Cumhuriyet Bayramı Eğlence Programı mı?

Yarın tüm yurtta kutlanacak olan Cumhuriyet Bayramı programları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın yayımladığı genelge ile iptal edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konunu Başbakanlık Genelgesi‘nde Van’da meydana gelen deprem dolayısıyla törenlerin iptal edildiği, sadece çelenk koyma ve tebrik kabulü yapılacağı belirtildi.

Genelgede okulların programlarıyla ilgili açıklama olmaması ve Bakanlığın da bu konuda gerekli bilgiyi vermemesi dolayısıyla genelge yorumlanarak tüm okullardaki Cumhuriyet Bayramı programları iptal edildi.

Başbakanlığın “Cumhuriyet Bayramı” konulu genelgesi aşağıdadır.

Başbakanlık Genelgesi

Cumhuriyet Bayramı programlarının iptal edilmesi bazı eğitimciler ve sendikalar tarafından şüpheyle karşılandı.

Cumhuriyet Bayramı‘nın bir eğlence programı olmadığını belirten eğitimciler, Cumhuriyet’in de Van’dakine benzer, belki de daha büyük acılarla kurulduğu, yapılacak programların herhangi bir sıkıntıya neden olmayacağı görüşünde.

Balo, resepsiyon gibi “eğlence” içerikli programların iptalinde bir sorun olmadığını belirten sendikalar ise bu karara şüpheyle yaklaşıyor.

Bazı eğitimciler ise Cumhuriyet Bayramı programlarının iptal edilmesine karşılık sınıflar düzeyinde de olsa gerekli Cumhuriyet Bayramı programlarını yerine getireceklerini, anmaların yapılacağını belirtiyor.

Ayrıca yarın tüm yurtta “alternatif” Cumhuriyet Bayramı yürüyüşleri düzenleneceği tahmin ediliyor.

Adında bayram olmasından dolayı iptal edilen “Cumhuriyet Bayramı” programlarından sonra, Kurban Bayramı‘nın da iptal edilip edilmeyeceği merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.