» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dershaneler Kapatılmayacak, İşlevsizleştirilecek

A+  A- Dershaneler Kapatılmayacak, İşlevsizleştirilecek

Siyasi bir çekişmenin sonucu mu, eğitim sistemindeki reform çalışmalarının bir gereği mi, gibi sorular ekseninde tartışılan ve neden alındığı hala tam olarak anlaşılamayan, dershaneleri kapatma kararı; kamuoyunda yürütülen tartışmalar sonucunda, tamamen kapatılma gibi olanaksız ve akıldışı bir noktadan, zamana yayarak, işlevsizleştirme gibi farklı bir aşamaya geldi.

Nasıl mı gelindi bu aşamaya?

Açıklayalım;

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili süreç ilk olarak, 2014 yılından itibaren yeni dershane açılması için ruhsat verilmemesiyle başlayacak. Bu uygulamaya, dershanelerin MEB’in denetimi dışına çıkarılması, okul olabilecek dershanelerin özel okula dönüştürülmesi ile ilgili teşviklerle devam edilecek.

Bu adımların yeterli olmayacağını bilen, ancak yaklaşan seçimler nedeniyle de oy kaybı yaşayacağını düşünen AKP iktidarı, sessiz sedasız bir karara daha imza atarak, kamuoyunda çok tepki çekmeden, dershaneleri işlevsizleştirme yolunda kararlılığını sürdürmeye devam ediyor.

MEB, 5 yıl önce, Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğünün, 18.12.2008 tarih ve 7306 sayılı yazısı ile Halk Eğitimi Merkezlerinin, seviye belirleme sınavlarına hazırlık, örgün eğitime destek, Türkçe matematik gibi kurslar açamayacağını, kursların öncelikle ilköğretim ve ortaöğretim kurumları tarafından açılması, halk eğitim merkezlerinin ise özel öğretim kurumlarının bulunmadığı yerleşim birimlerinde ve ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere yönelik kurs düzenleyeceğini okullara ve halk eğitim merkezlerine bildirmişti. Kamuoyunda bu karara tepki gösterilmesi ve dava açılması üzerine Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve akabinde yazı iptal edilmişti.

Danıştay’ın bu iptal kararına rağmen 3 yıldır işlem yapmayan, halk eğitim merkezlerinde ve okullarda sınavlara hazırlık kursları açtırmayarak, öğrencileri dolaylı yoldan okul dışı seçeneklere yönlendirme yoluna giden MEB, Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün, 25.10.2013 tarih, 3087198 sayı ve “Sınavlara hazırlık” konulu yazısıyla; sözü edilen, Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğünün, 18.12.2008 tarih ve 7306 sayılı yazısını, yürürlükten kaldırmıştır.

Bu kararla, daha önce dershane olmayan yerleşim birimlerinde sınavlara hazırlık kursları açabilen halk eğitim merkezleri, bundan böyle bütün yerleşim yerlerinde kurs açabilecektir. Bu kursların öğrenciler açısından “ücretsiz” olması, özellikle dar gelirli aileler yönünden, çekiciliğini ve cazibesini arttıracaktır.

Bu adım, öğrencilerin dershanelere olan talebini düşürücü etki yapacak bir adımdır. Bu adımla MEB, dershanelere olan talebin bir kısmını okullara ve halk eğitim merkezlerine yönlendirerek, bu kurumları işlevsizleştirme yolunda bir adım daha atmıştır.

Eğitim sistemimizdeki aksayan yönleri düzeltmek için önlemler almak yerine; dershanelerin yıllardır üstlendiği, okullardaki öğretmensizlik sonucu oluşan eğitimde fırsat eşitsizliğini düzeltici rol, ekonomik olanağı olmayan öğrencilere sağlanan olanaklar, istihdam ettiği öğretmenlerle, öğretmen işsizliğini azaltıcı etki gibi olumlu katkılar göz ardı edilerek, serbest piyasa koşullarında, bu kurumları “zapt-u rapt” altına almaya çalışmak, doğru ve hakkaniyetli bir adım olmayacaktır.

Eğitim sistemimizin tek ve en önemli sorunu dershanelerin varlığıymış gibi, bu kurumlarla uğraşmak yerine, yapılması gereken, kamu eğitiminin niteliğini yükseltici tedbirler alarak, gerek ortaöğretime, gerekse yükseköğretime geçişte, merkezi sınavları en asgari düzeye indirmek, “yönlendirme” sistemini sağlıklı hale getirerek, öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda üst eğitim kurumlarına devam etmelerini sağlayacak ortaöğretime ve yükseköğretime geçiş sistemini uygulamaya koymaktır.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 30 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Dershaneler Kapatılmayacak, İşlevsizleştirilecek" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. AyeKard99919239

  RT @songul4242: Mutsuzum, üzgünüm güneş dogarmı üstümüze duyarsınız sesimizi dershane ögretmenlerine verilen kadrogibi bizlerde atanmak ist…

 1. merdumgirizsem

  Her gün bir dershane bir özel okul arıyor delireceğim. Şrfszler numaralarımızı satıyorlar herhalde başka açıklaması olamaz.

 1. Sltnpkyrk

  RT @demirlenova: @osman_oren @YouTube Liyakatli Meb 'in yetişmiş tecrübeli öğretmenleri olan 5BİN ÜCRETLİ öğretmenlerinin Dershane öğretm…

 1. Sltnpkyrk

  RT @Deniz53652500: @yildirimkaya40 @tcmeb @ziyaselcuk Emektar ücretli öğretmen 75 yıl çalışırsa emekli https://t.co/pOpGITimzwçmişte Yıllar…

 1. Sltnpkyrk

  RT @Ayen35116033: @yildirimkaya40 @tcmeb @ziyaselcuk Emektar ücretli öğretmen 75 yıl çalışırsa emekli https://t.co/v7TMp1IIWrçmişte Yıllarc…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2