» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Cumaya Gittik, Dönücez”

A+  A- “Cumaya Gittik, Dönücez”

Öğrencilerin derslerinden alınıp Kur’an dinlemeye, cuma namazına götürüldüğü iddia edildi. Birgün Gazatesi’nin haberine göre sempozyum gerekçesiyle 10 liseden belirlenen öğrenciler, MEM personeli, Okul Müdür ve Müdür Yardımcıları, tarih öğretmenleri ve katılmak isteyen öğretmenler cuma ve cenaze namazına götürüldü.

Gebze Belediyesi’nin düzenlediği Hünkâr’a Vefa Programı’nda belediyenin Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden talebi üzerine belirlenen 10 lisenin öğrencileri dün Cuma namazı ve gıyabi cenaze namazı kılıp, Kuran dinledi, dua etti.

Kocaeli Gebze Belediyesi ile Hünkâr Vakfı tarafından Fatih Sultan Mehmet’i anma gerekçesiyle bu sene ilk defa gerçekleşen I. Uluslararası Hünkâr’a Vefâ Sempozyumu’nun son gün programı ‘Hünkâr’a Vefa Gıyabi Cenaze Namazı’ başlığı altında gerçekleşti.

Hünkâr’a Vefa Programı‘nın son gününde 10 lisenin son sınıf öğrencileri Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün talimatıyla Cuma namazına taşındı. Öğrenciler önce cuma namazını kılıp Kuran dinledi, ardından Fatih Sultan Mehmet’in gıyabında cenaze namazı kıldı.

‘BELEDİYE ÇALIŞIYOR’

Gebze Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün dün gerçekleşen programın öncesinde Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı yazarak programa katılımın arttırılmasını istediği ortaya çıktı.

Yazıda; “Gebze hünkar çayırında Fatih Sultan Mehmet Han için Kur’an Tiaveti, Cuma Namazı eda edilmesi ve yemek ikramı yapılması programı için yine müdürlüğünüz personeli, Okul Müdür ve Müdür Yardımcıları, tarih öğretmenleri ve diğer katılmak isteyen öğretmen ve personelin yanı sıra Müdürlüğünüz tarafından belirlenecek olan 10 adet lisenin son sınıf öğrencilerinin program alanına Belediyemiz otobüsleri ile taşınıp tekrar geri götürülmesi için gerekli çalışmanın yapılması ve Belediyemize otobüslerin kalkacağı yerlerin adresleri kaç adet otobüs talep edildiği konusunda cevap verilmesi hususunu bilgilerinize arz ederim” ifadeleri yer aldı.

Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, belediyenin ricasını geri çevirmeyip gerekli çalışmalar için bütün lise ve bağlı kurumlara ilgili yazıyı gönderdi. Kaymakamlığın da olur verdiği program için belirlenen liselerin öğrencileri dün Hünkar Çayırı’nda gerçekleşen programa katıldı.

İDARECİLER SORUMLU DAVRANMIYOR

Eğitim Sen Gebze Şubesi ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Gebze’deki yerel yöneticiler bindikleri dalı kesmektedirler. Laiklik karşıtı akımları güçlendirmektedirler. Bunun ne kendilerine ne bölgemize ne de ülkemize bir yararı yoktur. Laiklik ve öğretim birliği ülkedeki barışın ve her türlü gelişmenin, güvencesidir. Bu güvenceyi yok edecek kurumların ve kişilerin yasalara ve konumlarına uygun davranmalarını istiyoruz. Bu doğrultuda Gebze kaymakamımız kamuoyunun vicdanında büyük yaralar ve tahribatlar oluşturmuştur” ifadelerine yer verdi.

İlçe milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenerek programa katılan liseler ise şunlar:

Ziya Gökalp Lisesi
Cumhuriyet Lisesi
İmam Hatip Lisesi
Sarkusyan Lisesi
Gebze Lisesi
STFA Teknik ve E. M. Lisesi
Süleyman Demirel Anadolu Lisesi
Atatürk Anadolu Lisesi
Ticaret Meslek Lisesi
Ticaret Odası Ticaret Meslek Lisesi -birgün

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 5 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiştir. "“Cumaya Gittik, Dönücez”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Deniz_Ali_Mutlu

  Eski sistemde bazı günlerimiz boş kalıyorken, şimdi değil boş günümüz, ne yemek yiyecek vaktimiz ne de namaz kılaca… https://t.co/Gh9Lwzhms5

 1. mehmet96501316

  RT @aliduran111: @Berkbekir_ Bu kadarda yalancılık olmaz. Bir zamanlar öğrenci idim, ışık kolejinde Cemil çiçek in hizmetle ilgili sohbetin…

 1. aliduran111

  @Berkbekir_ Bu kadarda yalancılık olmaz. Bir zamanlar öğrenci idim, ışık kolejinde Cemil çiçek in hizmetle ilgili s… https://t.co/1P3HgI48Vy

 1. mirac0623

  @serkanalnss @ekrem_imamoglu metro? burs? ögrenci indirimi? yaşam alanları? nerde? söz nerde? kreşler neden beton… https://t.co/ukLtHXaplR

 1. info_sezgin

  RT @delimavi2306: PAŞA, gizlice NAMAZ kılarmış!. Ne ZAMAN bu? HANİ “İki öğrenci NAMAZ kılarken YAKALANDI” türünden HABERLER okuduğumuz DÖ…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5