Denetim Evlere Değil Yurtlaraymış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Muhafazakar demokrat yapımıza bu ters. Vali Bey’e bunun talimatını verdik. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak” şeklindeki konuşmasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Erdoğan’ın “kızlı-erkekli kalıyorlar, bu durum denetlenecek” açıklamasından sonra çeşitli çevreler açıklamaya tepki göstermiş, açıklama “ahlak polisi ev mi basacak?” yorumlarına neden olmuştu.

CHP Milletvekili Umut Oran, konuyla ilgili olarak Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Oran “Denizli Valisi’ne ne talimatı verdiniz? Ahlak polisi İran gibi ev mi basacak? Yaşam biçimi dayatması değil mi? Sözünü ettiğiniz denetim, bireysel hak ve özgürlükler bağlamında anayasaya ve AİHS’ye aykırı değil midir?” sorularını yöneltti.

Başbakanlık’tan Açıklama

Başbakan Erdoğan’ın “Kız öğrenciler, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Muhafazakar yapımıza bu ters” sözlerinin ardından oluşan tepki sonrasında Başbakanlık’tan konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Hürriyet Gazetesi‘nin haberine göre Başbakanlık kaynakları konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Haberde Başbakan Erdoğan’ın yurt sıkıntısına dikkat çektiği, valiye verilen talimatın evlere denetimle ilgili değil, yurt sorunuyla ilgili olduğu iddia edildi.

DENİZLİ’DE NE OLDU?

Erdoğan’a yakınlığıyla da tanınan Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Hürriyet’e, “Sayın Başbakanımız Denizli’ye geldiklerinde, Vali Bey de bizler de şahit olduğumuz yurt ihtiyacını kendilerine ifade ettik. Büyük sıkıntılar olduğunu, öğrenilerin yurt bulamadığını, Pamukkale Üniversitesinin bulunduğu bölgede Kredi Yurtların, gönüllü teşekküllerin, sivil toplum kuruluşlarının seferber edilip çok daha fazla yurt yapmaları gerektiğini söyledik. Kendilerinin de Vali Beye ve Kredi Yurtlara bu konuya özel önem vermeleri yönünde talimatları oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.