» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Depremzede Öğretmenlere Tayin Hakkı

A+  A- Depremzede Öğretmenlere Tayin Hakkı

Depremzede öğretmenler özür grubu, yer değiştirme hakkı istiyor.

Van’da yaşanan depremden sonra birçok öğretmen hayatını kaybetmiş, eğitim kurumları zarar görmüş ve Van’daki eğitim öğretim önce 14 Kasım‘a, ardından da 5 Aralık‘a kadar ertelenmişti.

Van’da depremi yaşayan öğretmenler tedirgin. Ard arda yaşanan depremlerden dolayı bazı öğretmenler maddi zarar görürken, öğretmenlerin tamamı depremin yarattığı psiklolojik çöküntüden etkilenmiş durumda.

Depremzede öğretmenler Düzce depreminde olduğu gibi kendilerine de yer değiştirme hakkı verilmesini istiyor.

Hatırlanacağı gibi Düzce depreminden sonra öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği‘nin ‘Genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değiştirmeler’ başlıklı ilgili maddelerine göre yer değiştirme hakkı tanınmıştı.

Öğretmenler aynı durumda olduklarını ve aynı madde gereğince yer değiştirme hakkının verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin “Genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 39. maddesinin 1. fıkrasında, “Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetlerin meydana geldiği yerleşim yerlerinde veya bölgelerde kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu yakınlarından birisinin maddi veya manevi zarara uğradığını kriz merkezlerinden alacağı belge ile belgelendirmeleri ve görev yaptıkları ilin en üst mülki amirinin uygun görmesi kaydıyla öğretmenler olay tarihinden itibaren bir yıl içinde yer değiştirme istediğinde bulunabilirler” hükmü yer almaktadır.

Fakat daha önce de defalarca öğretmen karşıtı açıklamalarıyla tepki toplayan Ömer Dinçer, yaptığı açıklamayla öğretmenlere yer değiştirme hakkı tanımayacağının işaretini verdi.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; “İnadına burada olmayı, burada ayakta kalkmayı ve burada başarıyı sağlamayı esas almamız gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki öğretmenlerimizin sorunlarını çözüp, onların tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Enkazdan yaralı olarak çıkartılan öğretmenlerimizin durumunu da dikkate alacağız. Tüm bunları istisnai durumlar olarak yorumlayacağız.

Bunun dışında diğer öğretmenlerimizin başka bir yere nakliyle ilgili genel bir karar verilmesinin de doğru olmadığını düşünüyorum. demişti.

Öğretmenlerin yer değiştirme isteğini “kaçış” olarak nitelendiren Dinçer, istisna olarak değerlendirdiği enkazdan yaralı olarak çıkan öğretmenlerin durumunu gözönüne alacaklarını söyledi. Bu açıklama “sadece yaralı öğretmenlere yer değiştirme hakkı verilecek” şeklinde yorumlandı.

Depremzede öğretmenler ise deprem travmasının oluşturduğu psikolojik etkilerle Van’a dönemeyeceklerini, sınıfa girip ders veremeyeceklerini belirtiyor. Buna zorlanmaları halinde ise bazı öğretmenler raporlarla zaman geçirmeye çalışacağını, bazı öğretmenler istifayı düşündüğünü belirtiyor.

PEKİ NE OLUR?

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin, yine aynı maddede belirtilen “…görev yaptıkları ilin en üst mülki amirinin uygun görmesi kaydıyla…” ibaresinden dolayı sonuç almaları zor görünüyor.

Valilerin hükümetle olan ilişkileri, Bakan’ın kararına karşı görüş bildirme ihtimallerinin az olduğu gözönüne alınırsa, tüm başvuruların Valilik tarafından reddedilmesi muhtemel görünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı gerekli girişimde bulunmaz ve mağdur öğretmenlere Düzce depreminde de olduğu gibi yer değiştirme hakkı vermezse, bir çok depremzede öğretmenin bireysel ya da sendikaları aracılığıyla dava açacağı öngörülüyor.

ÖĞRETMENLER ZOR DURUMDA

Öğretmenler, hergün artçı sarsıntıların, yıkımların ve can kayıplarının yaşandığını bir ortamda hangi psikoloji ile neyi öğreteceklerini bilmediklerini belirtiyor.

Barınma sorununun halledilmesinin güç göründüğü Van’da, depremde zarar görmeyen evlerin kiralarının 1000 TL‘den başladığı, ayrıca istenen ücretin verilebilmesi durumunda bile yeterli ev olmadığı aktarılmakta.

NE YAPILMALI?

Deprem travmasını yaşayan öğretmenlere daha önce de uyguladığı gibi, psikolojilerini düzeltebilecekleri, meslek hayatlarını travmaların gölgesinde sürdürmeyecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri yerlerde çalışmaları adına yer değiştirme hakkı verilmesi gerekmektedir.

Enkaz altından çıkarılan, belki de ev arkadaşı, eşi, dostu kucağında can veren, psikolojisi bozulmuş, tedavi görebilecekleri ortam sağlanmayan, zorla sınıflara sokulan öğretmenlerin, bu travmadan daha fazla etkilenmiş öğrencilerine verebileceği fazla birşey olmasa gerek.

Ömer Dinçer‘e bir kez daha hatırlatıyoruz; lütfen unutmayın, öğretmenler de sizin gibi insandır…

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 11 Kasım 2011 tarihinde eklenmiştir. "Depremzede Öğretmenlere Tayin Hakkı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MustafaOguzByt

  @hbpehlivan Mesele bu değil abi. Bu, mesele bile olamaz. Belaltı yaklaşılmasına tepki veriyorum. @sadaktakipusat ya… https://t.co/L55BE7Eavs

 1. berktas_zehra

  RT @berktas_zehra: @hmzaydg Sn Bakanım, özür grubu atamasında mağdur olan 1000 öğretmen ve ailesi için neden bir müjde duymuyoruz?1000 öğre…

 1. merYaz82783898

  RT @berktas_zehra: @hmzaydg Sn Bakanım, özür grubu atamasında mağdur olan 1000 öğretmen ve ailesi için neden bir müjde duymuyoruz?1000 öğre…

 1. gokhan_nail

  RT @berktas_zehra: @hmzaydg Sn Bakanım, özür grubu atamasında mağdur olan 1000 öğretmen ve ailesi için neden bir müjde duymuyoruz?1000 öğre…

 1. berktas_zehra

  @hmzaydg Sn Bakanım, özür grubu atamasında mağdur olan 1000 öğretmen ve ailesi için neden bir müjde duymuyoruz?1000… https://t.co/uNPXq9Qsqw

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5