» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

CHP Katsayının İptali İçin Danıştaya Gitti

A+  A- CHP Katsayının İptali İçin Danıştaya Gitti

 YÖK‘ün katsayı kararına CHP‘li milletvekilleri tarafından iptal davası açıldı.

CHP İstanbul milletvekili Fatma Nur Serter ve CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagündüz Yılmaz, katsayı kararının iptali için Danıştay‘a başvurdu.

YÖK’ün üniversiteye girişte meslek liselerine uygulanan farklı katsayıyı kaldıran kararının iptali için Danıştay’a dava açıldı.

Anayasanın Eşitlik İlkesine Aykırı

Kaldırılan katsayı kararının “anayasanın eşitlik ilkesine aykırı” olduğunu belirten CHP milletvekilleri Fatma Nur Serter ve Dilek Akagündüz Yılmaz, katsayı uygulamasının farklı durumda olan öğrencilere uygulanmasının ölçülülük kurallarına aykırılık oluşturduğunu öne sürdü.

Yükseköğretim Kanunu’nun “Yükseköğretime Giriş” maddesinde, “Mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek giriş sınavı puanlarına eklenir” hükmü yer alıyor.

Mevcut uygulamada, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

Yüksek Öğretim Kurulu 30 Kasım 2011 tarihinde aldığı kararla üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında uygulanan katsayı uygulamasını kaldırmıştı.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 20 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "CHP Katsayının İptali İçin Danıştaya Gitti" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Kupurcu

    Nereden nereye! Tam 10 yıl önce bir manşet: “Danıştay 8. Dairesi başkan ve üyeleri, verdikleri katsayı kararından s… https://t.co/TjFZRxduYx

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3