Çocuk Gelinlerin Sayısı Artacak mı?

Liseye giden öğrencilerin eğitimine devam etmesini sağlayan “evlenme yasağı”, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı değişiklikle kaldırılmış oldu.

Eski uygulamayla erken evliliklerin önüne geçilip özellikle kız öğrencilerin eğitimine devam etmesi sağlanıyordu.

Yapılan değişikle “çocuk gelin” sayısında patlama yaşanacağı iddia edildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği‘yle lise öğrencilerinin evlenmelerinin önü açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelikle çocuk gelin sayısını artırmaya yönelik bir adım attı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı. Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel örgün ortaöğretim kurumlarının eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişine ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Yeni yönetmelikten lise öğrencilerine evlilik vizesi çıktı.

Artık lisedeyken evlenen öğrencilerin kayıtları açık liselere nakledilecek. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte ise evlenen öğrencilerin okulla ilişiği tamamen kesiliyordu.

Mevcut uygulamada evli olanların kayıtları yapılmıyordu, öğrenciyken evlenen öğrencilerin ise okulla ilişiği kesilerek kayıtları siliniyordu.

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre ise evli olanların kayıtları yine yapılmayacak ancak öğrenciyken evlenen öğrencilerin okulla ilişiği kesilecek, kayıtları e-Okul üzerinden açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine gönderilecek.

2 thoughts on “Çocuk Gelinlerin Sayısı Artacak mı?

  1. Arkadaşlar boş konuşmayalım. Doğru düzgün bilgi sahibi olun. 18 yaş evlilik yasal değil zaten. SIRF AKP DÜŞMANLIĞINIZDAN NEYE SALDIRACAĞINIZI NASIL KAFA BULANDIRACAĞINIZI ŞAŞIRIYORSUNUZ..

    1. Beyefendi, siz kafanızı herkesin AKP’ye düşman olduğuna odaklamışsınız, anlatılanı anlamıyorsunuz. Ülkemizde evlilikler için 18 yaşın beklendiğini mi sanıyorsunuz? Nerede yaşıyorsunuz siz? Nikahsız, çocuk yaşta evlilikler almış yürümüş. Tek engel, erken evlilikte erkek “çocuk karısının!” liseye gitmesini istemediği için bu evlilikten bir nebze olsun uzak duruyordu. Şimdi bu zorunluluk da kalktı, nikahsız, çocuk yaşta evliliklerde elbette katlanarak artış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.