Depremzede Memura Ek Ödeme

Depremzede memura ek ödeme yapılacak. Van İli ve çevresinde meydana gelen deprem nedeniyle bu yerlerde görev yapan personele tazminat ve fiilen fazla çalışma yaptırılan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personele fazla çalışma ücreti ödenmesi ile Öğretim Elemanlarının Geliştirme Ödeneği oranlarında değişiklik yapılması hakkında karar Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Buna göre;

1- Tüm kamu personeline 6 ay süreyle 300 lira tazminat verilecektir.
2- Memur statüsünde çalışanlara 90 saate kadar fazla çalışma verilebilecektir.
3- Akademik personelin geliştirme ödeneği 170 puan arttırılmıştır.

Aylık 300 TL Tazminatın Detayları

1- Bölgede, askeri, akademik personel ile hakim savcı, memur, sözleşmeli, 4/C’li olarak çalışan tüm kamu personeline verilecektir. Ayrıca bu bölgeye görevlendirilmiş olan personele de aynı ödeme yapılacak.

2- 23/10/2011 tarihinden itibaren 6 ay süreyle verilecektir.

3- Tazminattan, eşlerden her birinin ayrı ayrı yararlanması durumunda, her bir eşe bu tutarın sadece %75’i ödenecek.

4- Tazminat, fiilen görev yapılan süreyle orantılı olarak ay sonunda ödenir ve damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak. (Kamu personeli eğer izinli veya raporlu ise bu ödeme yapılmayacaktır.)

Fazla Çalışma Ödemesinin Detayları

1- Memura verilecektir.

2- Fiilen fazla çalışma yapan memura verilecektir.

3- 23/10/2011 tarihinden itibaren 6 ay süreyle, ayda 90 saati geçmemek üzere ödeme yapılacaktır. Saat başına fazla çalışma ücreti, bütçe kanununda belirtilen fazla çalışma ücretinin 2 katını geçmeyecektir, miktarı “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” belirleyecektir.

4- Bütçe Kanununda, fazla çalışma ücreti saat başına 1,25 olarak belirlenmiştir. Fazla çalışmanın 2 kat olarak tespit edilmesi ve 90 saat çalışması halinde 1,25*2*90=225 liraya kadar fazla çalışma verilebilecektir.

14 Aralık 2011 tarih ve 28142 Sayılı Resmi Gazete için tıklayınız.

Resmi Gazete Haber: memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.