» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Çocuk Gelinlerin Sayısı Artacak mı?

A+  A- Çocuk Gelinlerin Sayısı Artacak mı?

Liseye giden öğrencilerin eğitimine devam etmesini sağlayan “evlenme yasağı”, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı değişiklikle kaldırılmış oldu.

Eski uygulamayla erken evliliklerin önüne geçilip özellikle kız öğrencilerin eğitimine devam etmesi sağlanıyordu.

Yapılan değişikle “çocuk gelin” sayısında patlama yaşanacağı iddia edildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği‘yle lise öğrencilerinin evlenmelerinin önü açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelikle çocuk gelin sayısını artırmaya yönelik bir adım attı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı. Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel örgün ortaöğretim kurumlarının eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişine ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Yeni yönetmelikten lise öğrencilerine evlilik vizesi çıktı.

Artık lisedeyken evlenen öğrencilerin kayıtları açık liselere nakledilecek. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte ise evlenen öğrencilerin okulla ilişiği tamamen kesiliyordu.

Mevcut uygulamada evli olanların kayıtları yapılmıyordu, öğrenciyken evlenen öğrencilerin ise okulla ilişiği kesilerek kayıtları siliniyordu.

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre ise evli olanların kayıtları yine yapılmayacak ancak öğrenciyken evlenen öğrencilerin okulla ilişiği kesilecek, kayıtları e-Okul üzerinden açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine gönderilecek.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 8 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir. "Çocuk Gelinlerin Sayısı Artacak mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ahmet

  Arkadaşlar boş konuşmayalım. Doğru düzgün bilgi sahibi olun. 18 yaş evlilik yasal değil zaten. SIRF AKP DÜŞMANLIĞINIZDAN NEYE SALDIRACAĞINIZI NASIL KAFA BULANDIRACAĞINIZI ŞAŞIRIYORSUNUZ..

  • Merve

   Beyefendi, siz kafanızı herkesin AKP’ye düşman olduğuna odaklamışsınız, anlatılanı anlamıyorsunuz. Ülkemizde evlilikler için 18 yaşın beklendiğini mi sanıyorsunuz? Nerede yaşıyorsunuz siz? Nikahsız, çocuk yaşta evlilikler almış yürümüş. Tek engel, erken evlilikte erkek “çocuk karısının!” liseye gitmesini istemediği için bu evlilikten bir nebze olsun uzak duruyordu. Şimdi bu zorunluluk da kalktı, nikahsız, çocuk yaşta evliliklerde elbette katlanarak artış olacaktır.

 1. A_Poiesis

  @ozcetin_sidar "abe çocuklar, madem birbirinizi seviyordunuz neden vakit kaybettiniz" zaten lise öğrencisi bunlar.… https://t.co/20fFxxVJ0D

 1. TncyFB

  @sgiritli @ensonhaber Ahh ahh sizin şu zihniyet var ya artık bıktık şu kafa yapısından! Herkes aynı yaşayacak dimi… https://t.co/PEkUaTjK8c

 1. uzumllukek

  Lise arkadaşlarım amansız bir evlilik yarışı içerisine girmiş gibiler

 1. lafimcok

  La oğlum şapşallık etme. Paran var diye kadınlar sana geliyor, ki bu çok normal. Çapulcuya mı takılacak? Çapulcuya… https://t.co/VasZm8NfpZ

 1. emuucyln

  Benim aklımdan evlilik geçmiyorken lise arkadaşımın bebegi olmuş bu hayatı hızlı yaşıyorsunuzz

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8