Depremzede Öğretmenlere Soruşturma Açıldı

Van’da görev yapan depremzede öğretmenler: ‘Deprem korkusu hassasiyetini suiistimal eden şahsiyetler’ olarak nitelendirildi. Van’da çadır talebi ile eylem yaptıkları gerekçesiyle 88 öğretmen hakkında soruşturma açılması Meclis gündemine taşındı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin öğretmenleri ‘deprem korkusu hassasiyetini suistimal eden şahsiyetler’ olarak nitelendirdi.

Açılan soruşturma sonunda 88 öğretmenden 7‘sine işten el çektirildi. Öğretmenlere daha önce cezaevine girdiniz mi, herhangi bir sendikaya üye misiniz gibi sorular yöneltildi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberi şöyle:

Van’ın Erciş ilçesinde meydana gelen depremden etkilenen Patnos’ta, kaldıkları binalar ve okullar hasar gördüğü için okulların tatil edilmesi için eylem yapan öğretmenlerden 88’i hakkında soruşturma açıldı, 7 öğretmene ise işten el çektirildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin öğretmenlerin deprem korkusunu suistimal ettiğini savundu.

BDP Meclis gündemine taşıdı

BDP Milletvekili Halil Aksoy’un Erciş’teki depremin ardından Patnos Öğretmenevi ve özel pansiyonlar kullanılamaz hale geldiği için çadır talebinde bulunan, ancak talepleri karşılanmadığı için hükümet konağı önünde eylem yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan öğretmenlerin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Öğretmenlere ‘cezaevine girdiniz mi’ sorusu

Polisteki sorgularında öğretmenlere, “Hiç cezaevine girdiniz mi, daha önce hiç gözaltına alındınız mı, sendikalı mısınız?” gibi sorular yöneltildiğine dikkat çeken Aksoy’un soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “çoğunluğu öğretmenlerden” oluşan grubun talebin yasalara uygun olmaması nedeniyle kabul edilmediğini söyledi.

Deprem korkusunu suistimal

Öğretmenlerden oluşan grubun ‘sistemli biçimde‘ kararı protesto edip gösteri yapmaya başladığını anlatan Şahin, göstericileri “deprem korkusu hassasiyetini suiistimal eden şahsiyetler” olarak nitelendirdi.

Şahin, öğretmenlerin ifadelerinin alınmasının gerekçesini “Hava karardıktan sonra da kaymakamlık ve ilçe emniyet müdürlüğü binası önündeki Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yasaya muhalefet ettikleri iddiası”na dayandırdı.

150 öğretmen tek tek ifade verdi

150 öğretmen polise ifade için çağrıldığını belirten Aksoy, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’e şu soruları yöneltmişti:

* Patnos’ta depremin ardında çadır talep eden öğretmenler, hangi gerekçeyle emniyet müdürlüğüne çağırılıp ifadeleri alınmıştır?

* Kaç tane öğretmenin ifadesi alınmıştır?

* Bu öğretmenler yasa dışı herhangi bir faaliyet ya da davranışta bulunmuşlar mıdır? Bununla ilgili kayıtlar mevcut mudur?

* Ek ders karşılığı ücretli çalışan öğretmenlerin görevlerine neden son verilmiştir?

* Büyük bir depremin ardından evsiz ve yurtsuz kalan bilim ve eğitim insanlarının sırf çadır istediler diye yapılan hukuksuz uygulamayı nasıl açıklıyorsunuz?

* Bakanlık ve hükümet olarak deprem felaketini yaşayan yurttaşların sorunlarına çözüm bulmak gerekirken, onları adeta suçluymuş gibi onur kırıcı muamelelere tabi tutmayı nasıl değerleniyorsunuz?

* Başta Patnos Kaymakamı olmak üzere diğer sorumlular hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?-soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.