» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

DEK Sonuç Bildirgesi Açıklandı

A+  A- DEK Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Eğitim Sen, 5. Demokratik Eğitim Kurultayı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, “Eşit yurttaşlık temelinde tüm kültürel farklılıkların kabul gördüğü bir eğitim sistemi ve buna uygun bir öğretmen yetiştirme modeli hayata geçirilmelidir. Türkiye’nin dil hakları ve eğitimde anadilinin kullanılmasını öngören uluslararası sözleşmelere koyduğu tüm çekinceler kaldırılmalıdır” taleplerine yer verildi.

Eğitim Sen tarafından 3-7 Şubat günlerinde Ankara’da yapılan 5. Demokratik Eğitim Kurultayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde, Demokratik Eğitim Kurultayı’nın tespit etmiş olduğu sorunların çözümü ve talepleri şu şekilde sıralandı:

* Öğretmenlik mesleğinin piyasa kıskacına alınmasına izin verilmemeli, mesleğin özerkliği savunulmalıdır. Eğitim fakültelerinden mezun olan tüm öğretmenler güvenceli-kadrolu olarak atanmalıdır.

* Eşit yurttaşlık temelinde tüm kültürel farklılıkların kabul gördüğü bir eğitim sistemi ve buna uygun bir öğretmen yetiştirme modeli hayata geçirilmelidir.

* Bir yılı zorunlu olmak üzere iki yıllık okul öncesi eğitim tüm çağ nüfusu çocukları kapsayacak şekilde kamusal, parasız ve anadilinde sunulmalıdır.

* Çocuk emeği sömürüsüne yol açan her türlü eğitim uygulamasına ve eğitim çağındaki çocuklara uygulanan çıraklık eğitimine son verilmelidir.

* Eğitim hakkını garanti altına almak için her tür ve düzeydeki halk/yetişkin eğitimi kamusal ve parasız olarak sunulmalıdır.

* Eğitim, yurttaşların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve geliştirebilecekleri bir şekilde düzenlenmelidir. Bu açıdan yurttaşlar eğitimin tüm aşamasında anadillerini kullanabilmelidirler.

* Türkiye’nin dil hakları ve eğitimde anadilinin kullanılmasını öngören uluslararası sözleşmelere koyduğu tüm çekinceler kaldırılmalıdır. Türkiye’de azınlık okullarına yönelik tehdit algısı değişmeli ve bu okullara yönelik ayrımcı uygulamalara son verilmelidir. Anayasa toplumun çokkültürlü-çokkimlikli yapısı dikkate alınarak hazırlanmalı, Anayasanın vatandaşlık tanımında her hangi bir etnik vurgu olmamalıdır.

* Kapitalist anlayışlara paralel şekilde hazırlanan ve dayatılan programlara ve ders kitaplarına karşı bilimsel, demokratik, laik, bireyin yanı sıra aynı zamanda toplumsal faydayı da gözeten, insan hak ve özgürlüklerine dayalı düzenlemeler savunulmalıdır. Bu çerçevede yaratıcı ve eleştirel düşünen, üretici, çevre bilincini kazanmış, toplumsal sorunlara duyarlı, ekolojist, kendine güvenen, demokrasiyi özümsemiş, insan hak ve özgürlüklerini ön planda tutan, eşitlikçi, adalet duygusu gelişmiş bireylerin yetiştirilmesini hedeflenmeli, örgütümüz bu yönde üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmelidir.

* Bireyi nesneleştiren, ötekileştiren, görünmez kılan, kendine yabancılaştıran hiçbir eğitim uygulamasının varlığı kabul edilemez. Aynı zamanda ılımlı İslam ve neoliberal politikaların tahribatına tepkisiz bir toplum inşa etme ve toplumsal muhalefetin susturulması için dindar nesil yetiştirme amaçlı bir eğitim laik, demokratik, sosyal hukuk devletinde yer alamaz. Bu nedenle zorunlu ve seçmeli din dersi uygulamalarına son verilmelidir. Eğitim yapı, içerik ve pedagojik pratikler açısından bilimsel temele dayalı olmalıdır.

* Herkes sanatla uğraşabilir, herkes sanat yapabilir ilkesi temel alınmalıdır. Nitelikli ve çok boyutlu sanat eğitimi estetik eğitim odaklı ve kamusal olmalıdır.

* Ders kitaplarında gözlenen tek düzelik son bulmalı, ders kitapları içerik ve biçimsel özellikler açısından bilimsel, sistematik ve öğrenciye göre olmalıdır.

* İster özel güvenlik adı altında isterse polisin üniversiteye serbestçe girişi şeklinde oluşan sözde güvenlik önlemlerinden vazgeçilmelidir.

* YÖK derhal kapatılmalı, üniversitenin varlık nedenini güvence altına alan demokratik öz yönetim, öz denetim ile kamusal kaynaklı finansman modelli üniversite hayata geçirilmelidir.

* Son dönem kadın -erkek yurt binalarının birbirinden kilometrelerce uzağa taşınması gibi muhafazakâr uygulamalar derhal sonlandırılmalıdır.

* Kadınlara, LGBTİ’i bireylere, yok sayılan halk, kültür ve inançlara yönelik ayrımcı uygulamalar son bulmalı, pozitif yönde düzenlemeler yapılmalıdır.

* Güvenli internet sağlamak ya da başka görünen adlarla öğrencilerin erişimlerine getirilen kısıtlamalar konusunda yasaklamaya değil, bilinçlenmeye-bilinç artırmaya dayalı demokratik çözümler geliştirmelidir. Öğrencilerin, temel bilgi alma haklarını da kısıtlayan toptancı çözümlerden kaçınılmalıdır.

* Eğitim çalışanlarının erişimlerinin artırılması ve diğer olanaklar bahane edilerek tam zamanlı- 24 saat çalışan emekçilere dönüştürülmesi yönündeki gelişmelere dikkat çekilmeli ve emek sömürüsü yaratan ve kişilik bozulması ya da değişimini zorlayan denetim, çalışma usulleri yerine insanlaşma, özgürleşme potansiyellerini yok etmeyen bir çalışma koşulu ve emek kullanımı geliştirilmesi için mücadele edilmelidir.”

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 13 Şubat 2014 tarihinde eklenmiştir. "DEK Sonuç Bildirgesi Açıklandı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. avhilmibilgin

  Eğitim-Bir Sen Sivas Şube Başkanlığını ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerimizi ileterek şehrimize yapılan eğitim… https://t.co/yROHu1ZDwe

 1. gergerliogluof

  Diyarbakırlılara duyuralım 'İzmirde yaşarken ihraç olan eğitim - sen üniversite personeliyim. Esim de fen bilgisi… https://t.co/D8LA8A17Qa

 1. bingolvaliligi

  Eğitim-Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Valimiz Kadir Ekinci’ye ‘hayırlı olsun’ zi… https://t.co/s1ZqcPOUS3

 1. pabelcin

  @acabaneistiyo senden daha zeki olup olmadığımı bilemem. benim iq 167 ve sen zeka ölçen ciddi bir testte benden dah… https://t.co/kI2MASmpXC

 1. hrnabsysf

  RT @cngsgnc: Aynı twiti üçüncü defa silip tekrar yazıyorsun. Türkiye askerleriyle Pêşmergelerin eğitim videosu o. Roj Pêşmergelerinin bu eğ…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7