CEP TELEFONU ALIŞKANLIĞIMIZ

Cep telefonu, kolayca taşınabilen kapsama alanlı kablosuz telefon hattını kullanan bir iletişim aracıdır. Yaşamımıza çağrı cihazı olarak girmiştir.
Günümüzdeki cep telefonlarında  görüşme, mesaj titreşim, fotoğraf çekme, mp3 çalabilme ve internet gibi özellikler bulunmaktadır.

Hızla tüketim alışkanlığı yanında bir yaşam biçimi haline gelen cep telefonları  farklı bir yönüyle karşımıza çıkmaktadır. Yeni bir modeli satışa sunulduğunda diğer modeli ucuzlamaktadır. Çünkü elimizdeki model çok çabuk eskimektedir.

Cep telefonları  yaşamımızı da   etkilemektedir. Cep telefonlarının satışında kullanılan konuşabildiğin kadar özgürsün sloganı aslında satın alabilmenin bir özgürlüğüdür. Yapay bir özgürlük sunumudur.

Ayrıca  üretilen mallar uzun ömürlü de değildir çünkü  üretimde ucuz iş gücü bulunmaktadır. Cep telefonu tekelleri  işçileri zor koşullarda çalıştırılmaktadır. Geçimlerini sağlayabilmek için emekçiler de fazla  mesai yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Cep telefonunun  gereklilik olduğunu kabul edersek anamalcı sistem tüketicinin bir cep telefonu alarak bu ihtiyacın karşılanmasıyla yetinmemektedir. İhtiyaçla ilgisi olmayan yeni modeller hatta renklerle oluşturulan reklam kampanyalarıyla “almazsan eksik kalırsın” gibi çağdışı bir insan duygusu yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Olmadığı zaman da kişinin hayatla bağlantısı kesildiği hissi uyandırılabilmektedir. Messenger üzerinden kontür istenmeye çalışılması gibi.

İlişkileri de etkilemektedir. Söylenemeyen sözler bu ekranda kolayca dile getirilmektedir ya da gelen yanlış mesajla ilişkiler sarsılabilmektedir.

Cep telefonunun doğru bir şekilde kullanımı yararını da beraberinde getirecektir.

Özgür Karakaya
ozgkara@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.