» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Depremzede Öğretmenlere Soruşturma Açıldı

A+  A- Depremzede Öğretmenlere Soruşturma Açıldı

Van’da görev yapan depremzede öğretmenler: ‘Deprem korkusu hassasiyetini suiistimal eden şahsiyetler’ olarak nitelendirildi. Van’da çadır talebi ile eylem yaptıkları gerekçesiyle 88 öğretmen hakkında soruşturma açılması Meclis gündemine taşındı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin öğretmenleri ‘deprem korkusu hassasiyetini suistimal eden şahsiyetler’ olarak nitelendirdi.

Açılan soruşturma sonunda 88 öğretmenden 7‘sine işten el çektirildi. Öğretmenlere daha önce cezaevine girdiniz mi, herhangi bir sendikaya üye misiniz gibi sorular yöneltildi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberi şöyle:

Van’ın Erciş ilçesinde meydana gelen depremden etkilenen Patnos’ta, kaldıkları binalar ve okullar hasar gördüğü için okulların tatil edilmesi için eylem yapan öğretmenlerden 88’i hakkında soruşturma açıldı, 7 öğretmene ise işten el çektirildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin öğretmenlerin deprem korkusunu suistimal ettiğini savundu.

BDP Meclis gündemine taşıdı

BDP Milletvekili Halil Aksoy’un Erciş’teki depremin ardından Patnos Öğretmenevi ve özel pansiyonlar kullanılamaz hale geldiği için çadır talebinde bulunan, ancak talepleri karşılanmadığı için hükümet konağı önünde eylem yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan öğretmenlerin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Öğretmenlere ‘cezaevine girdiniz mi’ sorusu

Polisteki sorgularında öğretmenlere, “Hiç cezaevine girdiniz mi, daha önce hiç gözaltına alındınız mı, sendikalı mısınız?” gibi sorular yöneltildiğine dikkat çeken Aksoy’un soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “çoğunluğu öğretmenlerden” oluşan grubun talebin yasalara uygun olmaması nedeniyle kabul edilmediğini söyledi.

Deprem korkusunu suistimal

Öğretmenlerden oluşan grubun ‘sistemli biçimde‘ kararı protesto edip gösteri yapmaya başladığını anlatan Şahin, göstericileri “deprem korkusu hassasiyetini suiistimal eden şahsiyetler” olarak nitelendirdi.

Şahin, öğretmenlerin ifadelerinin alınmasının gerekçesini “Hava karardıktan sonra da kaymakamlık ve ilçe emniyet müdürlüğü binası önündeki Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yasaya muhalefet ettikleri iddiası”na dayandırdı.

150 öğretmen tek tek ifade verdi

150 öğretmen polise ifade için çağrıldığını belirten Aksoy, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’e şu soruları yöneltmişti:

* Patnos’ta depremin ardında çadır talep eden öğretmenler, hangi gerekçeyle emniyet müdürlüğüne çağırılıp ifadeleri alınmıştır?

* Kaç tane öğretmenin ifadesi alınmıştır?

* Bu öğretmenler yasa dışı herhangi bir faaliyet ya da davranışta bulunmuşlar mıdır? Bununla ilgili kayıtlar mevcut mudur?

* Ek ders karşılığı ücretli çalışan öğretmenlerin görevlerine neden son verilmiştir?

* Büyük bir depremin ardından evsiz ve yurtsuz kalan bilim ve eğitim insanlarının sırf çadır istediler diye yapılan hukuksuz uygulamayı nasıl açıklıyorsunuz?

* Bakanlık ve hükümet olarak deprem felaketini yaşayan yurttaşların sorunlarına çözüm bulmak gerekirken, onları adeta suçluymuş gibi onur kırıcı muamelelere tabi tutmayı nasıl değerleniyorsunuz?

* Başta Patnos Kaymakamı olmak üzere diğer sorumlular hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?-soL

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 3 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Depremzede Öğretmenlere Soruşturma Açıldı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Van_Haber

  RT @secimvan: Bakanlıktan Bekir Kaya için soruşturma izni çıkmadı https://t.co/gqfR51lXUL

 1. Naif40242192

  Içişleri bakanligi ,tutuklu Van BŞB başkanı av.Bekir Kaya hakkinda soruşturma acilmasina izin vermedi.. Ayak takimi… https://t.co/79RFa9830k

 1. vanmednet

  İçişleri Bakanlığı Bekir Kaya hakkında soruşturma... https://t.co/8EGL4IFnJd

 1. RzGRMKA

  RT @yazparov: 51-HÜSAMETTİN ÜNSAL... Van 100.Yıl Üniversitesi'nde "güya "Muhalif Duruşun için" soruşturma geçirmişsin... Bu muhalif duruşta…

 1. Van_KHK

  RT @AvciSumeyya: Düşünün, Bu dönemde 800 bin kişi soruşturma geçirmiş , kadın , çocuk , yaşlı , hamile ayırt etmeden tarihte görülmemiş bir…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7