» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

DES’ten Kılık Kıyafet Tepkisi

A+  A- DES’ten Kılık Kıyafet Tepkisi

Kılık kıyafet yönetmeliğine bir tepki de Demokratik Eğitimciler Sendikası’ndan (DES) geldi. 2013 yılı üye sayımlarına göre ülke genelinde 409 üyesi bulunan DES, kravatsızlık eylemi ve jean hareketi başlattığını açıkladı.

DES’in Açıklaması;

YALNIZCA KADIN MEMURLARA DEĞİL HERKESE ÖZGÜRLÜK!

12 Eylül darbesinin miraslarından olan ‘Kamuda Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ atılan onca demokratik ve özgürlükçü adımlara rağmen halen yasakçı normlarını korumaktadır. Kadın memurlara ve başörtüsüne özgürlük getiren hükümet erkek memurlara ve kılık kıyafetinden dolayı baskı görüp istifa etmek zorunda kalan kamu görevlilerine hiçbir hak tanımamıştır.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE TAM ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ!

Öğrencileri yüzde 51 baskısıyla önlük ve okul formasına, öğretmenleri de takım elbise, kravat ve gömleğe mahkûm eden Ak Parti hükümetinin başta eğitim kurumları olmak üzere kamu kuruluşlarındaki kadın – erkek bütün memurlara kıyafet özgürlüğü getirmesini istiyoruz.

KIRAVATSIZLIK EYLEMİ VE JEAN HAREKETİ BAŞLATIYORUZ!

Memurlara kravat, ceket, gömlek ve önlük gibi giysileri zorla dayatmak, saç, sakal ve bıyıklarını ölçmek demokrasiyle ve özgürlüklerle bağdaştırılamaz. Öğretmenleri ve öğrencileri tek tip kıyafet giymeye zorlayan, kıyafet kuralına uymayanları bu gün bile cezalandırmaya devam eden bu anlayış değişmelidir. Öğrenci ve öğretmenlerin serbest kıyafetlerle ve rengârenk giysilerle okullara gelerek, okullarımızı çiçek bahçesine çevirmesini istiyoruz. Özgür okul istiyoruz. Demokratik bir eğitim sistemi istiyoruz. Sendikamız mensuplarını özgür kıyafet giymeye davet ediyoruz. Cinsiyetçi ve ayrımcı özgürlüklük değil herkese özgürlük ve demokrasi istiyoruz. Hakların iadesinde eşitlik ve adalet istiyoruz. Uzun saça da, kot pantolonada özgürlük istiyoruz.

AK PARTİ, KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KAMU GÜVENLİĞİ MESELESİ OLARAK GÖRÜYOR!

Kamudaki kıyafet, saç, sakal ve bıyık yasakları sadece devletin ve hükümetin değil, aynı zamanda toplumun insan, kadın ve vatandaşlık haklarına bakışını da ele vermektedir. Anamuhalefet partisini, başörtüsüne din ve inanç özgürlüğü meselesi olarak değil, laiklik ve rejim güvenliği meselesi olarak bakmakla eleştiren Ak Parti hükümeti, memurlara dönük kılık kıyafet özgürlüğünü kamu güvenliği meselesi olarak görmektedir ki bu durum tabii eşitlik hakkı ile temel vatandaşlık haklarının ihlali anlamına gelmektedir.

BAŞÖRTÜSÜ DÂHİL KILIK KIYAFETİNDEN DOLAYI ATILANLARDA UNUTULMAMALI!

Türkiye’nin demokratikleşmesi önündeki başlıca engellerden biri olan başörtüsü yasağını kaldıran Ak Parti hükümetini tebrik etmekle birlikte çeşitli ayrımcılık ve hak ihlallerine uğrayan ve başrtüsü dışında bir durumla kılık kıyafetinden ötürü işten atılan, istifa etmek zorunda kalan memurlarında haklarını iade etmesini bekliyorum.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI ÖZEL SEKTÖRDE KESKİNLEŞEREK DEVAM EDİYOR!

Yıllardır süren kamudaki başörtüsü yasağı zamanla özel sektörede sirayet etmiş ve bugün varlığını daha da keskinleştirerek devam ettirmektedir. Ak Parti hükümetini başörtülü kadınlar lehine ayrımcılık yapmakla eleştiren kesimlerde bu durum bilhassa artmaktadır. Özel sektörde ve sosyal yaşamda artarak devam eden bu durumun normalleşmesi için Ak Parti hükümetinin herkese eşit ve herkes için adil demokratik adımlar atması gerekir ki kamuda herkese kıyafet özgürlüğü bunun en önemli göstergesi olacaktır. DES, kıyafet yasağının eşit ve demokratik vatandaşlık temelinde çözümü için bir yol haritasını önümüzdeki süreçte kamuoyuna sunacaktır.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 6 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "DES’ten Kılık Kıyafet Tepkisi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6