» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dershane Gidecek, Devlet Kursu Gelecek

A+  A- Dershane Gidecek, Devlet Kursu Gelecek

Derhaneler dönüşücek ama dershaneler ortadan kalkmayacak. Dershaneler devlet eliyle yaşatılmaya devam edilecek. Öğrenciler okuldaki eğitimleri yanısıra devlet eliyle açılacak dershanelere devam edecek.

Eğitimciler ise sınav sistemi ve müfredat değişmediği sürece adı dershane olmuş, kurs olmuş, özel sektör tarafından yürütülmüş, devlet eliyle yürütülmüş bir fark olmayacağı görüşünde.

Başbakan Erdoğan’ın da mitinglerinde sık sık dile getirdiği “dershaneler kapatılacak, bu hizmeti devlet eliyle vereceğiz” açıklaması hayata geçiyor. “Dershane ihtiyacının” devlet eliyle, Halk Eğitim Merkezleri’nde açılacak kurslarla giderilmesi planlanıyor.

Halk eğitim merkezleri kanalıyla öğrenciler için sınıflar açılacak ve dersler ücretsiz olacak.

“Kişisel Gelişim ve Eğitim”

Halk eğitim merkezleri bünyesinde açılacak kurslar aracılığıyla öğrencileri ve mezunları derslerine ve sınava hazırlayacak olan Bakanlık, bu uygulamanın ayrıntılarını netleştirmeye başladı. Buna göre yaygın eğitim faaliyetleri kapsamında “Kişisel Gelişim ve Eğitim” alanı altında açılan destekleyici kurslar yeniden düzenlendi.

Böylece velilere maddi bir yük getirmeden ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören veya mezun olmuş tüm öğrencilere okul eğitimini destekleyici, sınavlara hazırlayıcı kursların devlet eliyle verilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlandı.

Bu kapsamda Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri, Anadolu İmam-Hatip Liseleri ve İmam-Hatip Liseleri ile Mesleki ve Teknik Liseleri öğrencilerine, halk eğitim merkezleri bünyesinde 256 ders saatine kadar destekleyici kurs açılabilecek.

MEB, tıpkı özel dershane formatında olduğu gibi halk eğitim merkezlerinde açılacak olan kurslarda mevcut öğrencilerle mezun öğrencileri ayıracak. Böylece her yaş grubunun kendi akranlarıyla eğitim alması sağlanacak.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 22 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiştir. "Dershane Gidecek, Devlet Kursu Gelecek" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ulremedustum

  15 gün sonra dershane sınavım var konuları unuttum ama ben kore dizisi izleyip UlRem fotolarına bakıyorum n'olur sı… https://t.co/VnBnKYuCkc

 1. RamaznKuzey

  Ankara'da yaşayan var mı dershane önerecek ?

 1. nesipta

  RT @olcaytatlioglu: #Beşyılgörevyapanucretliöğretmenlermağduredilmesin dershane öğretmenleri gibi şartları tutan herkes atandın lütfen 🙏 @z…

 1. Feyzanu14483699

  RT @gazozseverim: Ümidimi kestim ama açıklarsın umarım beklemekten sıkıldım dershane bakçam bakamıyorm hadi #ösymsonuçlarıaçıkla

 1. gazozseverim

  Ümidimi kestim ama açıklarsın umarım beklemekten sıkıldım dershane bakçam bakamıyorm hadi #ösymsonuçlarıaçıkla

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5