» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dershanelere Özel Okul Kıyağı

A+  A- Dershanelere Özel Okul Kıyağı

MEB, dershanelerin “kıyak” özel okullara dönüştürülme çalışmalarına başladı. Dershane – sınav odaklı eğitim sistemi bahane edilerek girişilen bu çalışma büyük sermaye sahibi dershaneleri mutlu edeceğe benziyor.

Büyük dershane gruplarının yıllardır özlemi olan özel okula dönüşme hayali gerçekleşirken rakip “küçük” dershanelerin de piyasadan temizlenmesinin doğuracağı sonuçlar merakla takip edilmekte.

Her yıl ölçme araçlarını değiştirip yeni sınav sistemleri geliştiren, bir sınav yerine 3-5 sınav getiren bakanlığın “sınava dayalı eğitime karşıyız” demesi eğitimciler tarafından gerçekçi bulunmamakta. Sınavın doğal sonucu olarak dershanelerin gelişmesinin de son 10 yıla dayanması, dershanelerin kaldırılması önerisindeki samimiyetin sorgulanmasına neden olmakta.

Bir kaç yıldır hükümetin gündeminde olmasına rağmen bir türlü hayata geçirilemeyen “özel okul” dönüşümlerinin önümüzdeki öğretim yılına yetiştirilmesi hedeflenmekte.

BAZI ŞARTLAR OLACAK

MEB’in, özel okula dönüşecek dershaneler için bazı şartlar dile getirdiği bilinmekteydi. Bu şartları yerine getirmesi için süre verilen dershane sahiplerine devlet imkanları sonuna kadar sunulacak.

Devlet okulları çeşitli imkansızlıklarla boğuşurken dershanelerin özel okula dönüşmesi için sunulacak maddi imkanlar eğitimciler tarafından tepkiyle karşılanmakta.

DESTEĞİN SONU YOK!

Özel okul olmak isteyenlere arsa tahsisi, çeşitli hibe destekler, kolay ödemeli kredi, %5’i devlet tarafından karşılanacak teşvik kredileri, vergi muafiyeti, öğrenci ücretlerinin devlet tarafından karşılanması gibi imkanlar sunulacak.

Uygulamanın tepki toplamaması için özel okullara öncelikle “maddi durumu olmayan, başarılı öğrencilerin” gönderilmesi, ilerleyen yıllarda özel okul kontenjanlarının kademeli olarak doldurulması bekleniyor.

Alım gücünün düşmesiyle birlikte boş kalan özel okul kontenjanlarının devlet eliyle doldurulması özel okulların da iştahını kabartmakta.

DEVLET OKULU İŞLEVSİZLEŞECEK

Tüm kamu alanlarından kademeli olarak çekilmeye çalışan hükümetin, donanımlı özel okullar karşısında işlevsizleşen ve kaosa terkedilen devlet okullarını kapatma noktasına geleceği, devletin eğitimden elini çekeceği düşünülüyor.

ATAMADIKLARINA ÖZEL OKUL YOLU

Bakanlığın atamadığı öğretmenlere “özel okulda çalışın” diyeceği, bu sayede özel okullara “ucuz iş gücü” sağlamayı planladığı da dile getirilmekte.

 

İlgili bir haber –> Ömer Dinçer Neden Milli Eğitim Bakanı Oldu?

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 14 Ekim 2012 tarihinde eklenmiştir. "Dershanelere Özel Okul Kıyağı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. tcmeb

  Özel okul öncesi eğitim kurumları ile aralarında yabancı dil, bilgisayar, resim ve müzik kurslarının da bulunduğu ç… https://t.co/e7yQNBoGGo

 1. AACanli

  MEB, özel okul öncesi eğitim kurumları, yabancı dil, bilgisayar gibi çeşitli kurslar ile sürücü kurslarının 1 Hazir… https://t.co/GUXrA2zpJI

 1. trthaber

  #SONDAKİKA MEB, özel okul öncesi eğitim kurumları, yabancı dil, bilgisayar gibi çeşitli kurslar ile sürücü kurslar… https://t.co/8AieZJHnEe

 1. MarmarisMem

  Özel okul öncesi eğitim kurumları ile aralarında yabancı dil,bilgisayar, resim ve müzik kurslarının da bulunduğu çe… https://t.co/9Lp5PIY9Jm

 1. sevinilhan4

  RT @tcmeb: Özel okul öncesi eğitim kurumları ile aralarında yabancı dil, bilgisayar, resim ve müzik kurslarının da bulunduğu çeşitli özel k…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11