Çalışanların Pazarlanmasına Seyirci Kalmayacağız

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ART’de yayınlanan Eğitim ve Toplum programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Sendikalar Kanununun hala çıkmadığını kaydeden Koncuk şunları söyledi: “Hükümet referandumun üzerinden 16 ay geçmesine rağmen hala yeni Sendikalar Kanununu çıkarmadı. Bu nedenle 1 Ocak 2012 itibariyle kamu çalışanlarının ve emeklilerin alması gereken zam oranı belli değil. Bu bizim değil, Hükümetin suçudur. Sendikaların bu konuda sorumluluğu yoktur.

ZAM BELİRLENMESİN DEDİK

Ancak toplu sözleşme öncesinde kamu çalışanlarının aleyhine bir durum yaratabileceğini düşünerek ‘zam oranı belirlenmesin’ diye talepte bulunmak durumunda kaldık. Çünkü; Hükümet kamu çalışanlarına mesela 3+ 3 rakamını bugün resmen vermiş olsa, ‘bundan daha fazlasını toplu sözleşmede görüşeceğiz’ şeklinde bir yaklaşım benimsense kamu çalışanları daha büyük zarar görür. Masaya bir rakamla oturursak, bu sefer Kamu İşveren Kurulu bu rakamı korumak adına ciddi bir direnç içerisinde olacaktır. Dolayısıyla masadaki üç büyük Konfederasyonun işi zorlaşır.

Zam oranının bir iki ay gecikmeli de olsa toplu sözleşme masasında belirlenmesi önemlidir. Türkiye Kamu-Sen olarak toplu sözleşme masasında kamu çalışanlarının kayıplarının yüzde 1-1.5 oranında artırılarak verilmesini talep edeceğiz. İki aylık gecikmenin tek sorumlusu hükümettir. Hükümet bu sorumluluğu taşımak zorundadır. Toplu sözleşmede hangi zam oranı belirlenirse belirlensin, bunun iki aylık gecikme zammı olarak ödenmesini isteyeceğiz.

Yaklaşık 2 milyon kişinin eşit işe eşit ücret uygulamasından faydalanamadığını da kaydeden Koncuk, “Bunun düzeltilmesi için yaklaşık 6 hafta eylem yaptık. Ancak Hükümet kulağının üstüne yattı. 14 Ocak tarihinde de saat 12: 30’da Maliye Bakanlığı önünde olacağız Bu sorun çözülmezse eylemlerimiz devam edecek. Yarın 50 bin, 100 bin kişiyle eylem yaparız, iş bırakma eylemleri yaparız. Neden kapalı kapılar ardında uygulamalar yapılıyor? Çalışanların pastadan hak ettikleri payı almalarını sağlamak bizim varlık sebebimizdir.”

Genel Başkan Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in özür grubu tayinleri ile ilgili verdiği sözü tutmamasını da eleştirerek, “Akademisyen kimliğe sahip bir Milli Eğitim Bakanının öğretmenlerin yüksek lisans yapma hakkını özür grubuna gerekçe olmaktan çıkarması utanç verici bir durumdur” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.