Din Dersini Darbe Anayasası’na Dayandırdı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer zorunlu din dersleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada zorunlu din derslerinin tartışılmasından rahatsız olduğunu, zorunlu din derslerinin anayasal bir zorunluluk olduğunu belirtti. Dinçer, çocuklarının zorunlu din dersi almasını istemeyen ailelerin AİHM‘e gittiğini ama mahkemenin bu dersin objektif ve eşit bir şekilde verilmesi şartıyla gerekli olduğunu açıkladığını belirtti.

Dinçer zorunlu din dersleriyle ilgili konuların sık sık gündeme getirilmesinden de duyduğu rahatsızlığı “tekrar tekrar bu meseleyi, tartışmaya gerek yok” diyerek dile getirdi.

Darbe Anayasasına Dayandırdı

Dinçer göreve geldiği günden beri öğrenci andı, İstiklal Marşı, önlük-forma uygulaması, Atatürkçülük konuları, ders kitaplarında aranacak kriterler, yönetmelikler konusunda çeşitli köklü değişiklikler yapmış, her değişiklikte de darbecilerin hazırladığı anayasanın izlerini sileceğiz açıklamasında bulunmuştu.

Sivilleşme adını verdiği bu çalışmalara dayanak olarak darbe anayasasını gösteren Dinçer’in son açıklaması akılları karıştırdı.

Dinçer’in sık sık değindiği ve “darbe anayasasının izlerini sileceğiz” diyerek hayata geçirdiği uygulamaların ardından zorunlu din dersleri konusuna gelince darbe anayasasına sığınması ironik bulundu.

Dinçer’in bu açıklamasını, her zaman YÖK‘ün darbe ürünü olduğunu iddia eden hükümetin iktidar olduktan sonra YÖK’ü daha da güçlendiren ve kalıcı hale getiren uygulamalarını hatırlattığı belirtildi.

Gazetecilerin yönelttiği soru karşısında Dinçer şöyle cevap verdi:

Zorunlu dediğiniz din dersleri anayasal bir zorunluluktur. Türkiye’deki azınlık okulları hariç bütün okullarımız ve bütün çocuklarımız almak zorundadır. Vaktiyle bu dersi almak istemeyen birçok öğrencimiz ve velisi dava konusu yapmışlardı bu meseleyi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüşlerdi. Hem Türkiye’deki dava neticeleri, hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar bu dersin objektif ve eşit bir şekilde verilmesi şartıyla gerekli olduğu üzerinedir. Dolayısıyla tekrar tekrar bu meseleyi, tartışmaya gerek yok.”

Norm Fazlası Öğretmenler

Bir gazetecinin, “norm fazlası öğretmenlerin durumuyla ilgili” sorusunu yanıtlayan Dinçer, bakanlık olarak öğretmenler ve okullarla ilgili aldıkları tedbirlerin çocuklar için olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla yaptığımız herhangi bir adım sebebiyle çocuklarımızın eğitiminin niteliği bozulacaksa biz o değişikliği yapmayız. Öyleyse çocuklarımızın başarısını artıracak tedbirler alındığında da bundan kamuoyundan destek bekliyoruz. Biz eğitimde niteliğin en kritik ögesinin, en çekirdek alanın öğretmenlik olduğunu düşünüyoruz. O yüzden de öğretmenlerimizin sınıfta ilk gün ilk dersten son gün son derse kadar eğitim yapacağı bir zemini, bir fırsatı hazırlamaya çalışıyoruz. Tabi bütün bunları yaparken vaktiyle karşı karşıya kaldığımız bir takım sorunları çözmek için de farklı politikalar uygulamak zorunda kalıyoruz.”

Yaptıkları uygulamayı anlatan Dinçer, “Vaktiyle il emrinde bulunan ama il merkezlerinde yoğunlaştığı halde yeteri kadar kendilerinden yararlanamadığımız öğretmenlerimizi köylerimizde ve öğretmene ihtiyaç duyulan okullarda değerlendirmek istiyoruz. Bu çok tabii olarak aslında eğitimde niteliğimizi artıracak. Çünkü kadrolu öğretmenlerimiz bizim tecrübeli ve nitelikli öğretmenlerimiz. Onlar bir tarafta yeteri kadar ders sahibi olamaz, atıl beklerken öbür tarafta çocuklarımızın öğretmen bekliyor olmaları sizce de çok makul olmaması gerekir” dedi.

“Anlayış bekliyoruz”

Daha önce bu politika yerine daha çok ücretli öğretmenlerle eksikliklerin telafi edilmeye çalışıldığını dile getiren Dinçer, “Ama şimdi mevcut öğretmenlerimizi okullarımızda değerlendireceğiz. Bundan kaynaklanan ufak tefek problemler çıkabilir. Onları da gördükçe çözmeye çalışacağız. Bu değişikliğin olduğu süre içerisinde biz daha çok anlayış bekliyoruz. Bilsinler ki genel anlamda çocuklarımızın başarısı bizim için ilk hedeftir. Bu açıdan varsa şayet öyle bir durum biz yeniden kararımızı gözden geçiririz ama temel politikalarımızı sonra devam ettiririz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.