrek, tiroid, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklarının bulunduğu belirtir. Sonradan çiş kaçırmaya başlayan çocukları kesinlikle kendi haline bırakmamak gerekiyor. Altta yatan bu hastalıkları tedavi etmeden yatak ıslatmayı da sonlandıramayız” diye konuştu.

‘BÜYÜYÜNCE GEÇER’ DİYE DÜŞÜNMEYİN

Vatandaşların yatak ıslatma sorununa “Büyüyünce geçer” diye baktığını belirten Akman, şöyle konuştu:
“Bu kadar basit değil. Yatak ıslatma sorunu ailevi nedenlere dayanıyorsa düzelme olasılığı vardır ancak yüzde 100 değildir. Tedavi geciktikçe başarı şansı da azalır. Bu sırada çocuğun psikolojisi bozulur. Tedavi edilmeyen çocuklar da toplumdan kopma, içe kapanma, saldırganlık, okul başarısında düşme gibi sorunlar olabilir. Bu nedenle tedavi edilmeleri gerekir. Bazı aileler ‘psikolojiktir’ diye düşünüyor. Çok yanlış. Çok ağır cinsel istismar, deprem travması gibi durumlarda yatak ıslatma sorununu psikolojiyle açıklayabiliriz ama genelde bu durumla ilgisi yoktur.”

“ÇİŞ TUTMA EĞİTİMİNE 2 YAŞINDAN ÖNCE BAŞLANMAMALI”

Akman, çocuklar için çiş tutma eğitiminin önemine dikkati çekerek, “Çocuklarda çiş tutma eğitimine, 2 yaşını doldurduktan sonraki ilk yaz mevsiminde başlanılmalı. Çocuk kendisini ifade edebilecek, yani ‘Çişim var’ diyebilecek durumdaysa bu eğitime hazır demektir” dedi.

Eğitime erken başlanılması halinde beyinde işeme merkezi olgunlaşmadığı için kapasitenin düşük kaldığını, bunun da mesanede bozukluklara yol açtığını ifade eden Akman, şöyle devam etti:
“Çiş tutma eğitimine 2 yaşından önce başlanması halinde çocuğun mesanesi gelişemiyor. Mesanenin altındaki kas kasılı kalıyor ve bozukluk oluşuyor. Çiş tutma eğitimine başlarken onu motive edecek, maddi boyutu olmayan ‘alkışlamak’ gibi küçük ödüller verilmeli. Eğitime rağmen çocuk 5 yaşını tamamlamış ve hala haftada ikiden fazla yatak ıslatma sorunu yaşıyorsa bir hastalık bulunuyordur. Bu çocukların acilen doktora başvurması gerekir. 3 yaşındaki çocuğun gündüz çiş kaçırması durumunda ise bu, tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve kendi kendine düzelmesi beklenmemelidir.”

“VATANDAŞLAR UTANDIĞI İÇİN DOKTORA GİTMİYOR”

Yatak ıslatmanın toplumun gizli bir yarası olduğuna işaret eden Akman, “6 yaşındaki her 5 çocuktan birinde, 6 ile 12 yaş arasındaki 100 çocuktan 15’inde gece yatak ıslatma problemi var. Türkiye’de istatistiklere göre 6 ile 12 yaş grubu çocukların 10 milyon olduğunu düşünürsek, yaklaşık 1.5 milyon çocuk, erişkin çağındakilerin de yüzde 2’si bu sorunu yaşıyor. Vatandaşlar utandığı için doktora gitmiyor” diye konuştu.

Çocukların bu sorundan kurtulması için genetik ise tedavi edilmesi, akşam saatlerinden itibaren de sıvıyı kısıtlamak gerektiğini vurgulayan Akman, halk arasında “Yatak ıslatma tedavisi görürse çocuğum kısır olur” gibi yanlış inanışlar bulunduğunu söyledi.

Akman, 25 yıllık doktor olduğunu ancak tedavi edilirken kısır olan hiçbir hasta görmediğini dile getirerek, çocuğun yatak ıslatma sorununa yol açan bazı hastalıkların tedavi edilmemesi nedeniyle üreme fonksiyonlarında gerileme yaşanabileceğini kaydetti.

Kaynak: Hürriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 13 Nisan 2013 tarihinde eklenmiştir. "Büyüyünce Geçer Diye Düşünmeyin" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. orhansevinccura

    ENÜRESİS [İDRAR KAÇIRMA ) Kızlarda beş, erkeklerde altı yaşını geçmiş olmasına rağmen, bir çocuğun gece uykuda yat… https://t.co/ImVntGNKyK

  1. kidsandgourmet

    Yatak ıslatma problemi olan çocuğu suçlamayın! https://t.co/hHS8pdCiLi @kidsandgourmet aracılığıyla

  1. evosangels

    "Prof. Dr. Cem Aygün: 'Gece yatak ıslatma çocuğun ya da ailenin hatası değil'" https://t.co/Gx9loxtK2P https://t.co/mD0ESTr1mo

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7