» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Cumhuriyeti Savunacaksam Ben Savunurum

A+  A- Cumhuriyeti Savunacaksam Ben Savunurum

Rektör öğrencileri okuldan atmakla tehdit etti, “burası benim üniversitem, slogan atarsanız kimliklerinizi toplarım, üniversiteden atarım hepinizi” dedi. Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Bülent Arınç’ın geçtiğimiz günlerde CBÜ’yü ziyareti öncesinde, AKP’yi protesto etmek isteyen öğrencilere, “Atatürk’ten görev falan alamazsınız, ben size Cumhuriyet’i savunmak için görev vermedim” dedi.

Celal Bayar Üniversitesi‘nin web sitesinde ise rektörün sözlerinin aksine “Atatürk gençliğinin çağdaş, mutlu ve öncü üniversitesi” sloganı yer almakta.

Web sayfasındaki “Atatürk” bölümünde ise Atatürk’ün “Her şeye rağmen muhakkak bir aydınlığa doğru yürümekteyiz. Bende bu inancı yaşatan kuvvet yalnız azim memleket ve millet hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanları içinde, sırf vatan ve hakikat aşkı ile ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdür.” (1918) sözleri yer alıyor.

Rektöre derdini anlatmaya çalışan öğrenciler rektör tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Kameralar önündeki tavırlarıyla öğrencileri üniversitede istemediğini açıkça ortaya koyan rektör ile öğrenciler arasında şu diyaloglar geçmişti:

“Sizler Atatürk’ten görev alamazsınız. Cumhuriyeti savunacaksam ben savunurum. Ben burada rektörüm. Size kalmaz bunu savunmak. Ben, size cumhuriyeti savunmak için görev vermedim. Net bir şey söylüyorum size. Siyasi slogan atarsanız. Kimliklerinizi toplarım.

Üniversiteden atarım hepinizi. Hemen dağılıyorsunuz. Burası benim ve hepinizin üniversitesi. Burada slogan atamazsınız. Eğer atarsanız emniyet görevlileri kimliklerinizi toplayacak”

Protestocu gençleri tehdit eden ve “burası benim üniversitem, atarım hepinizi” diyen rektöre tepkiler ise dinmiyor.

Rektöre önerimiz; “üniversitesinin” internet sitesine girmesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlikle ilgili sözlerini okuması, üniversitelerin kimsenin malı olmadığını biran önce anlamasıdır.

http://www.bayar.edu.tr/

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 26 Aralık 2010 tarihinde eklenmiştir. "Cumhuriyeti Savunacaksam Ben Savunurum" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5