Çocuklar Artık Koltuğa Oturmayacak

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nda çocuklar artık devlet adamlarının makam koltuğuna oturmayacak.

Ulusal ve Resmi Bayramlardaki Törenler Yönetmeliği‘nde yapılan değişiklikle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara koltuk devretme uygulaması kaldırıldı.

Değişiklik, ilk kez bu yıl uygulanacak. Kararın gerekçesi olarak, makam koltuğu uygulamasının “çocuklar arasında olumsuz rekabete sebep olması” ve koltuğa oturacak öğrencilerin seçim sürecinde çocukların ve ailelerin yaşadığı stres olarak gösterildi.

21 Yaşında Koltuğa Oturmuştu

Çocukların devlet adamlarının koltuğuna oturması geleneği eskilere dayanmakta.

2006 yılındaki 23 Nisan kutlamalarında Meclis Başkanı Arınç‘ın koltuğuna 21 yaşındaki bir imam hatip lisesi öğrencisinin oturması tartışma yaratmıştı.

21 yaşında bir gencin koltuğa oturmasının, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bayramın ruhuna aykırılık teşkil ettiği iddia edilmişti.

Son Çocuk “Başkanlar”

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Öykü Önder, “Umarım her çocuk benim kadar mutlu olur. Mutluyum, çünkü bir günlüğüne de olsa hayallerim gerçek oldu. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, koltuğunu bir günlüğüne de olsa bana emanet etti” demişti.

Enes Karabulut ise Başbakan Erdoğan’ın koltuğunu 23 Nisan’da devralmıştı. Enes Karabulut’un, “Artık kalkmayacağız” sözleri üzerine Erdoğan “Yok, öyle yok. Kalkmamak üzere oturma, çünkü bugüne kadar kalkmamak üzere oturanlar bu ülkeye çok şey kaybettirdi” karşılığını vermişti.

Gaziantep’ten gelen 8. sınıf öğrencisi Muammer Alhan Babat ve Ankara’dan 8. sınıf öğrencisi Derya İlayda Doruk ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in koltuğunu paylaşarak oturdu. Her iki çocuğun Meclis Başkanı’ndan eğitim sistemi konusunda farkı düşünmeleri gülüşmelere yol açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.