» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

CCleaner İle Bilgisayar Temizliği

A+  A- CCleaner İle Bilgisayar Temizliği

İnternette bir çok program “sihirli” şekilde bilgisayarınızı hızlandıracağını iddia eder. Hepsi yalan-dolandır, asıl mucizevi çözüm yazımızda ;)

Bazı bakım programları bilgisayarınızın durumunda kısmi iyileşme sağlasa da taahhüt edilen performans maalesef bilgisayarınızın donanımından bağımsız bir şey değildir. Bu programlar sadece bilgisayarınızı, sunabileceği en iyi performansla kullanmanızı sağlamaya çalışır.

Uzun süreli kullanımla birlikte kurulup kaldırılan programlardan ve web sayfalarından kalan artık/çöp dosyalar zamanla bilgisayarınızın mevcut performansını etkilemeye başlar.

Bilgisayarınız için en yararlı şey bu artık/çöp dosyaları temizlemek olacaktır.

Bu işi yapan bir çok ücretli/ücretsiz seçenek mevcut olmasına rağmen çoğu kişi için en temel çözüm CCleaner adlı ücretsiz program olmakta.

CCleaner, web tarayıcılarının geçici dosyalarından tutun da, kayıt defteri (registry) girdilerine ve üçüncü parti yazılımlara kadar birçok gereksiz veriyi bilgisayarınızdan temizleyerek sistemin daha sorunsuz, hızlı çalışmasını sağlayan ücretsiz ve Türkçe dil desteği de veren bir yazılımdır.

Kurulumu oldukça basittir. Temel kurulum seçenekleriyle “ileri” diyerek kurulumu Türkçe olarak kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

ARTIK / ÇÖP TEMİZLİĞİ

Kurulumdan sonra hiç bir ayarı değiştirmeden (pc’nin durumuna bağlı olarak bir süre bekleyince aktif hale geçebilen) “Temizliğe Başla” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Korkmayın, CCleaner bilgisayarınız için gerekli olan hiç bir dosyayı silmeyecektir.

ccleaner-1

Tarama işlemi başka bir işlem yapmanıza gerek kalmadan gerekli çöp temizliğini yapacaktır. Temizlik sırasında tam temizlik için web tarayıcınızı kapatmanız istenebilir, dilerseniz açık web sayfalarını kapatıp işleme devam edebilirsiniz.

Bu bölümdeki temizlik işleminden sonra, CCleaner’ın sisteminizden kaç MB’lik dosya sildiğini görünce bu işlemden siz de memnun kalacaksınız.

KAYIT DEFTERİ TEMİZLİĞİ

İkinci temizlik işlemi ise, bilgisayarımızın kayıt defterinde yapılacak temizliktir. Kayıt defterinde yapılacak temizlik de bilgisayarımız için yararlı olacaktır.

Numaralarla gösterilmiş bölümlere sırasıyla tıklayarak tarama işlemini tamamlayabilirsiniz.

ccleaner-2

4 numara ile gösterilen alana kayıt defteri yedeklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, hayır diyerek geçebilirsiniz.

4 numaralı bölümü geçtiğinizde son adım “Seçili tüm sorunları çöz” butonu ile temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

ccleaner-3

İşlem tamamlandıysa programı kapatabilirsiniz.

Bu işlemi sık sık yapmanızda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Kullanım yoğunluğunuza göre hergün ya da haftada bir temizlik yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda uzun zamandır bu tarz bir temizlik işlemi yapmamışsanız bilgisayarınızın önceki ve son hali arasındaki farkı hissedeceksiniz.

Not: CCleaner, şifre ile girilen sitelerdeki oturum bilgilerini depolayan (çerez) dosyaları da temizleyeceği için temizlik işleminden sonra Facebook, Twitter, email gibi sayfalara yeniden parolanızla giriş yapmanız gerekecektir.

CCleaner Programını indirebilirsiniz.

CClaner Download

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 4 Ekim 2014 tarihinde eklenmiştir. "CCleaner İle Bilgisayar Temizliği" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. indirbak

  CCleaner indir,CCleaner 5.66 indir,Windows Temizleme Programı,Register Temizleme,sistem temizleme https://t.co/hfowib0eVx

 1. Venuslugocmen

  RT @lizbonlumaria: Samsung j7 Ccleaner Usb debugu kapatmış açmadan rom yüklemeye kalktım. Eskisi silindi. Yenisi kurulmuyor. Fwrp den kilit…

 1. lizbonlumaria

  Samsung j7 Ccleaner Usb debugu kapatmış açmadan rom yüklemeye kalktım. Eskisi silindi. Yenisi kurulmuyor. Fwrp den… https://t.co/YKtLGgtIeM

 1. bywsa

  @melodi_ous Bildiğim kadariyla yok ama belki CCleaner ile arada bir temizlik yapmak işe yarayabilir.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8