Depremzede Öğretmenler Dertli

26 Aralık‘ta görevlerinin başında olması istenen Van ve Erciş‘te çalışan depremzede öğretmenler ne yapacaklarını, neyle karşılaşacaklarının bilememenin endişesini taşıyor.

Okulların ve kalacakları binaların hasar tespitlerinin sağlıklı olarak yapılmadığını düşünen öğretmenler barınma sorunuyla karşılaşacaklarını belirtiyor. Ayrıca okulların gerekli çalışmalar tamamlanmadan açılması durumunda öğrencilerin de tehlikeye atılmış olacağı düşünülüyor. Öğretmenler “hem biz hem öğrenciler risk altında, bu sorumluluğu kim alacak?” diye soruyor.

Önümüzdeki günlerde Van’a dönecek olan öğretmenler evlerinin durumuyla ilgili sağlıklı bilgi alamamaktan şikayetçi. Evlerinin ve eşyalarının durumunu internet üzerindeki görüntü ve fotoğraflardan öğrenmeye çalışan öğretmenler Van’a döndüklerinde karşılaşacakları manzaraya kendilerini hazırlamaya çalışıyor.

Bir çok öğretmen psikolojik olarak çökmüş durumda. Enkazdan çıkarılan ya da depremi yara almadan atlatan öğretmenlerin tamamında psikolojik çöküntü yaşanmakta. Bir çok öğretmen sakinleştirici türü ilaçlar kullanırken, bu durumda derslere giremeyeceklerini, verimli olamayacaklarını düşünüyor.

MEB CİDDİ BİR ÇALIŞMA YAPMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin bu durumunu görmezden gelerek herhangi bir çalışma yapmıyor, önlem almıyor. Öğretmenler Bakanlığın “hayat normale döndü” mesajı vermek için okulları aceleyle açmaya çalıştığını belirtiyor.

Van Milli Eğitim Müdürlüğü ise tüm bu olumsuzluklara rağmen sıkıntıları “Afet ve Uyum Eğitimi” ile aşacağını düşünüyor. Müdürlük öğretmenleri Van ili merkez ve Erciş ilçelerinde 15-25 Aralık 2011 tarihleri arasında, diğer ilçelerde 10-11, 17-18 ve 24-25 Aralık 2011 tarihlerinde hafta sonuna gelen günlerde eğitime almaya hazırlanıyor.

BAKAN DA VAN’A GİTMİYOR!

Öğretmenlere “Van’a dönün, eğitime başlayın” diyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, uyum ve afet eğitiminin ilk dersini Van’a video konferans sistemiyle bağlanarak verdi.

Bakanın kendi gitmediği ve girmek istemediği okullara öğretmenlerin girmesini istemesi öğretmenlerden büyük tepki topladı.

DİĞER İLÇELER “ÜVEY EVLAT MIYIZ?” DİYOR

Artçı sarsıntıların devam ettiği Van’ın diğer ilçelerinde ise eğitim öğretim sancılı başladı.

Van ve Erciş’te okulların tatil edilmesine rağmen, deprem bölgesine yakın ilçelerde okulların tatil edilmemiş olması ve ilçelerde eğitimin başlatılması öğretmenlerin tepkisini çekiyor. Özellikle yakın ilçelerde çalışıp Van‘da ikamet eden ve depremi Van’da yaşayan öğretmenler, evsiz bir şekilde göreve başladıklarını belirtiyor. Diğer ilçelerin de Van ve Erciş’teki deprem riskini taşıdığını söyleyen öğretmenler yapılan ayrımdan hoşnut değiller.

SOSYAL AĞLARDA HABERLEŞİYORLAR

Depremzede öğretmenler diğer öğretmenlerle bilgi paylaşımını sosyal ağlar sayesinde gerçekleştiriyor. Depremle ve bölgeyle ilgili gelişmeleri dakika dakika takip edebilen öğretmenler, aynı zamanda resmi açıklamaları da birbiriyle paylaşabiliyor.

“Depremzede Öğretmenlere Tayin Hakkı” adlı Facebook grubu için tıklayınız.

“Depremzede Öğretmenler (VAN)” adlı Facebook grubu için tıklayınız.

SENDİKALARA TEPKİ

Depremzede öğretmenlerin bir diğer sıkıntısı ise, daha önceki yıllarda meydana gelen depremlerde öğretmenlere verilen yer değiştirme hakkının kendilerine verilmemesi. Bunun adaletli bir uygulama olmadığını düşünen öğretmenler, özür grubu tayinlerin yarı yılda yapılmamasında dolayı ikinci kere mağdur olduklarını belirtiyor.

Bazı öğretmenler ise yaşadıkları sıkıntının, önceki yıllarda zorunlu çalışma yükümlülüğüne getirilen aftan kaynaklandığını düşünüyor. Kendilerinin doğu bölgelerinde çakılı kaldıklarını, zorunlu hizmet affından dolayı daha önce doğu bölgelerinde çalışmayan öğretmenlerin doğu bölgelerine tayin istemediklerini, mevcut puanlarla da batıya atanmalarının mümkün olmadığını belirten öğretmenler tepkili.

Depremzede öğretmen Erhan A. “sendikaların bizi savunmasını ve deprem sonrası bizimle ilgili konuşmalarını dikkatle ve gülerek izliyoruz. Biz doğudaki ve özellikle Van’daki sahipsiz öğretmenleriz.” derken depremzede öğretmen Hüseyin Ç. “11 yıldır doğuda çalışıyorum, zorunlu hizmet affından dolayı batıya tayin isteyemiyorum, 11 yıllık sürede 4. kez zorunlu hizmeti bitirmiş oldum” diyor.

Özellikle doğu hizmeti affının çıkmasında sendikaların etkili olduğunu belirten öğretmenler, sendikalarının kendilerine destek olmadığını, mağduriyetlerinde payları olduğunu, bu yüzden sendikalarından istifa edeceklerini söylüyor. İstifa kozuyla sendikaları harekete geçirmeye çalışan öğretmenler kendileri için özel bir çalışma yapılmasını bekliyor.

Eşyaları, evleri, okulları, umutları yıkılan öğretmenler ömür boyu taşıyacakları psikolojik sıkıntıların bir an önce çözümlenmesini, bundan sonraki meslek yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmek istediklerini belirtiyor.

2 thoughts on “Depremzede Öğretmenler Dertli

  1. kesinlikle katılıyorum..mükemmel bir yazı..özellikle ÖMER DİNÇERE mail atılması gereken bir yazı…teşekkürler

  2. Sayın Editör Vandaki sahipsiz öğretmenlerin durumunu çok güzel özetlemişsiniz.Sizden ricam bu yazıyı e maille başbakana,milli eğitim bakanına,van valisine ve özellikle de van milli eğitim müdürüne göndermeniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.