» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dershanelerden Bakan Avcı’ya Tepki

A+  A- Dershanelerden Bakan Avcı’ya Tepki

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili tartışma sürerken Özel Dersaneler Birliği Başkanı Fuat Köprülü’den açıklama geldi. Köprülü “Dersanelerin ruhsat yenileme gibi bir zorunluluğu yok” dedi.

Lise son sınıftaki öğrencileri üniversiteye giriş sınavına hazırlayan dershanelerin akıbeti tartışılmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın ruhsat yenileme ya da yeni ruhsat alma konusunda yaptığı açıklamaları dershanelerle ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Özel Dershaneler Birliği Başkanı Faruk Köprülü, “dershaneler ruhsat yenilemek zorunda değil” dedi. Milli Eğitim Bakanlığının dershanelere ruhsat verme yetkisinin olmadığına dikkat çeken ÖZ-DE-BİR Başkanı Faruk Köprülü, “Dershaneler her sene ruhsat ve sözleşme yenilemiyor. Sadece her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen miktarda harç yatırılır.” dedi.

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi konusuna da değinen Köprülü “Özel okullar eksi kapasiteyle çalışıyor. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi okulları da olumsuz etkiler” diyerek bu teklifin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Dershane sahipleri ve eğitimciler ise ‘kapatılma’ meselesinin sürekli gündeme getirilmesinin bir eğitim sorunu haline geldiği uyarısında bulundu. Dahası bu çerçevede, başta öğrenciler olmak üzere öğretmenler ve idareciler üzerinde tedirginlik oluşturduğuna dikkat çekildi.

Bu tepkilere ÖZ-DE-BİR Başkanı Köprülü’den ise “Yüz binden fazla çalışanın ne olacağı belli değil. Kapatma mevzuunu her seferinde gündeme getirmek eğitim sektörünü sıkıntıya sokuyor” sözleriyle destek verdi.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 8 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Dershanelerden Bakan Avcı’ya Tepki" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8