» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

DES İthal Öğretmeni Destekledi

A+  A- DES İthal Öğretmeni Destekledi

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES), MEB’in 40 bin yabancı dil öğretmeni ithal etme projesini desteklediğini açıkladı. “Türkiye’de 15 senelik yabancı dil eğitiminden sonra bile yabancı dili konuşamıyoruz, anlayamıyoruz” diyen DES Başkanı Gürkan Avcı, projeyi eleştirenlere de tepki gösterdi.

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin yabancı dil eğitimi konusunda yeni açılımlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Avcı, MEB’in öğrencilerin yabancı dili, ana dili gibi etkin kullanabilmesi için mevcut 2 bin yabancı dil öğretmenini yurtdışına eğitime göndermeyi ve ana dili İngilizce olan 40 bin yabancı dil öğretmenini, mevcut Türk öğretmenler nezaretinde istihdam etmeyi öngören, ‘Yabancı Dil Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi’nin tartışılmaya açık olduğunu belirtti.

‘Yeni açılımlara ihtiyaç var’

Türkiye’de, üniversite mezunlarının dahi ihtiyaç seviyesinde yabancı dil konuşamadığı gerçeği karşısında, MEB hazırladığı bu projeyle sorunu çözmeyi amaçladığını ifade eden Avcı, “Türkiye’de 15 senelik yabancı dil eğitiminden sonra bile yabancı dili konuşamıyor, anlayamıyoruz” dedi.

‘Yabancı Dil Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi’ni eleştirenlere tepki gösteren Avcı, şunları söyledi: “Türkiye’de yabancı dil eğitimi politikası yarım asırdır, yabancı dil nasıl öğrenilemez üzerine kuruludur. Yabancı dil öğrenimi konusunda yıllardır kendimizi kandırmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin yabancı dil politikasında ciddi reformlara ve radikal değişikliklere ihtiyacı vardır.

Bu nedenle Milli Eğitim  Bakanı Nimet Çubukçu’nun dile getirdiği ‘Yabancı Dil Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi’nin objektif kriterler çerçevesinde, amacı üzüm yemek olan bir anlayışla  tartışılmasına ihtiyaç vardır.

Türkiye’nin yabancı dil politikası ve öncelikli yabancı dillerin belirlenmesi konusunda ivedilikle karar vermesi gerektiğini ve en verimli öğrenme modellerini tespit ederek bir an önce reformlara başlamasını elzem olarak görüyorum. Türkiye’nin yabancı dil eğitimi konusunda yeni açılımlara ihtiyacı vardır.”

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Mart 2011 tarihinde eklenmiştir. "DES İthal Öğretmeni Destekledi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Gürkan Avcı Başkanımın açıklamasına tamamen katılıyorum
    Çok doğru ve objektif bir beyanat
    Diğer sendikalar gibi goy goy yapmamış yapmıyor

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9