Depremzede Öğretmenlere Tayin Hakkı

Depremzede öğretmenler özür grubu, yer değiştirme hakkı istiyor.

Van’da yaşanan depremden sonra birçok öğretmen hayatını kaybetmiş, eğitim kurumları zarar görmüş ve Van’daki eğitim öğretim önce 14 Kasım‘a, ardından da 5 Aralık‘a kadar ertelenmişti.

Van’da depremi yaşayan öğretmenler tedirgin. Ard arda yaşanan depremlerden dolayı bazı öğretmenler maddi zarar görürken, öğretmenlerin tamamı depremin yarattığı psiklolojik çöküntüden etkilenmiş durumda.

Depremzede öğretmenler Düzce depreminde olduğu gibi kendilerine de yer değiştirme hakkı verilmesini istiyor.

Hatırlanacağı gibi Düzce depreminden sonra öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği‘nin ‘Genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değiştirmeler’ başlıklı ilgili maddelerine göre yer değiştirme hakkı tanınmıştı.

Öğretmenler aynı durumda olduklarını ve aynı madde gereğince yer değiştirme hakkının verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin “Genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 39. maddesinin 1. fıkrasında, “Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetlerin meydana geldiği yerleşim yerlerinde veya bölgelerde kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu yakınlarından birisinin maddi veya manevi zarara uğradığını kriz merkezlerinden alacağı belge ile belgelendirmeleri ve görev yaptıkları ilin en üst mülki amirinin uygun görmesi kaydıyla öğretmenler olay tarihinden itibaren bir yıl içinde yer değiştirme istediğinde bulunabilirler” hükmü yer almaktadır.

Fakat daha önce de defalarca öğretmen karşıtı açıklamalarıyla tepki toplayan Ömer Dinçer, yaptığı açıklamayla öğretmenlere yer değiştirme hakkı tanımayacağının işaretini verdi.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; “İnadına burada olmayı, burada ayakta kalkmayı ve burada başarıyı sağlamayı esas almamız gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki öğretmenlerimizin sorunlarını çözüp, onların tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Enkazdan yaralı olarak çıkartılan öğretmenlerimizin durumunu da dikkate alacağız. Tüm bunları istisnai durumlar olarak yorumlayacağız.

Bunun dışında diğer öğretmenlerimizin başka bir yere nakliyle ilgili genel bir karar verilmesinin de doğru olmadığını düşünüyorum. demişti.

Öğretmenlerin yer değiştirme isteğini “kaçış” olarak nitelendiren Dinçer, istisna olarak değerlendirdiği enkazdan yaralı olarak çıkan öğretmenlerin durumunu gözönüne alacaklarını söyledi. Bu açıklama “sadece yaralı öğretmenlere yer değiştirme hakkı verilecek” şeklinde yorumlandı.

Depremzede öğretmenler ise deprem travmasının oluşturduğu psikolojik etkilerle Van’a dönemeyeceklerini, sınıfa girip ders veremeyeceklerini belirtiyor. Buna zorlanmaları halinde ise bazı öğretmenler raporlarla zaman geçirmeye çalışacağını, bazı öğretmenler istifayı düşündüğünü belirtiyor.

PEKİ NE OLUR?

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin, yine aynı maddede belirtilen “…görev yaptıkları ilin en üst mülki amirinin uygun görmesi kaydıyla…” ibaresinden dolayı sonuç almaları zor görünüyor.

Valilerin hükümetle olan ilişkileri, Bakan’ın kararına karşı görüş bildirme ihtimallerinin az olduğu gözönüne alınırsa, tüm başvuruların Valilik tarafından reddedilmesi muhtemel görünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı gerekli girişimde bulunmaz ve mağdur öğretmenlere Düzce depreminde de olduğu gibi yer değiştirme hakkı vermezse, bir çok depremzede öğretmenin bireysel ya da sendikaları aracılığıyla dava açacağı öngörülüyor.

ÖĞRETMENLER ZOR DURUMDA

Öğretmenler, hergün artçı sarsıntıların, yıkımların ve can kayıplarının yaşandığını bir ortamda hangi psikoloji ile neyi öğreteceklerini bilmediklerini belirtiyor.

Barınma sorununun halledilmesinin güç göründüğü Van’da, depremde zarar görmeyen evlerin kiralarının 1000 TL‘den başladığı, ayrıca istenen ücretin verilebilmesi durumunda bile yeterli ev olmadığı aktarılmakta.

NE YAPILMALI?

Deprem travmasını yaşayan öğretmenlere daha önce de uyguladığı gibi, psikolojilerini düzeltebilecekleri, meslek hayatlarını travmaların gölgesinde sürdürmeyecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri yerlerde çalışmaları adına yer değiştirme hakkı verilmesi gerekmektedir.

Enkaz altından çıkarılan, belki de ev arkadaşı, eşi, dostu kucağında can veren, psikolojisi bozulmuş, tedavi görebilecekleri ortam sağlanmayan, zorla sınıflara sokulan öğretmenlerin, bu travmadan daha fazla etkilenmiş öğrencilerine verebileceği fazla birşey olmasa gerek.

Ömer Dinçer‘e bir kez daha hatırlatıyoruz; lütfen unutmayın, öğretmenler de sizin gibi insandır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.