Cepte Az Konuşan Az Ödeyecek

Araştırmalar gösteriyor ki, cep telefonunu sohbet dışında bir iletişim aracı olarak kullanan insanların telefon görüşmeleri genellikle 1 dakikanın altında bir sürede sona eriyor. 30 – 40 saniyelik görüşmeler ise GSM şirketleri tarafından düzenlenen çeşitli kampanya ve tarifelerle tüketiciye pahalıya patlıyor.

BTK yüksek faturalandırmalarla ilgili daha önce de önlem aldıklarını fakat GSM şirketlerinin çeşitli tarifelerle bu önlemleri aştığını belirtti.

Örnek vermek gerekirse, 40 kuruş olarak belirlenen dakika ücreti, 2 dakikası 65 kuruş gibi bir tarifeyle devre dışı bırakılabiliyor. Görüşme 1 dakika da sürse, 10 saniye de sürse, tarife gereği olarak 2 dakika ücreti olan 65 kuruş ödeniyor. 2 dakikayı az geçen bir sürede ise yeni 2 dakikalık dilim ücretlendirmesi kullanılıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu; “yeni kararımızla birlikte örneğin, konuşmanın 2 dakikası 65 kuruşluk tarifeden hizmet alan bir abone, ilk 1 dakika için 40 kuruş, ikinci 1 dakika için 25 kuruş ödeyecek. Kısa konuşan abone daha az para ödeyecek” bilgisini verdi.

Ayrıca mobil internette de ücretlendirmeye “üst sınır” getirilmesi planlanıyor.

GSM şirketlerinin ise bu konuda rahat olduğu, yapılacak düzenlemelere karşılık daha şimdiden çözüm yolları ürettiği iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.