Derslik Parasıyla Makam Otosu

4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya konmasından sonra ortaya çıkan en yakıcı sorunlardan biri de derslik sorunu olmuştu. Plansız yapılan okul dönüşümleri sonucunda kimi okullara öğrenci bulunamazken, bazı okullarda yaşanan yığılmalar derslik ihtiyacını ortaya çıkarmıştı.

Gaziantep‘te ortaya çıkan bir haber duyanlara “bu kadar da olmaz” dedirtti.

Gaziantep’te bir yerel haber sitesinde yer alan habere göre öğrencilere derslik yapılması için ayrılan parayla makam otosu alınması yönünde bir karar alındı.

Gaziantep Haberler sitesinde yer alan haber ise şöyle;

Sanayisinin aksine eğitimde ülke genelinde son sıralarda yer alan Gaziantep’te derslik yapılmak için ayrılan bütçe, kaymakamlara alınacak makam arabalarına aktarılacak. Karar, Gaziantep İl Genel Meclisi’nin dün yapılan olaganüstü toplantısında tartışmalara neden olurken AKP’li üyelerin oy çoğunluğu ile kabul edildi.

SERMAYE ARTIRIMINA GİDİLDİ

Olaganüstü meclis toplantısının 4 maddesinde yer alan %99,567’si Özel İdare’ye ait olan Karpuzatan Alabalık Üretim ve Piknik Tesisleri A.Ş’nin sermayesinin arttırılması maddesi dikkat çekti.

Tesisin 5 bin TL sermayenin iş kapasitesine göre yetersiz kaldığı, yatırım yapmak amacıyla sermayesinin 850 bin TL’ye çıkarılması gerektiği dile getirildi. Sermaye için gereken bütçenin “Derslik Yapımı” harcama kaleminden alınarak, Gaziantep’in Oğuzeli ilçesine aktarılması Plan ve Bütçe komisyonuna gönderildi. Bunun üzerine söz alan CHP Oğuzeli meclis üyesi Cemal Koca; “Karpuzatan Alabalık Üretim ve Piknik Tesisleri A.Ş piknik alanı olarak kiraya verilen bir yer. Üstelik Alabalık üretme ünitesi de kapalı bulunuyor. Sermayesi arttırılınca ne olacak? Arttırılan bu sermaye nerede kullanılacak?” diye sordu.

KAYMAKAMLARA MAKAM ARACI ALINACAK

Koca’nın sorusuna cevap veren Gaziantep İl Genel Meclisinin AKP’li Başkanı Menderes Karaduman; “Kaymakamlara makam aracı alınacak. O nedenle tavsiye niteliğinde bunu kendilerine teklif edeceğiz. Buraya makam aracı alımında kullanılacak diyemediğimiz için sermaye artırımına gidildi. Teklif Oğuzeli İl Özel İdare’den geldi. Kaymakamlarımızın makam aracına ihtiyacı var” diye açıklama yaptı.

Yapılan oylama sonucu bu gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. -gaziantephaberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.