Dershane Gidecek, Devlet Kursu Gelecek

Derhaneler dönüşücek ama dershaneler ortadan kalkmayacak. Dershaneler devlet eliyle yaşatılmaya devam edilecek. Öğrenciler okuldaki eğitimleri yanısıra devlet eliyle açılacak dershanelere devam edecek.

Eğitimciler ise sınav sistemi ve müfredat değişmediği sürece adı dershane olmuş, kurs olmuş, özel sektör tarafından yürütülmüş, devlet eliyle yürütülmüş bir fark olmayacağı görüşünde.

Başbakan Erdoğan’ın da mitinglerinde sık sık dile getirdiği “dershaneler kapatılacak, bu hizmeti devlet eliyle vereceğiz” açıklaması hayata geçiyor. “Dershane ihtiyacının” devlet eliyle, Halk Eğitim Merkezleri’nde açılacak kurslarla giderilmesi planlanıyor.

Halk eğitim merkezleri kanalıyla öğrenciler için sınıflar açılacak ve dersler ücretsiz olacak.

“Kişisel Gelişim ve Eğitim”

Halk eğitim merkezleri bünyesinde açılacak kurslar aracılığıyla öğrencileri ve mezunları derslerine ve sınava hazırlayacak olan Bakanlık, bu uygulamanın ayrıntılarını netleştirmeye başladı. Buna göre yaygın eğitim faaliyetleri kapsamında “Kişisel Gelişim ve Eğitim” alanı altında açılan destekleyici kurslar yeniden düzenlendi.

Böylece velilere maddi bir yük getirmeden ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören veya mezun olmuş tüm öğrencilere okul eğitimini destekleyici, sınavlara hazırlayıcı kursların devlet eliyle verilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlandı.

Bu kapsamda Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri, Anadolu İmam-Hatip Liseleri ve İmam-Hatip Liseleri ile Mesleki ve Teknik Liseleri öğrencilerine, halk eğitim merkezleri bünyesinde 256 ders saatine kadar destekleyici kurs açılabilecek.

MEB, tıpkı özel dershane formatında olduğu gibi halk eğitim merkezlerinde açılacak olan kurslarda mevcut öğrencilerle mezun öğrencileri ayıracak. Böylece her yaş grubunun kendi akranlarıyla eğitim alması sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.