» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

CEP TELEFONU ALIŞKANLIĞIMIZ

A+  A- CEP TELEFONU ALIŞKANLIĞIMIZ

Cep telefonu, kolayca taşınabilen kapsama alanlı kablosuz telefon hattını kullanan bir iletişim aracıdır. Yaşamımıza çağrı cihazı olarak girmiştir.
Günümüzdeki cep telefonlarında  görüşme, mesaj titreşim, fotoğraf çekme, mp3 çalabilme ve internet gibi özellikler bulunmaktadır.

Hızla tüketim alışkanlığı yanında bir yaşam biçimi haline gelen cep telefonları  farklı bir yönüyle karşımıza çıkmaktadır. Yeni bir modeli satışa sunulduğunda diğer modeli ucuzlamaktadır. Çünkü elimizdeki model çok çabuk eskimektedir.

Cep telefonları  yaşamımızı da   etkilemektedir. Cep telefonlarının satışında kullanılan konuşabildiğin kadar özgürsün sloganı aslında satın alabilmenin bir özgürlüğüdür. Yapay bir özgürlük sunumudur.

Ayrıca  üretilen mallar uzun ömürlü de değildir çünkü  üretimde ucuz iş gücü bulunmaktadır. Cep telefonu tekelleri  işçileri zor koşullarda çalıştırılmaktadır. Geçimlerini sağlayabilmek için emekçiler de fazla  mesai yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Cep telefonunun  gereklilik olduğunu kabul edersek anamalcı sistem tüketicinin bir cep telefonu alarak bu ihtiyacın karşılanmasıyla yetinmemektedir. İhtiyaçla ilgisi olmayan yeni modeller hatta renklerle oluşturulan reklam kampanyalarıyla “almazsan eksik kalırsın” gibi çağdışı bir insan duygusu yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Olmadığı zaman da kişinin hayatla bağlantısı kesildiği hissi uyandırılabilmektedir. Messenger üzerinden kontür istenmeye çalışılması gibi.

İlişkileri de etkilemektedir. Söylenemeyen sözler bu ekranda kolayca dile getirilmektedir ya da gelen yanlış mesajla ilişkiler sarsılabilmektedir.

Cep telefonunun doğru bir şekilde kullanımı yararını da beraberinde getirecektir.

Özgür Karakaya
ozgkara@hotmail.com
Bu haber GÜNCEL, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 3 Mayıs 2010 tarihinde eklenmiştir. "CEP TELEFONU ALIŞKANLIĞIMIZ" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3