» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Cepte Az Konuşan Az Ödeyecek

A+  A- Cepte Az Konuşan Az Ödeyecek

Araştırmalar gösteriyor ki, cep telefonunu sohbet dışında bir iletişim aracı olarak kullanan insanların telefon görüşmeleri genellikle 1 dakikanın altında bir sürede sona eriyor. 30 – 40 saniyelik görüşmeler ise GSM şirketleri tarafından düzenlenen çeşitli kampanya ve tarifelerle tüketiciye pahalıya patlıyor.

BTK yüksek faturalandırmalarla ilgili daha önce de önlem aldıklarını fakat GSM şirketlerinin çeşitli tarifelerle bu önlemleri aştığını belirtti.

Örnek vermek gerekirse, 40 kuruş olarak belirlenen dakika ücreti, 2 dakikası 65 kuruş gibi bir tarifeyle devre dışı bırakılabiliyor. Görüşme 1 dakika da sürse, 10 saniye de sürse, tarife gereği olarak 2 dakika ücreti olan 65 kuruş ödeniyor. 2 dakikayı az geçen bir sürede ise yeni 2 dakikalık dilim ücretlendirmesi kullanılıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu; “yeni kararımızla birlikte örneğin, konuşmanın 2 dakikası 65 kuruşluk tarifeden hizmet alan bir abone, ilk 1 dakika için 40 kuruş, ikinci 1 dakika için 25 kuruş ödeyecek. Kısa konuşan abone daha az para ödeyecek” bilgisini verdi.

Ayrıca mobil internette de ücretlendirmeye “üst sınır” getirilmesi planlanıyor.

GSM şirketlerinin ise bu konuda rahat olduğu, yapılacak düzenlemelere karşılık daha şimdiden çözüm yolları ürettiği iddia ediliyor.

Bu haber GÜNCEL, TEKNOLOJİ kategorisi altında 5 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Cepte Az Konuşan Az Ödeyecek" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7