» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Çizgi Film Şirk Koşmakmış

A+  A- Çizgi Film Şirk Koşmakmış

Timetürk adlı internet sitesinde yer alan haber, ülkede gericiliğin ulaştığı boyutu gözler önüne serdi. Habere göre ‘anne ve babalar’ TRT’de yayınlanan “Laura’nın Yıldızı” adlı çizgi film yüzünden çocuklarına dua etmeyi öğretemiyormuş…

Timetürk adlı internet sitesinde yer alan habere göre, bazı anne ve babalar TRT’de yayınlanan Laura’nın Yıldızı adlı çizgi film yüzünden çocuklarına dua öğretemediklerini belirtiyorlar. ‘Anne ve babalar’ bu konuda Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerde çocuklarının çizgi film yüzünden dua etmediğini belirtirken, sitede yer alan bilgiye göre Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert de çizgi filmin dua etmemeye neden olduğunu söyledi.

“İzlediği çizgi film yüzünden kızıma dua öğretemiyorum”

Timetürk adlı internet sitesinde yer alan haber ülkede gericiliğin ulaşmış olduğu boyutu gözler önüne serdi. Sitede kim olduğu belli olmayan anne ve babaların, TRT’de yayınlanan çizgi film yüzünden çocuklarına dua etmeyi öğretemediğini söylerken bu konuyla ilgili bir dekan da onayını sunuyor.

Bu ‘şikâyetler’ üzerine sitenin görüş aldığı Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert de konuyu destekledi. Mert, “Ülke dışından çizgi filmler alındığı için başka inançlara ait unsurlar çocukların kültür sapması yaşamasına neden oluyor” dedi.

“Kızım Dua Etmek Yerine Yıldızla Konuşuyor!”

Çizgi film karakterinin tüm isteklerini yıldızdan istemesi nedeni ile çocuklar dua etmek yerine yıldızla konuşmayı tercih ediyorlar diyen ‘anne ve babalar’dan gelen şikayetler sonrası Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert, Allah’tan başka varlıklara olağan dışı kuvvetler atfetmenin şirk olduğunu kaydederek “Çocuklarımıza dua etmenin eğitimi verilmeli” dedi.

Çizgi film izleyen çocuğuna dua etmeyi öğretemediğini belirten A.K. ise siteye şikayetini şöyle dile getirdi:

“TRT çocuk kanalında yayınlanan Laura’nın yıldızı adlı çizgi film 5 yaşındaki kızımı olumsuz yönde etkiliyor. Filmde küçük bir kızın bir yıldızla arkadaşlık etmesi ve her şeyi ondan istemesi zor durumlarda o yıldızdan yardım istemesi ana konulu seriler var. Ben kızıma bu yüzden dua etmeyi öğretemiyorum. Kızımda yıldızdan bir şeyler istiyor. Çizgi filmin yayından kaldırılmasını istiyoruz.”

“Çizgi film ‘şirk’ koşmakmış”

Türkiye’de çizgi film sektörü gelişmediği için filmlerin yurt dışında alındığını belirten Mert, yurt dışından alınan çizgi filmlere çeviri yapılırken kendi inanç ve kültürlerine göre çeviri olması gerektiğini dile getirdi. Annelerin çocuklarının öncelikle yanlış inançlar içeren çizgi filimler seyretmelerini iyi bir yol bulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mert, çizgi filmde İslam nazarında şirk sayılan örneklerin olduğunu söylerken buna karşı ailelerin çocuklara ‘M. Emin Ay’ın “Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatalım’ kitabından yararlanmasını istedi.

“Çocuk Yaşta Dua Etmeyi Öğretin”

Çocuk yaşta Allah’a dua etmenin eğitiminin verilmesi gerektiğini belirten Mert, “Anne ve babalar çocuğunu yanına alarak beraber dua etmeli” dedi. Haber: soL

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 9 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Çizgi Film Şirk Koşmakmış" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. obirsema

    @BesiktaslEgemen Lauranın yıldızı

  1. quatxs

    eskiden izlediğim çizgi filmler şimdi yayınlansa oturup izlerim.. lauranın yıldızı, arthur, marsupilami.. duygulandım yine🥺

  1. yasminciginiz

    lauranın yıldızı sihirli toz bölümünü izliyorum..allahım çok güzel vakitler içerisindeyim

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4