» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Ders Saati – Ders Süresi Azalacak

A+  A- Ders Saati – Ders Süresi Azalacak

Milli Eğitim, ders saatlerinin azaltılması için çalışma başlattı: Haftalık ders saati 30’dan 25 saate, ders süreleri de 45 dakikadan 35-40 dakikaya indirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, çocuklara okulu sevdirmek amacıyla 2010-2011 eğitim-öğretim yılında ders saatlerini düşürmek için çalışma başlattı. İlköğretim okullarında haftalık 30 olan ders saatinin 25’e düşürülmesi gündemde.
Daha önce “Haftalık Ders Saati Düşüyor” başlığını kullanarak konuyla ilgili bir haber yayımlamıştık.

ÇUBUKÇU TALİMAT VERDİ

Okullarda bir ders süresinin de 45 dakika olmasını eleştiren Bakan Nimet Çubukçu, kurmaylarına konuya ilişkin çalışma yapmaları talimatı verdi.

Ders süresinin de 35-40 dakika olması planlanıyor. İlköğretim öğrencileri için planlanan çalışmada, Bakan Çubukçu’nun “Çocukları ders ile boğmayalım. Okulu sadece ders yapılan alanlar mantığı dışına çıkaralım” talimatı üzerine başlatıldı.

Çalışmayı Talim ve Terbiye Kurulu yürütüyor. Bu kapsamda MEB, öğrencilerin okullarda serbest zaman geçirmesinin önünü açacak, onları sosyal faaliyetlere yönlendirecek. Özellikle nüfusu kalabalık olduğu için ikili öğretim (sabah-öğle) yapan okullarda öğrencilerin okulda boş zaman geçiremediği için okulu sadece ders yapılacak yer olarak görmesi ve alışamaması nedeniyle böyle bir çalışmaya girildiği öğrenildi.

ÖĞRETMENLER ENDİŞELİ

Ders saati sayısının azaltılması haberi eğitim çevrelerinde şüpheyle karşılandı. Yapılan her yeniliğin bir şekilde kendilerine olumsuzluk olarak yansıdığını belirten eğitimciler, bu durumda da ders ücretlerinin azaltılması ya da ek çalışmaların yapılması gibi sorunların ortaya çıkabileceği konusunda değerlendirmede bulundular.

Ayrıca “madem öğrenciler derslere boğulmasın, sosyalleşsin deniyor, neden beden eğitimi, görsel sanatlar, müzik gibi derslerin ders saati süreleri arttırılmıyor?” yorumlarında bulunuldu.

egitimciyiz.com

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Haziran 2010 tarihinde eklenmiştir. "Ders Saati – Ders Süresi Azalacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. hatice

  hatice arkadaşım çok iyi ifade etmişsin.. ama duyan varmı? Bütün resim öğretmenleri birlikte hareket bedip sesimizi bakanalığa duyurmalıyız.

 2. ahmet

  size katılıyorum hatice öğretmen en az diğer dersler kadar önemli resim haftada 3 saatten az olmamalı

 3. ahmet

  Arkadaşlar bakanımız doğru söylüyor okullar öğrenciler için sıkıcı olmasın.öğrenciler severek okula gelsinler.Okuldan,dersten kaçmasınlar.hoşlandıkları bir etkinliğe katılsınlar,öğretmenler de rehberlik etsin.Çok dersle başarı yakalanmıyor.Çocukları yarış atlarına çevirdik,bırakalım biraz da çocukluklarını yaşasınlar,yaşama uyum sağlasınlar.Tabi ki bu uygulamayı suistimal edip yine ders işlenirse uygulama başarı sağlayamaz.

 4. HATİCE

  Ben görsel sanatlar öğretmeniyim ekdersim olmasın saygınlığımızı bize geri versinler benim derslerim önemsiz görülüyor ve bizlerin yaşadığı sıkıntılar görmezlikten geliniliyor . matematik fen sosyal bilgiler dersleri arttırıldı da ne oldu başarıyı ve sonuçları görüyoruz kendi başına hayatta ayakta durmakta zorlanan ve yaratıcılığı olmayan bireyler yetişiyor . Herkes masabaşı iş olsun diyor.bizim derslere gelince 4 sınıf öğrencisi için ailesi öğreetmenleri yeteneksiz diye nitelendiriliyor resim yapmayı sevmiyor deniliyor oysaki çocuklar matematiğide sevmiyorlar ama yapmaya çalışıyorlar :BEN RESİM YAPMAYI ÖĞRETMEK İSTİYORUM DUYGULARINI ZEKALARIYLA BİRLEŞTİREN ÖĞRENCİLERİM OLSUN İSTİYORUM AMA HAFTADA 1 SAAT ÇOOOOOOOOK AZZZZZZZZZZZZZZZ

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2