» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Çelik Öğretmenleri İdare Ediyor

A+  A- Çelik Öğretmenleri İdare Ediyor

Hüseyin Çelik öğretmenleri “idare” ediyor. Hüseyin Çelik eş özrüne çözüm olabilir mi?

Milli Eğitim Bakanı yerine başka bakanların, milletvekillerinin konuşmasına, çok önemli konularda Bakan yerine açıklamalar yapmasına alıştık.

Eş durumu atamalarında yer değiştiremeyen ve mağdur olan öğretmenler çok tepkili. Ailelerin ayrı kalmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten öğretmenler sendikaların da desteğiyle sık sık Bakanlık önünde eylem yapıyor, sosyal medyada ve diğer iletişim kanallarında durumu protesto ediyor.

Bu durumun uzun süredir gündemde yer tutması hükümeti harekete geçirdi.

Öğretmenlerin tepkisinin doruk noktalara ulaştığı, 4+4+4‘ten sorumlu tutulan Eğitim Bir Sen‘den istifaların artarak devam ettiği bu günlerde tepkileri azaltmak için Hüseyin Çelik devreye girdi.

Hüseyin Çelik, “Eş durumundan tayin bekleyen öğretmen arkadaşların talep ve beklentilerini söz verdiğim gibi, sayın Başbakan’a arz ettim. Ailenin bütünlüğü meselesinde çok duyarlı olan sayın Başbakan’ın konuyla ilgileneceğinden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Bazı yayın organları ise bu duruma alet olarak “Çelik sorunu çözecek”, “Çelik’ten Eş Durumu Mağdurlarına Destek”, “Eş durumundan atama bekleyenlere umut” başlıklarıyla haber yaptı.

ÖĞRETMENLER OYALANIYOR!

Açıklama hiç bir şey ifade etmemektedir.

Bir ülkenin başbakanının böylesine önemli ve günlerdir haber bültenlerinden düşmeyen bir konudan haberi olmadığını düşünmek komik olacaktır. Başbakanın Suriye’de uçan kuştan haberdar olduğu göz önüne alınırsa, mutlaka ülkesinde yaşanan bu trajediyi de bir şekilde duymuş olmalıdır.

Ayrıca bu konuda çözüm başbakandan değil, yine Başbakan’ın hükümetinin görevlendirdiği Milli Eğitim Bakanı‘ndan beklenmelidir.

GENEL BİR ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

Hükümetin bir çok alanda olumsuz noktalara geldiği düşünülürse artık birebir sorumlu bakanlıkları savunmanın imkanı kalmadığı görülmekte.

Bu durumun hükümeti yıpratması beklenirken izlenen yolla yaşanan tüm olumsuzluklardan başbakanın haberinin olmadığı, haberi olsa her türlü mağduriyetin bir anda çözüleceği algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Hüseyin Çelik de bu doğrultuda öğretmenleri sakinleştirmeye yönelik açıklamalar yapmaktan çekinmiyor.

HÜSEYİN ÇELİK NE YAPMIŞTI?

Öğretmenlerin mağduriyetine bu kadar hassas yaklaşan ve çözüm yolunda büyük emek sarfeden Hüseyin Çelik‘in sözleşmeli öğretmenlere çektirdiği sıkıntılar unutulmadı.

Ayrıca aynı Çelik “öğretmenler başarısız, okeye 4. olmak için okuldan koşarcasına uzaklaşıyorlar” dememiş miydi?

Aynı Çelik’in bir öğretmenin usulsüz bir şekilde, diğer öğretmenlerin hakkını hiçe sayarak Van‘a atamasını yaptırdığı ortaya çıkmamış mıydı?

Bu durumda Çelik’in açıklamalarının ve iyi niyetinin ardında samimiyet aramak pek mümkün olmayacaktır.

Bu açıklamalar öğretmenlerin biriken tepkisini eritmek, kaba tabirle “ölme, dayan eşeğim, yaz gelecek” demekten başka bir anlam ifade etmemektedir.

Görülmektedir ki öğretmenler artık uyanmış ve hakkı olanı “istemeyi” öğrenmektedir. Doğru yolda olduklarının kanıtı ise konu dışından kişilerin bile çözüm gerekir diyerek öneriler getirmeye başlamış olmasıdır.

Belki de öğretmenlerin mücadele ederek kazanacağı bu hakkın “Çelik’in uğraşları sonucu başbakan tarafından bahşedildiği” ifade edilecektir ve bunun altyapısı oluşturulmaktadır.

ÇÖZÜM NEDİR?

Bunca yaygaraya, açıklamaya, twitter üzerinden duyurular yapmaya gerek yoktur. Çözüm bellidir, gerisi teferruattır.

İl emrinin geri gelmesi, sadece eş özrü değil, öğrenim, sağlık özrü gibi “olağanüstü” durumlara çözüm olacak tek ilaçtır.

Eğer bu çözüm reddediliyor ve çeşitli dolaylı çözümler öneriliyorsa bilinmelidir ki amaç sorunu çözmek değildir. -egitimciyiz.com

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 31 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "Çelik Öğretmenleri İdare Ediyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. A. Kemal

    Doğru söze ne denir.. Öğretmenler bu haklı duruşlarını herşeye rağmen göstermeye devam edecektir. Özür gurubu mağduru öğretmenler yalvarmıyor, hakkını arıyor.. Güzel yazınız için teşekkürler..

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4